Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

SNS: Model vlády na odkúpenie akcií elektrární je nedostačujúci

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko Foto: FOTO TASR/Branislav Račko

"Obávame sa, že ak Slovenské elektrárne nezíska štát, môže ho získať subjekt, ktorý bude mať záujem zavrieť naše elektrárne, naše Nováky, Vojany, ovládnuť naše vodné elektrárne," uviedol predseda SNS.

Bratislava 31. marca (TASR) - Podľa Slovenskej národnej strany (SNS) je model, ktorý vláda pripravuje na získanie akcií v Slovenských elektrárňach (SE), nedostačujúci. "Vláda chce dokúpiť len 17 percent akcií SE, aby získala podiel 51 percent v tomto podniku. SNS vyzýva, aby kabinet odkúpil od spoločnosti Enel všetkých 66 percent akcií a získal tak Slovenské elektrárne do stopercentného vlastníctva štátu," vyhlásil predseda SNS Andrej Danko.

Dodal, že Slovensko nemá podľa medializovaných správ predkupné právo na akcie Slovenských elektrární. "Enel rokuje o predaji so zahraničnými spoločnosťami, s finančnými subjektmi, ale nie s naším vládnym kabinetom. Vyzývame preto vládu, aby bezodkladne dala spoločnosti Enel ponuku a začala rokovať o odkúpení všetkých 66 percent akcií SE, ktoré sú teraz vo vlastníctve tejto talianskej spoločnosti," konštatuje predseda SNS.

Finančné zdroje by vláda podľa neho mohla nájsť. "Pripravuje sa emisia dlhopisov vo výške päť miliárd eur. Tieto prostriedky by sa mali použiť na kúpu spomínaných 66 percent akcií SE. Veríme, že vláda nedovolí tých päť miliárd eur prejesť, ale použije ich aj na iné projekty, ktoré Slovensko potrebuje," upozorňuje Danko.

"Obávame sa, že ak Slovenské elektrárne nezíska štát, môže ho získať subjekt, ktorý bude mať záujem zavrieť naše elektrárne, naše Nováky, Vojany, ovládnuť naše vodné elektrárne alebo nebodaj nebude mať záujem dostavať Mochovce," zdôrazňuje. "Toto musí vláda strážiť. Inak sa staneme vazalmi aj v odbere elektrickej energie zvonku, od susedov. Získať stopercentne Slovenské elektrárne do rúk štátu je preto jednou z najdôležitejších úloh a inej cesty, ako zabezpečiť stabilitu a rozvoj hospodárstva Slovenska, ako zabezpečiť silný štát, niet," tvrdí Danko.

Dodáva, že pre domácnosti, pre rodiny, živnostníkov, malé firmy a výrobné spoločnosti je stabilná cena elektriny a distribučných poplatkov mimoriadne dôležitá. "To vie štát garantovať aj tým, že bude vlastníkom energetických podnikov a distribučných spoločností. Štát by nemal dovoliť, aby ich vlastnili zahraničné subjekty či finančné skupiny, ktoré majú úplne iný záujem než rozvoj Slovenska," uzatvára.