Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 13. máj 2024Meniny má Servác
< sekcia Ekonomika

Vysokoškolský titul má stále váhu, absolventi zarobia viac

Foto: TASR/AP

Štatistiky uvádzajú , že vysokoškolský titul má stále zmysel. Vysokoškolskí absolventi zarábajú o takmer štvrtinu viac ako stredoškoláci.

Bratislava 1. marca (TASR) - Absolutórium z vysokej školy prinesie slovenskému zamestnancovi o 150.000 eur vyšší celoživotný zárobok. Stredoškolsky vzdelaní ľudia totiž počas celého produktívneho veku zarobia spravidla 380.000 eur, zamestnanci so skončenou vysokou školou však takmer 530.000 eur. A to napriek tomu, že vysokoškoláci začínajú reálne pracovať zvyčajne o päť rokov neskôr než stredoškoláci. Vyplýva to z údajov celoštátneho štatistického zisťovania o cene práce ISCP vypočítaných spoločnosťou Trexima Bratislava.

„Za celý život si vysokoškolsky vzdelaný zamestnanec za predpokladu neustáleho zamestnania zarobí o 23 % viac ako zamestnanec so stredoškolským vzdelaním,“ tvrdí František Foltán, analytik úseku štatistík a prognózovania Treximy Bratislava. Vzhľadom na skutočnosť, že vstup na trh práce nenastáva v prípade vysokoškolákov a stredoškolákov v rovnakom čase, je na porovnanie miezd najvhodnejším ukazovateľom práve celoživotný zárobok.

Spoločnosť analyzovala medián miezd na Slovensku podľa vzdelania a veku zamestnancov, pretože medián reálnejšie zobrazuje situáciu na trhu práce (priemerná mzda je pre dve tretiny zamestnancov nedosiahnuteľná).

Podľa údajov platí aj to, že zamestnávatelia za titul zvyčajne radi priplatia aj vtedy, ak si pozícia univerzitné vzdelanie nevyžaduje. „Absolventi stredných škôl, ktorí v jednej organizácii pracujú na rovnakej pozícii ako absolventi vysokých škôl, majú mesačnú mzdu nižšiu v priemere o 16,66 %,“ hovorí Foltán.