< sekcia Ekonomika

Dôchodok možno posielať výhradne na účet poberateľa, nie príbuzným

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Na účet v banke, ktorého majiteľom je iný rodinný príslušník ako manžel alebo manželka, dôchodok nie je možné poukazovať.

Bratislava 18. októbra (TASR) - Dôchodok je možné poukazovať len na účet v banke osobitne zriadený na tieto účely. Majiteľom účtu je dôchodca. Na jeho žiadosť sa dávka môže poukazovať iba na účet manžela alebo manželky v banke, ak s tým manžel alebo manželka súhlasí.

"Často sa stretávame s otázkami dôchodcov, či si môžu nechať starobný alebo invalidný dôchodok posielať na bankový účet inej osoby ako sebe. Najčastejšie by chceli výplatu svojej dávky presmerovať na svoje deti alebo partnerov, či opatrovateľov. Opätovne preto upozorňujeme, že na účet v banke, ktorého majiteľom je iný rodinný príslušník ako manžel alebo manželka, dôchodok nie je možné poukazovať," zdôrazňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Podľa neho rovnako ho nemožno poukazovať ani na účet, ktorého majiteľom je osobitný príjemca alebo opatrovník dôchodcu. Takýto postup Sociálnej poisťovni zákon neumožňuje.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.