< sekcia Ekonomika

OĽaNO navrhuje zmeny pri poberaní materskej pre študentky

Na archívnej snímke Anna Verešová. Foto: TASR/Jakub Kotian

Hnutie navrhuje zaviesť dobrovoľné nemocenské poistenie študentov, najmä vysokých škôl, z ktorého sa bude poskytovať výlučne materské.

Bratislava 15. októbra (TASR) – Opozičné hnutie OĽaNO navrhuje zaviesť nové opatrenia na podporu pôrodnosti na Slovensku. Do parlamentu predložilo novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá má upraviť podmienky nároku na materskú dávku pre študentky stredných a vysokých škôl, ktoré sa pripravujú na povolanie.

OĽaNO navrhuje zaviesť dobrovoľné nemocenské poistenie študentov, najmä vysokých škôl, z ktorého sa bude poskytovať výlučne materské. Sadzba poistného by mala predstavovať 2 % zo zvoleného vymeriavacieho základu. "Chceme pomôcť mladým študentkám a vývoju demografie na Slovensku. Potrebujeme mladých ľudí, aby v krajine ostávali a mali deti," priblížila na pondelkovej tlačovej konferencii poslankyňa Soňa Gaborčáková.

Hnutie upozornilo na rast veku prvorodičiek na Slovensku. "Zavádzame nové prvky v nemocenskom poistení. Zamerali sme sa na študentky a ženy, ktoré stratili zamestnanie. Vek prvorodičiek za posledné roky narástol. Celkovo sa zvýšil priemerný vek rodičiek na 30 rokov," doplnila poslankyňa Anna Verešová. Pre finančné obavy podľa jej slov mnohé ženy odkladajú materstvo. "Našli sme riešenie, ktoré by mohli pomôcť študentkám, chceme podporiť ženy, ktoré nechcú odkladať materstvo," vysvetlila Verešová s tým, že tento návrh by podporil rast demografie na Slovensku.

Druhým opatrením je zavedenie ochrannej lehoty, ktorá sa bude uplatňovať výlučne pri materskom, v trvaní 15 mesiacov od zániku nemocenského poistenia. Toto opatrenie má pomôcť ženám, ktoré stratia zamestnanie, ale chceli by si založiť rodinu. Terajšia úprava ochrannej lehoty pre tehotné poistenky podľa hnutia totiž nie je postačujúca, pretože pokrýva len situácie, v ktorých je žena najskôr tehotná, až následne jej zanikne nemocenské poistenie. Nerieši teda opačnú situáciu, ak žena stratí zamestnanie a následne otehotnie. Podľa súčasného modelu stráca nárok na materské, a to i napriek skutočnosti, že by dovtedy nepretržite pracovala napríklad päť rokov. Hnutie navrhuje, aby ochranná lehota patrila poistenke, ktorej nemocenské poistenie zanikne pred začiatkom obdobia tehotenstva, ak termín pôrodu nastane do 15 mesiacov od zániku nemocenského poistenia. Ochranná lehota bola podľa hnutia stanovená tak, aby nárok na materské mala aj poistenka, ktorá otehotnie do 6 mesiacov od zániku nemocenského poistenia.

"Vo fertilnom veku od 15 do 49 rokov sa nachádza približne 80.000 študentiek na vysokých školách. Odkladajú alebo predlžujú bezdetnosť a prijímajú stratégiu, že najprv kariéra, potom dieťa. Je nutné začať obracať pozornosť k novým pronatalitným opatreniam," dodala Ľubica Navrátilová, ktorá je novou posilou v hnutí a bude pomáhať pri tvorbe zákonov v sociálnej oblasti.