Ekonomika

VIDEO: Sólymos: Štáty EÚ sa nedohodli na zmene systému emisných kvót

TASR, 19. decembra 2016 16:52, aktualizované 19. decembra 19:19

Zmena systému obchodovania s kvótami na emisie skleníkových plynov je prvým krokom v napĺňaní cieľov parížskej klimatickej dohody.

Na snímke minister životného prostredia László Sólymos. Foto: TASR Michal Svítok
Brusel 19. decembra (TASR) – Ministri životného prostredia Európskej únie sa dnes nedohodli na reforme systému obchodovania s emisiami. Zmena systému je prvým krokom v napĺňaní cieľov parížskej klimatickej dohody. Členským štátom predsedal slovenský minister životného prostredia László Sólymos a bolo to posledné zasadnutie únijných ministrov počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Zmena systému obchodovania s kvótami na emisie skleníkových plynov je prvým krokom v napĺňaní cieľov parížskej klimatickej dohody. Výsledkom úpravy systému má byť stabilná cena emisných povoleniek. "Niekedy tých kvót je veľa, tým pádom tá cena ide dole, tým pádom veľmi ľahko sa môžu dostať firmy, spoločnosti k tým kvótam lacno a nemajú dôvod povedzme investovať do nízkouhlíkových technológií," vysvetlil Sólymos.

Minister odmietol vymenovať členské štáty, ktoré sa proti reforme postavili, ale zmienil sa, že je medzi nimi napríklad Poľsko, ktoré má viacero tepelných elektrární. Hoci dúfal v dosiahnutie dohody ešte počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, má pochopenie pre opatrnosť niektorých štátov. "Nastavuje sa niečo na ďalších 20, 30 rokov a keď sa to zle nastaví, tak z toho môže byť veľký problém," uviedol Sólymos.

Členské štáty podľa neho počas dnešných rokovaní deklarovali, že by chceli dospieť k dohode na najbližšom zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie, ktorá sa uskutoční na prelome februára a marca. Dodal, že napriek zložitosti a citlivosti témy majú členské štáty politickú vôľu na dosiahnutie kompromisu.

"Urobili sme pre to všetko, aby sa to podarilo. Už sme to posunuli do takého stavu, že keď to vieme dosiahnuť povedzme na ďalšej Rade, tak jednoznačný prínos slovenského predsedníctva počas tých šiestich mesiacov je obrovský," zhrnul Sólymos.Eurokomisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Caňete, ktorý sa zasadnutí ministrov zúčastnil, vyhlásil, že členské štáty sa zhodovali na potrebe upraviť systém obchodovania s emisnými kvótami, ale rozdeľuje ich názor na postup, ako to dosiahnuť. "Rozdiely nie sú veľké. Ak sa dokázal na texte dohodnúť Európsky parlament (EP), musíme sa vedieť dohodnúť aj my," vyhlásil Caňete. Keď sa po EP aj Rada EÚ uznesie na spoločnom stanovisku v tejto oblasti, obe inštitúcie začnú rokovať o konečnom znení legislatívy.

Členské štáty dnes prijali závery o chemikáliách a ich vplyve na zdravie a životného prostredia. Symbolicky ich schválili desať rokov od vzniku prelomovej legislatívy o chemikáliách, známej pod skratkou REACH.

Na záver Sólymos poďakoval svojim partnerom z členských štátov a eurokomisárom Miguelovi Arias Caňetemu a Karmenu Vellovi za spoluprácu počas slovenského predsedníctva. Pripomenul aj jeho úspechy, za ktoré považuje ratifikáciu klimatickej dohody z Paríža, prijatie dôležitého dodatku k Montrealskému protokolu, dohodu s EP o ortuti, ktorá dovolí EÚ ratifikovať Minamatskú dohodu, či historicky prvé rokovanie Východného partnerstva pre životné prostredie.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 10:53

Saudská Arábia v júni vyviezla menej ropy, aj keď jej produkcia stúpla
Arabské kráľovstvo však v júni spotrebovalo viac ropy doma, na výrobu elektriny, keďže v horúcich letných mesiacoch sa dopyt po energii zvyšuje.

sk
dnes 9:39

Vzťah detí k peniazom treba budovať. Tieto chyby robia rodičia
Dôležitú úlohu pri finančnom vzdelávaní zohráva, čo dieťa vidí doma.

sk
dnes 9:23

ÚV SR: Komisia odporučila schváliť za členov Rady ÚVO troch kandidátov
Osem členov komisie vybralo podľa ÚV SR kandidátov na základe bodového hodnotenia. Vláda SR sa bude voľbou nových členov Rady ÚVO zaoberať na svojom najbližšom zasadnutí, teda v stredu 23. augusta.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac