Ekonomika

Myslíte si, že vašu domácnosť ochráni iba bleskozvod? Ste na omyle

TASR, 11. júla 2017 9:11

Poisťovne vždy rozlišujú, či škoda na majetku vznikla následkom priameho alebo nepriameho úderu blesku.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 11. júla (TASR) - Slovenský hydrometeorologický ústav v lete pravidelne vydáva výstrahu pred búrkami. Aj po tieto dni nie sú búrky sprevádzané bleskami žiadnou výnimkou.

Búrky z tepla sa očakávajú aj počas tohto týždňa v rôznych častiach Slovenska. UNIQA poisťovňa každoročne eviduje poistné udalosti, pri ktorých blesky zničili elektrické zariadenia, rozvody, spotrebiče či počítačové siete a aj preto upozorňuje svojich klientov na búrky prostredníctvom SMS správ.

Poisťovne vždy rozlišujú, či škoda na majetku vznikla následkom priameho alebo nepriameho úderu blesku. Priamy úder blesku znamená, že blesk bezprostredne prešiel cez poistenú vec. Škody spôsobené priamym úderom blesku sú automaticky kryté v základnom poistení domácnosti. Ak blesk udrie priamo, sú účinky blesku tepelné, mechanické a elektromagnetické.

Nepriamy úder blesku je poškodenie alebo zničenie predmetov poistenia prepätím spôsobeným napäťovou špičkou v elektrickej sieti alebo atmosférickým prepätím. Ak sa napríklad po nepriamom údere blesku poškodia elektrospotrebiče, poisťovňa škody uhradí, ak je domácnosť proti nepriamemu úderu blesku pripoistená.

"Naša štatistika hovorí, že väčšina zmlúv na poistenie domu a domácností sa už dnes uzatvára s balíkom pripoistení, súčasťou ktorého je aj nepriamy zásah blesku. Pri nepriamom údere blesku zostanú spotrebiče zväčša nefunkčné, aj keď zvonku nevidieť poškodenie. Aj preto poisťovne vyžadujú vyjadrenia od príslušného odborného servisu poškodeného elektrospotrebiča. Najčastejšie ide o poškodenie elektroniky, v prípade rodinných domov sú to najmä zabezpečovacie zariadenia a satelity,“ približuje Róbert Koch z oddelenia poistenia majetku UNIQA poisťovne.

"Bleskozvod je už v súčasnosti samozrejmosťou, iba vonkajšia ochrana však domácnosť pred úderom blesku neochráni. Ak chcete zabrániť škodám po údere blesku, je potrebné vytiahnuť spotrebiče zo zásuviek alebo sa istiť tzv. prepäťovou ochranou. Ak odchádzate z domu na dlhší čas na dovolenku alebo služobnú cestu, odpojte televíziu, počítač aj všetky elektrické prístroje z elektrickej siete aj anténnych prívodov," radí Koch.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:42

Premiér bude vo štvrtok v Bruseli rokovať o dvojakej kvalite produktov
Na stretnutí s predsedom Európskej komisie bude R. Fico aj v mene Vyšehradskej štvorky diskutovať o dvojakej kvalite potravín a možných opatreniach.

sk
dnes 16:39

V Žilinskom kraji zrekonštruujú do konca prázdnin deväť internátov
Do obnovy sa investuje približne 3,4 milióna eur.

sk
dnes 15:54

Upozornenie cestárov: Stav mosta v Lučenci-Slatinke je havarijný
Vodiči si musia dať pozor pri jazde na moste hlavne v smere Lučenec – Rimavská Sobota, kde je doprava obmedzená určením prednosti v jazde v jednom jazdnom pruhu.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac