Ekonomika

Spomaľovanie čínskej ekonomiky ohrozuje pracovné miesta v krajine

TASR, 5. marca 2016 17:24

Zánik pracovných miest tak ešte zvýši tlak na politikov v Pekingu, ktorí dokončujú plán rozvoja Číny v nasledujúcich piatich rokoch, aby navrhli opatrenia na vytvorenie nových pracovných príležitostí.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Peking 5. marca (TASR) - Spomaľovanie čínskej ekonomiky ohrozuje pracovné miesta v krajine. Štátne podniky totiž zápasia s nadmernou výrobnou kapacitou aj nadmerným počtom zamestnancov a potrebujú reformy. Zánik pracovných miest tak ešte zvýši tlak na politikov v Pekingu, ktorí dokončujú plán rozvoja Číny v nasledujúcich piatich rokoch, aby navrhli opatrenia na vytvorenie nových pracovných príležitostí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zverejnenie návrhu v poradí 13. päťročnice sa časovo zhoduje so začiatkom výročného zasadania parlamentu, ktoré sa začína práve dnes a privíta tisíce delegátov.

Premiér Li Kche-čchiang predstaví tento víkend hospodárske ciele Číny, a to vrátane očakávaného vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2016.

Vlani sa HDP druhej najväčšej svetovej ekonomiky zvýšil o 6,9 %, čo bolo najpomalšie tempo jeho rastu za vyše 20 rokov. Analytici predpovedajú, že v tomto roku stúpne ešte menej, o približne 6,5 %.

Niektorí experti sa domnievajú, že skutočný hospodársky rast Číny je slabší, ako uvádzajú oficiálne údaje.

Ak Čína dodrží svoje sľuby a začne redukovať nadmernú výrobnú kapacitu v priemysle, robotníci v provinciách Šan-si, Che-pej a v ďalších priemyselných regiónoch by sa mali pripraviť na vlnu prepúšťania.

Vláda v Pekingu v pondelok 29. februára naznačila, že v oceliarskom a uhoľnom priemysle príde o prácu zhruba 1,8 milióna ľudí. Žiadny časový rámec však kabinet nezverejnil. Uviedol len, že v nasledujúcich dvoch rokoch vyčlení 100 miliárd jüanov (13,99 miliardy eur) na premiestnenie prepustených robotníkov.

Čínske továrne už vo februári zrýchlili prepúšťanie a zrušili najviac pracovných miest za uplynulých sedem rokov. Dôvodom boli slabé objednávky, ktoré ich nútia redukovať výrobu aj náklady.

Oficiálne miesta tvrdia, že miera nezamestnanosti v Číne je aj napriek spomaľovaniu ekonomiky prevažne stabilná a na konci roka 2015 dosiahla 4,05 %. Mnohí ekonómovia sú však presvedčení, že je oveľa vyššia, aj keď zároveň pripúšťajú, že niektoré faktory, napríklad politika jedného dieťaťa, pomáhajú znižovať počet ľudí v produktívnom veku, a to zase pomáha vláde udržať nezamestnanosť na uzde.

Okrem toho miestne úrady nútia firmy, aby namiesto prepúšťania skrátili nadbytočným robotníkom pracovný úväzok alebo mzdy na polovicu, aby udržali sociálnu stabilitu a zamestnanosť.

Vláda už v minulých rokoch priznala, že model hospodárskeho rastu, ktorý je založený na investíciách, už dosiahol svoje hranice a snaží sa o transformáciu ekonomiky na model poháňaný domácou spotrebou. Za hlavné body svojho hospodárskeho programu preto vyhlásila zníženie nadmernej výrobnej kapacity v priemysle a redukciu dlhov. No zároveň, musí udržať nezamestnanosť pod kontrolou, aby sa vyhla sociálnym nepokojom.

(1 EUR = 7,1480 CNY)
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 10:53

Saudská Arábia v júni vyviezla menej ropy, aj keď jej produkcia stúpla
Arabské kráľovstvo však v júni spotrebovalo viac ropy doma, na výrobu elektriny, keďže v horúcich letných mesiacoch sa dopyt po energii zvyšuje.

sk
dnes 9:39

Vzťah detí k peniazom treba budovať. Tieto chyby robia rodičia
Dôležitú úlohu pri finančnom vzdelávaní zohráva, čo dieťa vidí doma.

sk
dnes 9:23

ÚV SR: Komisia odporučila schváliť za členov Rady ÚVO troch kandidátov
Osem členov komisie vybralo podľa ÚV SR kandidátov na základe bodového hodnotenia. Vláda SR sa bude voľbou nových členov Rady ÚVO zaoberať na svojom najbližšom zasadnutí, teda v stredu 23. augusta.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac