Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

Spotreba kávy rastie, v dôsledku zmeny klímy však hrozí jej nedostatok

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Farmári sa však už rastúcim teplotám postupne začínajú prispôsobovať.

New York 3. októbra (TASR) - Spotreba kávy vo svete stále rastie, avšak vzhľadom na meniacu sa klímu budú milovníci kávy potrebovať ďalšiu Brazíliu, najväčšieho producenta a vývozcu tejto komodity, aby sa vyhli nedostatku obľúbeného nápoja. S odvolaním sa na vyjadrenia zástupcov tohto priemyslu, ktorí sa zišli v Miláne na Svetovom fóre pre kávu, o tom informovala agentúra Bloomberg.

Rastúca spotreba, ktorú v poslednom období ťahajú najmä rozvíjajúce sa trhy, spôsobuje, že globálna produkcia bude musieť v nasledujúcom desaťročí vzrásť o ďalších približne 40 až 50 miliónov 60-kilogramových vriec kávy, uviedol na fóre generálny riaditeľ talianskej spoločnosti Illycafe Andrea Illy. To je viac, než predstavuje celková úroda v Brazílii.

K rastúcej spotrebe sa navyše pridávajú ďalšie dva nepriaznivé faktory. Tými sú klimatické zmeny a ceny komodity, ktoré odrádzajú farmárov od zvyšovania rozlohy kávových plantáží. "Skôr, či neskôr budeme musieť prijať jednoznačné rozhodnutie o tom, ako ďalej," povedal Illy. Momentálne je otázne, odkiaľ by ďalšia káva na uspokojenie dopytu mala prísť.

Ešte v auguste švajčiarska spoločnosť Volcafe uviedla, že v sezóne 2015/2016 by schodok v produkcii kávy mal dosiahnuť okolo 3,5 milióna vriec. V predchádzajúcej sezóne deficit predstavoval 6,4 milióna vriec, keď produkciu kávy v Brazílii v roku 2014 zasiahlo dlhotrvajúce sucho. Výsledkom bol rast cien kávy arabica na newyorskej burze o 50 %. Od roku 2015 sa ceny o 27 % znížili, najmä po tom, ako kurz brazílskej meny oproti doláru prudko klesol. To zvýšilo záujem o export kávy z Brazílie.

Celosvetová spotreba kávy by podľa analytikov mala do roku 2020 vzrásť približne o tretinu na 200 miliónov vriec. Na porovnanie, tento rok je produkcia ustálená na úrovni 144 miliónov vriec. Analytici však nevylučujú dosiahnutie rovnováhy na trhu, a to zhruba do roku 2030, ale len v prípade, že malí farmári budú schopní dovtedy zvýšiť svoju produktivitu.

Medzinárodné centrum pre tropické poľnohospodárstvo v máji zverejnilo štúdiu, podľa ktorej klimatické zmeny ohrozujú približne štvrtinu brazílskej produkcie. Navyše, aj pestovatelia v Nikarague, El Salvadore a Mexiku čelia potenciálnym stratám, ak sa farmári nebudú schopní na meniacu sa situáciu adaptovať. Je možné, že produkčné oblasti sa budú musieť presunúť zo strednej Ameriky do ázijsko-tichomorského regiónu alebo do východných oblastí Afriky, kde sa káva môže pestovať vo vyšších polohách.

Rastúce teploty ohrozujú najmä jemnejšiu kávu arabica, dodal na fóre v Miláne Illy. Odroda robusta je oproti káve arabica odolnejšia. Najväčším pestovateľom kávy arabica je Brazília, najväčším producentom kávy robusta zasa Vietnam.

Farmári sa však už rastúcim teplotám postupne začínajú prispôsobovať, povedal Jean-Marc Duvoisin, šéf spoločnosti Nespresso, ktorá patrí pod švajčiarsky potravinársky koncern Nestlé. Ako uviedol, firma dováža kávu z oblastí v Latinskej Amerike, Ázie a Afriky. On sám farmy často navštevuje a vidí, ako ich farmári posúvajú ďalej do vyšších polôh.