Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Vyrovnanie pohľadávok Carrefouru je neprimerané, tvrdí ministerstvo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Veriteľský výbor RVS schválil návrh plánu reštrukturalizácie, ktorý neráta s vyššou mierou uspokojenia veriteľov, ako bolo v pôvodnom návrhu, teda s 3 % z hodnoty pohľadávok.


Bratislava 19. septembra (TASR) - Podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) pre potravinárstvo a obchod Dušan Janíček pri konaní s reťazcom Carrefour uprednostňuje návrh poslať spoločnosť Retail Value Stores (RVS) do konkurzu než súhlasiť s odškodnením vo výške 3 %. Zo slovenského trhu by tak podľa neho vypadol obchodný reťazec, ktorý neférovo spolupracoval s dodávateľmi.

"Peniaze, ktoré boli určené na vyplatenie faktúr, sa stratili. Ako spoločnosť Považské cukrovary požadujeme dôsledné prešetrenie celej kauzy a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti,"
zdôraznil Janíček. Podľa neho by s reštrukturalizačným plánom dodávatelia súhlasili, ak by Carrefour vyplatil aspoň 10 % pohľadávok.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR považuje vyrovnanie pohľadávok od obchodného reťazca Carrefour vo výške 3 % za absolútne neprimerané a neprijateľné.

Ako dnes ďalej pre TASR uviedol hovorca MPRV Vladimír Machalík v reakcii na piatkový (16. 9.) výsledok schvaľovacej schôdze veriteľov Retail Value Stores, a. s., spoločnosti prevádzkujúcej v SR obchodný reťazec Carrefour, úlohou štátu ani daňových poplatníkov nie je znášať podnikateľské riziko obchodných reťazcov. "Zákon o pohľadávkach štátu je jasne zadefinovaný," podčiarkol Machalík.

Podľa Paulíny Kojnok Komarovej zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR samotná ŠVPS voči reťazcu Carrefour pohľadávku neeviduje. Pohľadávku vo výške viac ako 1 milión eur z nezaplatenej pokuty eviduje RVPS Bratislava, ktorá bola v roku 2015 podľa zákona o pohľadávkach štátu postúpená na spoločnosť Slovenská konsolidačná, a. s.

RVPS Bratislava - mesto podľa nej nemohla na schôdzi veriteľov postupovať inak, ako dať pokyn na hlasovanie proti reštrukturalizačnému plánu s prihliadnutím na skutočnosť, že schválenie reštrukturalizačného plánu s len s 3-% uspokojením pohľadávky by bolo možné považovať za formu nepriamej štátnej pomoci.

Zdôraznila, že podľa zákona číslo 231 z roku 1999 sa štátnou pomocou rozumie každá pomoc, v akejkoľvek forme, ktorú poskytuje na podnikanie alebo v súvislosti s ním poskytovateľ priamo alebo nepriamo z prostriedkov štátneho rozpočtu, zo svojho rozpočtu alebo z vlastných zdrojov podnikateľovi.

Podčiarkla, že podľa spomínaného zákona sa zakazuje poskytovanie štátnej pomoci, ktorá narušuje, alebo hrozí narušením hospodárskej súťaže tým, že zvýhodňuje určitých podnikateľov alebo výrobu určitého tovaru, alebo poskytovanie služieb, ak poskytnutie štátnej pomoci nepriaznivo ovplyvňuje obchod medzi členskými štátmi spoločenstva. "Takouto nepriamou formou štátnej pomoci je najmä poskytnutie úľavy na dani alebo penále, pokute, úroku alebo na iných sankciách," vysvetlila Kojnok Komarová.

Podľa informácií reštrukturalizačného správcu RVS Ladislava Baráta sa výsledok schvaľovacej schôdze veriteľov Retail Value Stores, a. s., , dal predpokladať. Nie je to podľa neho však žiadna tragédia, pretože sú ešte stále splnené predpoklady na to, aby reštrukturalizácia dopadla úspešne.

"Výsledok schôdze dopadol podľa očakávania vzhľadom na to, že súd dodatočne pred touto schôdzou pridelil štátu (najmä Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR) hlasovacie práva, v rozsahu popretých pohľadávok, a to vo výške približne 3,4 milióna eur,"
priblížil 16. septembra reštrukturalizačný správca.

Veriteľský výbor RVS schválil 19. augusta 2016 návrh plánu reštrukturalizácie, ktorý neráta s vyššou mierou uspokojenia veriteľov, ako bolo v pôvodnom návrhu, teda s 3 % z hodnoty pohľadávok. Za plán reštrukturalizácie hlasovali traja členovia výboru, dvaja boli proti. Za prijatie plánu bola Kofola, Mäsokombinát Polička a Berto. Proti prijatiu plánu boli Pivovary Topvar a Unilever.