Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

VIDEO: SR môže do roku 2021 čerpať milióny eur aj z nórskych fondov

Na snímke vpravo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a vľavo ministerka Nórskeho kráľovstva pre EÚ a EHP Elisabeth Vik Aspakerová po podpise memoránd o porozumení pri implementácii Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na Slovensku na roky 2014 – 2021 v Bratislave 28. novembra 2016. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovensko čerpá fondy od roku 2004 a dnešným podpisom vstupuje do tretieho programového obdobia.

Bratislava 28. novembra (TASR) – Slovensko bude môcť aj v nasledujúcich rokoch čerpať prostriedky z fondov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a takzvaných nórskych fondov. Približne 113 miliónov eur pôjde do roku 2021 na projekty, ktorých cieľom je najmä zmierňovanie regionálnych rozdielov.

Memorandá o porozumení pri implementácii Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu medzi Slovenskom, Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom dnes v Bratislave podpísali minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a ministerka Nórskeho kráľovstva pre EÚ a EHP Elisabeth Vik Aspakerová.



Je to podstatne vyššia suma ako v predchádzajúcom období. Tieto finančné prostriedky budú použité na podporu podnikania a inovácií, boj proti klimatickým zmenám, zachovanie kultúrneho dedičstva, boj proti rodovému násiliu, podporu miestneho rozvoja a inklúzie Rómov, ale aj na transparentnosť justície. Podstatná časť príspevkov pôjde tiež na podporu občianskej spoločnosti,“ opísal Lajčák.

Slovensko čerpá fondy od roku 2004 a dnešným podpisom vstupuje do tretieho programového obdobia. Počas predchádzajúcich dvoch období bolo podporených viac ako 500 projektov v hodnote vyše 150 miliónov eur. Na financovanie programov prispieva SR zo štátneho rozpočtu 15 %.

Minister poukázal na to, že Slovensko uzavrelo memorandá ako druhé spomedzi 16 prijímateľských krajín, v minulosti bolo dokonca prvé. „Tieto príspevky sú využívané naozaj zmysluplne, pretože prispievajú v prvom rade k zmierňovaniu regionálnych rozdielov v rámci Slovenska. Idú aj na projekty verejnoprospešného turistického charakteru, ako napríklad renovácia kultúrnych a historických pamiatok,“ priblížil.

Príkladom je renovácia hradu Devín, obnova Rosenfeldovho paláca v Žiline alebo Štátneho divadla Košice. Nórske fondy prispeli tiež k reštaurácii budovy bratislavskej Reduty, ktorá hostila viacero významných podujatí slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Aspakerová označila spoluprácu medzi Slovenskom a Nórskom za vynikajúcu. „Hoci Nórsko nie je členom Európskej únie, veľmi úzko spolupracujeme v mnohých oblastiach. Počas slovenského predsedníctva sa náš dialóg ešte posilnil, vzťahy medzi Slovenskom a Nórskom sú teraz ešte silnejšie a teším sa na ďalšie rozvíjanie spolupráce medzi našimi krajinami,“ konštatovala. Slovensko podľa nej patrí v čerpaní fondov k jedným z najlepších.