Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Ekonomika

SR neustúpi v otázke nákladov odstávky elektrárni Jaslovské Bohunice

Podľa jeho slov slovenská strana veľmi silno prízvukuje otázku nákladov spojených s vyraďovaním atómovej elektrárne počas prebiehajúcich debát o budúcej finančnej perspektíve EÚ.

Brusel 26. marca (TASR) - Slovenská republika nie je ochotná pristúpiť na kompromisy ohľadom nákladov spojených s procesom vyraďovania Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Uviedol to dnes v rámci diskusie o budúcom sedemročnom rozpočte Európskej únie (EÚ) na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti veľvyslanec SR pri EÚ Ivan Korčok.

Podľa jeho slov slovenská strana veľmi silno prízvukuje otázku nákladov spojených s vyraďovaním atómovej elektrárne počas prebiehajúcich debát o budúcej finančnej perspektíve EÚ.

Korčok spresnil, že ide o otázku odstavovania jadrových zariadení, ktorá sa špecificky dotýka troch krajín - Slovenska, Bulharska a Litvy, ale zároveň dodal, že EÚ nesmie zabudnúť na to, čo bolo identifikované ako hlavný cieľ odstavenia týchto elektrární – zvýšenie nukleárnej bezpečnosti v Európe.

„Pripomenul som aj kontext, ktorý si dobre pamätáme, a preto hovorím, že táto otázka sa nemôže dotýkať len troch krajín, ktoré s tým majú obrovské náklady, lebo jadrová bezpečnosť sa dotýka všetkých krajín,“ povedal Korčok.

Slovensko podľa neho hovorí veľmi jasne a zrozumiteľne, že nehodlá ustúpiť zo svojej vytýčenej pozície.

„Boli sme veľmi jasní a zrozumiteľní v našej požiadavke, že toto je súčasť našej negociačnej politiky, kde nebudeme ochotní robiť kompromisy,“ zhodnotil svoje dnešné vystúpenie na Rade veľvyslanec SR pri EÚ.

Korčok spresnil, že z pohľadu slovenskej strany je návrh finančných príspevkov na vyraďovanie JE Jaslovské Bohunice tak, ako bol predložený Európskou komisiou, nedostatočný.

„Myslím si, že naším silným a pozitívnym prvkom je to, že Slovensko veľmi dôsledne plní svoje záväzky v rámci vyraďovania, a myslím si, že toto uznáva aj Európska komisia,“ uviedol Korčok.