Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Ekonomika

SR vyhrala už štvrtú medzinárodnú arbitráž, tentokrát s BCT

Ilustračné foto Foto: TASR

Predmetom sporu, ktorý trval od roku 2006, bolo údajné porušenie Dohody medzi Českou a Slovenskou Federatívnou Republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií.

Bratislava 2. mája (TASR) - Medzinárodný arbitrážny tribunál 23. apríla tohto roka zamietol všetky nároky vznesené voči Slovenskej republike v medzinárodnom investičnom spore holandských občanov A.J. Oostergetel a T. Laurentius voči SR.

"Uvedeným rozhodnutím bol úspešne ukončený štvrtý medzinárodný spor voči SR vznesený na základe bilaterálnej investičnej dohody. Ide však o prvé meritórne rozhodnutie v sporoch iniciovaných podľa dohôd o podpore a ochrane investícií," konštatovalo dnes Ministerstvo financií (MF) SR.

Štátny tajomník rezortu Peter Pellegrini (Smer-SD) pripustil, že voči SR je otvorených ešte viacero ďalších arbitráží, konkretizovať ich však nechcel. "Som veľmi rád, že toto je už štvrtá v poradí, v ktorej SR bola úspešná a som presvedčený, že aj v tých ďalších budeme úspešní a víťazní," povedal po dnešnom rokovaní vlády.

Predmetom sporu, ktorý trval od roku 2006, bolo údajné porušenie Dohody medzi Českou a Slovenskou Federatívnou Republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií. Základom sporu bolo pôsobenie žalobcov v sprivatizovanej spoločnosti BCT - Bratislavská cvernová továreň, akciová spoločnosť (BCT).

Žalobcovia v spore namietali, že konanie a nečinnosť štátu spôsobila konkurz BCT. "Žalobcovia tvrdili, že im SR prostredníctvom konania vecne príslušného súdu v Bratislave odňala právo na nestranné súdne konanie a označovali opatrenia Daňového úradu Bratislava II v rámci konkurzného konania za neštandardné. Škodu, ktorá im mala týmto údajným konaním vzniknúť, vyčíslili až na 298 miliónov eur," priblížil rezort financií.

Privatizéri BCT však podľa ministerstva počas arbitrážneho konania nepreukázali porušenie spomínanej dohody o podpore a vzájomnej ochrane investícií. Tribunál tak zamietol všetky nároky žalobcov a uložil im tiež povinnosť uhradiť trovy konania SR vo výške takmer 420.000 eur a časť nákladov na zastupovanie Slovenska vo výške 2 miliónov eur. Ako pravdepodobnejší dôvod úpadku BCT tribunál označil samotné konanie žalobcov a ich neúspešné riadenie podniku.

"Slovenská republika verí, že toto rozhodnutie preukazuje, že zahraniční investori, ktorí možno zo špekulatívnych dôvodov zamýšľajú žalovať SR na medzinárodnej pôde, musia byť pripravení na dôslednú obranu záujmov štátu a vysoké náklady, ktoré im vedením arbitráže vzniknú," podčiarklo MF.

Slovensko doteraz vyhralo už tri spory vznesené na základe bilaterálnych investičných dohôd - Austrian Airlines AG vs. Slovenská republika (2009), Alps Finance and Trade AG vs. Slovenská republika (2011), ako aj HICEE, B.V. vs. Slovenská republika (2011).