Ekonomika

VIDEO:SSE posiela prvé faktúry s novými cenami,medziročne klesnú o 6 %

TASR, 14. marca 2017 12:12

Aj v segmente podnikateľov dochádza k poklesu priemernej integrovanej ceny, ten pokles predstavuje priemerne 3 %.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 14. marca (TASR) – Prvé opravné faktúry za elektrinu s novými cenami odídu zo Stredoslovenskej energetiky (SSE) v najbližších dňoch. Celková cena pre domácnosti klesla v porovnaní s rokom 2016 v priemere o 6 % a podnikateľom o 3 %. Informovala o tom spoločnosť na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Na základe nových cenových rozhodnutí, ktoré vydal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre väčšinu dodávateľov elektrickej energie, začala SSE po úprave informačných systémov a prepočítavaní koncových cien a preddavkov posielať nové faktúry.„Po prepočítaní týchto sadzieb a aplikovaní nových cien v segmente domácností očakávame 6-% pokles celkovo na integrovanej cene. Aj v segmente podnikateľov dochádza k poklesu priemernej integrovanej ceny, ten pokles predstavuje priemerne 3 %,“ priblížil riaditeľ divízie obchodu a služieb SSE Szilárd Mangult.

Domácnosti, ktoré už dostali faktúry v januári alebo vo februári, teraz dostanú opravné faktúry zohľadňujúce nové ceny platné k 1. januáru 2017. Opraviť bolo treba podľa predstaviteľov spoločnosti celkovo asi 65.000 faktúr. „Opravné faktúry budeme generovať automaticky. Dnešným dňom začíname fakturovať podnikateľov a následne aj domácnosti,“ povedal Mangult.V opravnej faktúre s novými cenami nájde zákazník výšku nového preddavku. Prípadný rozdiel, ktorý vznikol od začiatku roka, bude vo faktúre zohľadnený. Domácnosti, ktoré zatiaľ vyúčtovacie faktúry nedostali, dostanú nové faktúry so správnymi cenami.

Pre podnikateľov a samosprávy s mesačnou fakturáciou platí to isté ako pre domácnosti. To znamená, že im budú automaticky vystavené opravné faktúry. Podnikatelia, ktorých fakturácia prebieha na ročnej báze vždy k 31. decembru, ešte fakturovaní neboli. Bola im však doručená vyúčtovacia faktúra za rok 2016. SSE upozornila, že túto je potrebné uhradiť.Spoločnosť odhadla svoju škodu spôsobenú zmenami rozhodnutí regulátora na 400.000 až 450.000 eur. Jej generálny riaditeľ Zdeněk Schraml uviedol, že do koncovej ceny si ju firma pretaviť nevie a bude ju musieť znášať sama. Nad prípadnými žalobami neuvažuje.

Zároveň však predpovedá zvyšovanie ceny elektriny v budúcnosti. „To obdobie, keď cena komodity na burze klesala niekoľko rokov po sebe, je za nami. V budúcom roku asi naozaj môžeme očakávať, že cena bude stúpať,“ avizoval Schraml.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:42

R. Fico na Agrokomplexe o úrode: Zaznamenali sme prepad o 20 percent
Napriek mimoriadne nepriaznivým klimatickým podmienkam v tomto roku nebola úroda hustosiatych obilnín katastrofálna, povedal počas otvorenia výstavy premiér Robert Fico.

sk
dnes 14:23

Zvýšiť transparentnosť eurofondov má akčný plán
Pellegriniho úrad ho plánuje predstaviť na jeseň.

sk
dnes 14:07

Hlina žiada nové značenie pre bryndzu zo slovenského ovčieho mlieka
Nízke stavy oviec vedú k nedostatku ovčieho mlieka, preto ho spracovatelia nakupujú v zahraničí.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac