Ekonomika

Stavebníctvo v novembri rástlo, tempo však začalo spomaľovať

TASR, 17. januára 2016 11:03

Za 11 mesiacov minulého roka sa stavebná produkcia medziročne zvýšila o 17,1 %.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 17. januára (TASR) – Slovenskému stavebníctvu sa v novembri darilo, keď jeho produkcia medziročne vzrástla o 15,1 %. Ťahala ho nielen výstavba nových bytov, ale najmä infraštruktúrne stavby financované z eurofondov. V reakcii na tento týždeň zverejnené údaje Štatistického úradu SR to konštatovali analytici, podľa ktorých práve segment infraštruktúry bude s ukončovaním eurofondových projektov slabnúť a v úvode roka by mohol vykázať medziročný pokles.

Za 11 mesiacov minulého roka sa stavebná produkcia medziročne zvýšila o 17,1 %. „Stavebníctvo si tak užíva pozitívnu vlnu rastu. V žiadnom prípade to však neznamená, že by všetky predošlé problémy boli zabudnuté. Po dlhých chudobných rokoch, kedy sa stavebníctvu vôbec nedarilo, majú stavebné firmy nahromadených množstvo problémov. Preto im súčasný rast dáva svetlo na konci tunela,“ zhodnotil analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub.

Ako upozornil, rast živili hlavne inžinierske stavby. Objem prác pri nich vzrástol o 22,6 %, zatiaľ čo pri budovách len o 11,5 %. „Súčasný ekonomický rast praje tomu, aby sa teraz investovalo do stavieb. Ekonomike sa darí dobre, a preto sú dostatočné zdroje. Navyše, aj firmy sa majú v tejto chvíli dobre, ich tržby väčšinou rastú, a tak si môžu dovoliť investovať,“ uviedol Kozub s tým, že stavebníctvo dokáže zapojiť aj ľudí s nižšou kvalifikáciou, čím môže ekonomike pomôcť.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák poukázal na to, že stavebníctvo začalo s postupným ukončovaním eurofondových projektov v závere roka spomaľovať. Jeho produkcia totiž v novembri v porovnaní s októbrom poklesla o 4,9 %, pričom dynamika medziročného rastu sa spomalila z rekordnej októbrovej úrovne 28,7 % na 15,1 %.

Slabnutie segmentu výstavby infraštruktúry očakáva Koršňák aj v nasledujúcich mesiacoch a v úvode tohto roka by mohol vykázať relatívne silný medziročný pokles. Ako pripomenul, vlani sa na Slovensku nezačala výstavba žiadneho významnejšieho nového diaľničného úseku a vyhodnotenie súťaží viacerých úsekov, ako aj definitívne rozhodnutie o výstavbe obchvatu Bratislavy bolo posunuté na začiatok tohto roka.

„Po hodoch v minulom roku by tak mal v úvode roka nastať krátky výpadok vo veľkých infraštruktúrnych projektoch, ktoré by sa mali opäť postupne rozbehnúť až v priebehu roka. Tento výpadok by mal byť aspoň čiastočne tlmený rastúcim segmentom výstavby budov, ktorý vykazuje v posledných mesiacoch výrazné oživenie. Minimálne v úvode roka však s veľkou pravdepodobnosťou nebude schopný plne nahradiť pokles v segmente infraštruktúry, a preto očakávame, že stavebníctvo by sa malo v úvode tohto roka prehupnúť do mierneho mínusu,“ predpovedá Koršňák.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 17:02

Realitný trh v Bratislave predbieha zvyšok SR o tri až štyri roky
Hoci realitní profesionáli označili vývoj na trhu v júlovom útlme známkou 2,66, rozdiel medzi regiónmi je až 0,3 bodu. Realitný trh sa pravdepodobne rozbehne po prázdninách.

sk
včera 16:41

Rusko zrušilo zákaz charterových letov do Turecka
V minulých rokoch cestovalo do tureckých prímorských rekreačných oblastí do troch miliónov Rusov. Ich absencia počas tohtoročnej letnej sezóny spôsobila krajine citeľný pokles príjmov z turizmu.

sk
včera 16:35

Základný závod Volkswagenu má obnoviť výrobu od pondelka
Volkswagen (VW) nezmontuje v stanovenom termíne 22.000 vozidiel Golf a Passat. Vznikne mu tým škoda okolo 100 miliónov eur.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac