Ekonomika

ŠTEFANEC: Strednej Európe v ekonomike pomôže väčšie prepojenie s USA

TASR, 17. júna 2015 15:30

Štefanec vo svojom príhovore upozornil na význam digitalizácie ekonomiky a štátnej správy, čo môže výrazne znížiť náklady na administratívu a zvýšiť počet malých a stredných podnikov.

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec v Európskom parlamente Foto: Kabinet Ivana Štefanca
Brusel 17. júna (TASR) - Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (nezávislý/Európska ľudová strana) dnes vystúpil na podujatí, ktoré na pôde Európskeho parlamentu (EP) organizovali zamestnávateľské zväzy zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Maďarska, Slovinska a Chorvátska.

Konferencia v priestoroch EP mala za cieľ informovať účastníkov o možnostiach investícií a zvyšovania zamestnanosti, ktoré ponúkajú nové iniciatívy Európskej únie ako Digitálny trh či Investičný plán pre Európu.

Štefanec vo svojom príhovore upozornil na význam digitalizácie ekonomiky a štátnej správy, čo môže výrazne znížiť náklady na administratívu a zvýšiť počet malých a stredných podnikov. Práve región strednej Európy je podľa neho tradične spätý s podnikaním rodinného typu a Európska komisia pod vedením jej predsedu Jeana-Clauda Junckera na jeho podporu kladie veľký dôraz.

"Európska únia vytvára priestor a možnosti. Implementácia v lokálnych podmienkach je však vecou národných vlád. Tie musia mať na pamäti najmä zjednodušovanie prostredia a odstraňovanie rôznych byrokratických bariér, ktoré sťažujú každé podnikanie, či už malé, alebo veľké," zdôraznil Štefanec.

Pripomenul, že okrem vnútorných faktorov znížiť nezamestnanosť a naštartovať výrobu pomôže aj väčšie prepojenie krajín EÚ a strednej Európy so Spojenými štátmi, napríklad cez zmluvu o voľnom obchode a investíciách (TTIP).

"Postkomunistickým ekonomikám otvorí táto dohoda cestu na americký trh, na ktorý sa doteraz z dôvodu nedostatku skúseností a kontaktov dostávali ťažšie. V tomto smere musia všetky vlády konať tak, aby ich podnikateľské prostredie bolo dostatočne atraktívne a zároveň konkurencieschopné," skonštatoval Štefanec.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:10

Volvo plánuje vyrábať v americkom závode aj SUV XC90
S výrobou by sa malo začať v roku 2021.

sk
včera 20:44

Okolo 80 % zamestnancov Air Berlin má šancu získať miesto u kupcov
Air Berlin minulý týždeň informoval, že jeho veritelia za potenciálnych kupcov na časť aktív spoločnosti vybrali aerolínie Lufthansa a easyJet.

sk
včera 20:29

Žiga: Výsledky volieb v Nemecku by nemali narušiť naše obchodné vzťahy
Ako ďalej uviedol, vzájomná obchodná výmena medzi Slovenskom a Nemeckom je viac ako 27 miliárd eur ročne

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac