Ekonomika

Stredočeský kraj má pamiatky UNESCO aj iné výnimočné atrakcie

TASR, 13. septembra 2017 19:25

Tento český región vlani navštívilo 28.520 Slovákov, za tohtoročný prvý polrok 14.003.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 13. septembra (TASR) – História, prírodné a technické pamiatky, tradičné folklórne a iné kultúrne podujatia Stredočeského kraja sú lákadlom aj pre slovenských turistov.

"V návštevnosti tohto najväčšieho českého kraja je Slovensko na druhom mieste za Nemeckom. Vlani tam bolo 28.520 Slovákov, za tohtoročný prvý polrok 14.003. Medziročný nárast je 10,3 percenta," na tlačovej konferencii v Bratislave to uviedla riaditeľka CzechTourism Slovensko Nora Gill.

Turizmu prospieva 667 ubytovacích zariadení, vyše 150 informačných centier v mestách a obciach siedmich destinácií: Kutnohorsko, Český raj, Toulava, Posázaví, Polabí, Bohemia Centralis, Brdy a Podbrdsko.

"Máme dve pamiatky UNESCO, vyše 50 hradov a zámkov, 40 technických objektov, vojenské a cirkevné pamiatky. Z kultúrnych zariadení je to 111 múzeí, 14 galérií a 15 divadiel," informovala riaditeľka Stredočeskej centrály cestovného ruchu Nora Dolanská.

Medzi poklady Stredočeského kraja patrí mesto Kutná Hora, od roku 1995 zapísané v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bývalé kráľovské banícke mesto bolo vďaka ťažbe striebra v stredoveku po Prahe druhé najvýznamnejšie české sídlo. Objekt z 13. storočia Vlašský dvor obýval český kráľ a je tam aj kráľovská mincovňa. V nej možno vidieť ukážky razby mincí v historickom kostýme.

Prvý cisterciánsky kláštor v Čechách bol založený v kutnohorskej časti Sedlec v roku 1142. Vplyvom prosperity za nájom pozemkov tam postavili (1290-1320) konventný chrám Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa. Bol prvou stavbou katedrálneho typu aj najväčším sakrálnym objektom na území Čiech a Moravy. Počas husitských vojen ho vypálili a po rozsiahlej rekonštrukcii na prelome 17. a 18. storočia sa stal unikátnym objektom barokovej gotiky. Je v Zozname UNESCO a ponúka dva prehliadkové okruhy.

V svetovom zozname je aj Chrám sv. Barbory, považovaný za učebnicu českej gotickej architektúry. Päťloďovú katedrálu začali stavať v roku 1388. Po stavebných zmenách, prestávkach i finančných problémoch ju dokončili po vyše 500 rokoch (1905).

V Sedleci sa nachádza aj pohrebný kostol Všetkých svätých s kostnicou zo 14. storočia. Výzdoba je z ľudských kostí, ktoré v roku 1511 do pyramíd upravil poloslepý mních. Unikátom je mohutný luster, kalichy, monštrácie a schwarzenberský erb. Odhaduje sa, že v kostnici sú pozostatky 60.000 ľudí.

"Náš zrekonštruovaný Dačického dom, v ktorom je edukačné centrum, sa stal Pamiatkou roka 2016. Máme najmenšie múzeum čokolády na svete, múzeum lega s modelom kostnice, druhú najväčšiu galériu moderného umenia v Čechách. Tiež najdlhšiu bobovú dráhu v strednej Európe, historickú banícku osadu, 30-metrovú rozhľadňu Kaňk, na ktorú možno vyjsť výťahom, v júli sme otvorili Zrkadlové bludisko," vypočítala niektoré lákadlá vedúca oddelenia cestovného ruchu a marketingu v Kutnej Hore Eliška Tivodarová.

Podľa nej veľa zaujímavých objektov a lokalít je aj v okolí tohto mesta. Napríklad zámky Kačína a v Zruči nad Sázavou, mestské opevnenie v meste Čáslav, zábavno-náučný park Mirakulum v Miloviciach, Vodný svet Čestlice, ktorý je najväčším stredoeurópskym akvaparkom. Tiež prírodná rezervácia v bývalom vojenskom výcvikovom priestore Milovice, kde prvý raz na svete možno vidieť v jednej lokalite tri kľúčové druhy veľkých kopytníkov: zubrov, divokých koní a praturov z čias pravekých lovcov. Po 90 rokoch vlani turistom a cyklistom sprístupnili chránenú krajinnú oblasť Brdy.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:26

Kauza fipronilových vajec vyústila do memoranda pre všetky krajiny EÚ
Ministri členských krajín sa sústredili na otázku, kde sa stala chyba, že infikované vajcia a produkty z nich boli objavené v 26 z 28 krajín únie.

sk
dnes 16:05

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 3,3 % a zrýchľovať
Hlavným zdrojom rastu by mal byť podľa NBS export, prorastovo však bude pôsobiť aj súkromná spotreba a v ďalších rokoch zrejme aj investície.

sk
dnes 15:39

Nezaradení poslanci chcú zrovnoprávnenie platov v oboch sektoroch
Podľa návrhu poslancov by sa najnižšia tabuľková trieda začínala na minimálnej mzde, ktorá je aktuálne 435 eur, a najvyššia na jej dvojnásobku.

sk

Téma TASR





Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac