Ekonomika

Štyri roky ministerstva pôdohospodárstva: Výber udalostí podľa TASR

TASR, 4. februára 2016 10:50

TASR prináša výberovú chronológiu udalostí v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR počas štvorročného obdobia súčasnej vlády.

Na archívnej snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek počas rozhovoru s novinármi na poľnohospodárskom družstve v Poprade – Strážach, 18. augusta 2015. Foto: TASR/Adriána Hudecová
Bratislava 4. februára (TASR) - Pred necelými štyrmi rokmi, 4. apríla 2012, vymenoval vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič za nového premiéra predsedu najsilnejšej strany Smer-SD Roberta Fica. Na jeho návrh následne vymenoval 13 nových ministrov. Členom vládneho kabinetu sa stal aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

Výberová chronológia udalostí v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR počas štvorročného obdobia súčasnej vlády:


18. septembra 2012 - Na Slovensku začal platiť zákaz dovozu a predaja českého tvrdého alkoholu. O jeho dočasnom zavedení od 17.00 h rozhodla medzirezortná komisia v reakcii na problémy s otravami metylalkoholom. Zákaz sa týkal viac ako 20-% alkoholu vyrobeného v Českej republike. Na Slovensku sa 16. septembra 2012 zaznamenali podozrenia na prípady otravy metylalkoholom. U dvoch účastníkov zo 17-člennej rodinnej oslavy, na ktorej sa podávala slivovica dovezená z Českej republiky, sa potvrdila prítomnosť metylalkoholu v krvi. Rozbor dovezeného alkoholu potvrdil prítomnosť metylalkoholu.

9. októbra 2012 - Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydal s okamžitou platnosťou nové Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorým sa presne stanovujú podmienky za akých sa môžu na území Slovenskej republiky uvádzať, predávať a používať liehoviny s obsahom etanolu od 20 % vyrobené v Českej republike.

18. októbra 2012 - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spustilo do prevádzky internetový portál potravinových kontrol na adrese kontrola.mpsr.sk.

23. októbra 2012 - Všetky liehoviny českej Likérky Drak distribuované po 1. januári 2012 sa od tohto dňa nemohli predávať v slovenských obchodoch. Zákaz vydala Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

31. októbra 2012 – Vláda SR schválila novelu zákona o potravinách, ktorá podľa slov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka (nominant Smer-SD) reflektuje na nedostatky identifikované rezortom pôdohospodárstva pri cestných kontrolách, pri dovoze potravín a pri kontrolách manipulácie s potravinami v tzv. kamenných prevádzkach.

23. januára 2013 - Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek požiadal Európsku komisiu (EK), aby v rámci svojich kontrolných mechanizmov prehodnotila úradnú kontrolu v Poľskej republike s cieľom poskytnúť nielen Slovensku, ale aj ostatným členským krajinám EÚ garanciu o kvalite a bezpečnosti potravín poľského pôvodu vo vzťahu k ochrane spotrebiteľa. Ministrova žiadosť súvisela s prípadom životunebezpečných, jedom na potkany kontaminovaných výrobkov, ktoré boli na slovenský trh dovezené z Poľskej republiky od poľského výrobcu Magnolia.

27. februára 2013 - Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o potravinách, ktorá rozširuje kompetencie zamestnancov orgánu úradnej kontroly potravín, upravuje sadzby pokút, či zavádza sankciu pre obec v prípade nesplnenia si povinností. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili príslušnú novelu zákona o potravinách 5. februára 2013.

27. februára 2013 – Hlava štátu Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, ktorej cieľom je zjednodušiť niektoré administratívne postupy v konaní štátnej správy pri ochrane poľnohospodárskej pôdy a upraviť smerovanie a rozsah inštitútu odvodu za odňatie najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôdy v príslušnom katastrálnom území a ustanoviť postup pri pestovaní rýchlorastúcich energetických drevín na poľnohospodárskej pôde. Poslanci Národnej rady (NR) SR ju schválili 5. februára 2013.

30. septembra 2013 - Obvodné pozemkové úrady (OPÚ) sa na základe zákona o organizácii miestnej štátnej správy zrušili. Ich pôsobnosť prešla od 1. októbra 2013 na okresné úrady.

11. februára 2014 - Zákon o potravinách, novelizovaný od 1. apríla 2013, sa v roku 2014 opäť zmenil. Jeho ďalšia novela začala platiť od apríla 2014. V novele sa upravuje výška pokút za druhé a ďalšie porušenie povinností. Novela potravinového zákona spresnila tiež spôsob nahlasovania prísunu zásielky potravín z iného členského štátu EÚ.

15. júla 2014 – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorú parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Obmedzenie ambulantne predávať potraviny v obciach, kde sa nachádza maloobchodná predajňa, sa tak skončilo.

3. februára 2015 – Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) môže vykonávať kontroly v poľnohospodárskej prvovýrobe nielen po zbere úrody. Po novom totiž sú možné inšpekcie vo všetkých stupňoch výroby produktov. Príslušnú novelu zákona o potravinách schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

8. júla 2015 – Vláda SR schválila novelu zákona o hnojivách. Jej prijatím sa zjednoduší administratívna práca pre podnikateľov v pôdohospodárstve v oblasti hnojív a zabezpečí sa jednotná lehota na spracovanie administratívnych úkonov za predchádzajúci kalendárny rok. Novela nadobudla účinnosť 1. novembra 2015.

7. októbra 2015 - Memorandum o spolupráci pri uplatňovaní zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny podpísal premiér Robert Fico (Smer-SD) s predstaviteľmi Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR, Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Potravinárskej komory Slovenska (PKS), Agrárnej komory Slovenska (AKS) a Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS). Prezident SR Andrej Kiska novelu podpísal 14. októbra 2015, vybraným druhom potravín klesla od 1. januára 2016 daň z pridanej hodnoty (DPH) zo súčasných 20 % na 10 %.

Prečítajte si aj:

3. februára 2016 12:59

Financovanie agrosektora sa do roku 2020 zvýši o 377 miliónov eur
Tieto pozitívne medziročné výsledky sa podľa ministerstva pôdohospodárstva dosiahli aj napriek tomu, že významne klesala cenová hladina prvovýrobnej poľnohospodárskej produkcie.

sk
26. januára 2016 15:12

Zamestnanosť v agrosektore klesala, stabilizovala sa posledné roky
Charakteristickým znakom agrárneho sektora je zásadný prepad celkovej zamestnanosti.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 12:56

American Airlines zaznamenali 44-percentný pokles zisku
Cenová vojna v predaji leteniek a vyššie dane sa v 2. kvartáli podpísali pod výrazný pokles zisku American Airlines.

sk
dnes 12:28

Fiat Chrysler zvoláva do servisov na opravu a kontrolu 410.000 áut
Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles preventívne zvoláva do servisov 410. 000 vozidiel, lebo sa v niektorých z nich vyskytuje chybná funkcia elektroniky.

sk
dnes 11:55

Rast počtu ťažobných zariadení v USA stlačil ceny ropy
Ceny ropy zaznamenali na záver tohto týždňa pokles, pričom cena Brentu sa dostala na najnižšiu hodnotu za vyše dva mesiace.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac