Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Ekonomika

Systém správy núdzových zásob ropy je potrebné reštrukturalizovať

Ilustračné foto FOTO TASR/AP Photo

SŠHR SR má podľa materiálu pripraviť návrh na reštrukturalizáciu systému správy núdzových zásob ropy do 31. júla 2014.

Bratislava 21. mája (TASR) - Systém správy núdzových zásob ropy na Slovensku je potrebné v zmysle Programu stability SR na roky 2014 až 2017 reštrukturalizovať tak, aby nezvyšoval dlh verejných financií. Uviedla to Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR v návrhu materiálu, ktorý dnes prerokovala a schválila vláda SR.

Pri zmene systému núdzových zásob ropy vznikla v roku 2013 Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Následne sa medzi agentúrou a Slovenskou republikou zrealizoval predaj núdzových zásob ropy za 465 miliónov eur.

"Podľa rozhodnutia Eurostatu síce nebola agentúra zaradená do sektora verejnej správy, avšak väčšia časť jej dlhu, 465 miliónov eur, bola vzhľadom na pretrvávajúcu kontrolu štátu nad núdzovými zásobami zarátaná do verejného dlhu," zdôvodnila potrebu reštrukturalizácie SŠHR.

SŠHR SR má podľa materiálu pripraviť návrh na reštrukturalizáciu systému správy núdzových zásob ropy do 31. júla 2014. Ministerstvo financií a Štatistický úrad SR majú SŠHR poskytnúť pri príprave návrhu súčinnosť, vrátane jej poskytnutia v legislatívnom procese.

Započítanie dlhu z núdzových zásob ropy do verejného dlhu je nefér, tvrdí Kažimír
Rozhodnutie Eurostatu započítať dlh agentúry pre núdzové zásoby ropy do verejného dlhu SR je neférové. Uviedol to na tlačovej konferencii po rokovaní vlády SR minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) v reakcii na dnes kabinetom schválený návrh Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR o reštrukturalizácii správy núdzových zásob ropy.

Ako vo vládnom materiáli informovala SŠHR, Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov podľa rozhodnutia Eurostatu nebola síce zaradená do sektora verejnej správy, avšak väčšia časť jej dlhu, 465 miliónov eur, bola vzhľadom na pretrvávajúcu kontrolu štátu nad núdzovými zásobami ropy zarátaná do verejného dlhu.

"Dnes sme prijali rozhodnutie, že vypracujeme nový model správy, necháme si ho ex-ante posúdiť Eurostatom v zmysle nových metodík a následne ho zrealizujeme. Aj následkom takejto operácie znížime jednorázovo dlh o 0,6 % hrubého domáceho produktu," dodal Kažimír.