< sekcia Ekonomika

Talianska ekonomika porastie rýchlejšie, tvrdí premiér G. Conte

Na archívnej snímke Giuseppe Conte. Foto: TASR/AP

Vláda počíta v tomto roku so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) o 1 %, ale mnohé inštitúcie vrátane talianskej centrálnej banky považujú túto prognózu za príliš optimistickú.

Davos 23. januára (TASR) - Talianska ekonomika porastie tento rok výrazne rýchlejšie, než sa očakáva. Expanzia naberie na sile v druhej polovici roka, povedal v stredu pre agentúru Reuters taliansky premiér Giuseppe Conte.

Vláda počíta v tomto roku so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) o 1 %, ale mnohé inštitúcie vrátane talianskej centrálnej banky považujú túto prognózu za príliš optimistickú. Centrálna banka minulý týždeň znížila svoju predpoveď na 0,6 %. Dôvodom bolo nečakané spomalenie expanzie na konci vlaňajška.

Conte však v rozhovore uviedol, že aktuálny rozpočet dá ekonomike výrazný stimul. Dodal, že sa usiluje znížiť rizikovú prirážku na 10-ročné talianske dlhopisy voči nemeckým na asi 150 bázických bodov z približne 250 bodov v súčasnosti.

"Som presvedčený, že v druhej polovici roka uvidíme neuveriteľné zrýchlenie rastu, a uvidíte, že do konca roka výrazne prekročíme 1 % rast, s ktorým počítame v rozpočte."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.