< sekcia Ekonomika

Začiatok roka bol teplý, účet za vykurovanie by sa nemal navyšovať

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenské teplárenské spoločnosti vyhodnocujú charakter vykurovacej sezóny prostredníctvom tzv. dennostupňov

Bratislava 21. apríla (TASR) - Napriek prekvapivo chladnému počasiu v marci a pomerne chladnému februáru nebola tohtoročná zima chladnejšia ako tá minuloročná. Vo vyúčtovaní sa preto domácnosti nemusia obávať o výšku platieb za dodané teplo. Informoval o tom Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT).

Ľudia sa vzhľadom na vývoj počasia v januári až marci tohto roka podľa SZVT nemusia obávať vyšších nákladov na teplo, avšak na celoročné hodnotenie je v súčasnosti priskoro. Vykurovať sa bude aj v závere kalendárneho roka (september až december), a tak ďaleko vývoj počasia nie je reálne v súčasnosti odhadnúť.

To, či budú mať preplatky alebo nedoplatky, bude podľa teplárov závisieť od nastavenia výšky zálohových platieb. Ak mali zálohové platby nastavené rovnako ako minulý rok, tak podľa doterajšieho vývoja počasia, môžu očakávať približne rovnaké preplatky, respektíve nedoplatky. Výška preplatku alebo nedoplatku je vlastne rozdiel medzi skutočnými nákladmi na teplo na byt, ktorý je uvedený vo vyúčtovaní od správcu a uhradenými zálohovými platbami, ktoré sa za byt počas roka zaplatia. Ak sú skutočné náklady vyššie ako suma uhradených záloh, vznikne nedoplatok a naopak.

Slovenské teplárenské spoločnosti vyhodnocujú charakter vykurovacej sezóny prostredníctvom tzv. dennostupňov. Teplári merajú priemernú vonkajšiu dennú teplotu a na jej základe počítajú, o koľko stupňov musia vykúriť priestor v bytoch, aby sa dosiahla požadovaná vnútorná komfortná teplota 20 stupňov Celzia. Táto hodnota sa vyjadruje v dennostupňoch. Ak je vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu napríklad nula stupňov Celzia, daný kalendárny deň vo vykurovacom období má 20 dennostupňov, ak je vonkajšia priemerná denná teplota napríklad mínus 10 stupňov Celzia, tak daný kalendárny deň má 30 dennostupňov. To znamená, že čím je vonku chladnejšie, tým je počet dennostupňov vyšší. Počet dennostupňov za dlhšie časové obdobie teda charakterizuje klimatické podmienky vykurovacieho obdobia, respektíve danej zimnej sezóny.

"Aj napriek chladnému marcu a čiastočne februáru, v konečnom dôsledku táto zima z pohľadu dennostupňov nebola chladnejšia ako minuloročná zima. Lebo január a december boli teplejšie ako počas minuloročnej zimy. Ľudia sa vzhľadom na vývoj počasia v januári až marci tohto roka nemusia obávať vyšších nákladov na teplo, avšak na celoročné hodnotenie je v súčasnosti priskoro. Vykurovať sa bude aj v závere kalendárneho roka, a tak ďaleko vývoj počasia nie je reálne v súčasnosti odhadnúť," povedal predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Slovenský zväz výrobcov tepla združuje naprieč celým Slovenskom dodávateľov tepla. V 97 spoločnostiach združených v SZVT pracuje takmer 4000 ľudí, ktorí zabezpečujú výrobu a dodávku tepla a teplej vody, ako aj servis pri poruchách počas celého roka.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.