< sekcia Ekonomika

Úrady práce umelo znižujú nezamestnanosť, povrdila ombudsmanka

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Tvrdí to nezaradený poslanec Miroslav Beblavý s tým, že tieto jeho tvrdenia mu potvrdila už aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Bratislava 15. augusta (TASR) - Úrady práce na Slovensku pokračujú v manipulovaní so štatistikami nezamestnanosti. Tvrdí to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý s tým, že tieto jeho tvrdenia mu potvrdila už aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Beblavý sa na ňu s prosbou o prešetrenie tejto situácie obrátil ešte v októbri minulého roka.

"Potvrdilo sa, že úrady práce na základe pokynu ústredia práce namiesto hľadania práce umelo čistia evidenciu. Očakávam, že teraz už konečne ústredie práce interné pokyny zmení a prestane ľudí šikanovať. Zároveň sa potvrdilo, že za poklesom evidovanej nezamestnanosti je do veľkej miery administratívny zásah," uviedol v správe pre médiá Beblavý.

Ako totiž priblížil, verejná ochrankyňa práv mu po prešetrení napísala, že účelom predvolávania skupín osôb je informovať týchto uchádzačov o zamestnanie, že nemusia byť vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Pokiaľ tieto osoby na základe poskytnutého poradenstva požiadajú o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie, otázka ich nezamestnanosti zostáva nevyriešená a pri hľadaní zamestnania im už nie sú poskytované služby zamestnanosti. Podľa Beblavého vyjadrení verejná ochrankyňa práv nesúhlasí s vyvíjaním takýchto aktivít na úradoch práce, a preto následne požiadala generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR, aby prehodnotil súčasné platné normy, ktorými sa majú riadiť pracovníci na úradoch práce.

"Aj keď zistené nedostatky sú závažné, nedosahujú podľa môjho názoru takú intenzitu, aby som ich hodnotila ako porušenie niektorého zo základných práv. Zistené nedostatky sú v rozpore s princípmi dobrej správy a minimálnym štandardom jednotlivca. Rovnako je tento postup v rozpore so všeobecnými zásadami nášho správneho konania," uviedol stanovisko Dubovcovej Beblavý.

Zároveň priblížil, akým spôsobom úradníci vyraďujú nezamestnaných ľudí z evidencie. "Podľa zákona platí za nezamestnaných ľudí zdravotné poistenie štát. Ten ho však platí aj za invalidov, mamičky na materskej, či ľudí, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi. Zároveň od januára 2013 sa platia zdravotné odvody aj z dohôd o vykonaní práce, takže dohodári sú automaticky tiež zdravotne poistení," vysvetľuje Beblavý.

A práve na týchto ľudí majú pracovníci na úradoch práce apelovať, aby zvážili vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie na základe pokynu ústredia práce. "Takýto ľudia sú prvoradí kandidáti na to, aby ich úradník vytlačil z evidencie nezamestnaných. Odchodom totiž nestrácajú žiadne peniaze, pretože si nemusia začať platiť zdravotné poistenie, majú ho aj bez toho, aby boli v evidencii úradu práce. Preto sa dá očakávať, že systematickému tlaku podľahnú najľahšie," myslí si Beblavý.

Nezaradený poslanec preto žiada ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), aby sa dištancoval od uvedeného pokynu a nariadil Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny, aby ho okamžite zrušil a vyvodil zodpovednosť voči generálnemu riaditeľovi ústredia práce.

Ústredie práce považuje tvrdenia Beblavého za nepravdivé a zavádzajúce. "Považujeme toto tvrdenie za zámerne zavádzajúce a dehonestujúce prácu úradov. V roku 2013 bolo kvôli nespolupráci vyradených najmenej uchádzačov o zamestnanie za ostatné štyri roky. Preto o umelom vyraďovaní uchádzačov o zamestnanie nemôže byť ani reči," priblížil pre TASR tlačový odbor ÚPSVR.

Ústredie práce zároveň uviedlo, že prijalo od ochrankyne verejných práv oznámenie a v súčasnosti ho pozorne analyzuje. Upozornilo tiež na skutočnosť, že zákon o službách zamestnanosti popri inštitúte uchádzača o zamestnanie pozná aj záujemcu o zamestnanie. Je to občan, ktorý si hľadá iné zamestnanie alebo ktorý má záujem o poskytovanie informačných a poradenských služieb a odborných poradenských služieb úradov práce.

"To znamená, že ak je občan z najrozličnejších dôvodov vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo nemôže byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, môže aj naďalej využívať služby zamestnanosti ako záujemca o zamestnanie. Preto ani pri tejto cieľovej skupine nie je ohrozené ústavne zakotvené právo na prácu," spresnil tlačový odbor ÚPSVR.

Verejná ochrankyňa práv sa vo svojom oznámení venuje aj zisteniu, či metodické pokyny alebo interné normy, ktorými sa úrady práce riadia, nechávajú priestor pracovníkom úradov pre do značnej miery subjektívne vyhodnotenie situácií, ktoré nastávajú pri kontakte úradu s klientom. "V súvislosti so zmenami, ktoré nastanú v blízkej budúcnosti v štruktúre a v riadení úradov práce pripravujeme metodické zmeny tak, aby bola subjektivita pri takýchto rozhodovaniach čo najviac eliminovaná," dodal tlačový odbor ústredia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.