Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Úroda hrozna by oproti vlaňajšku mala byť podstatne vyššia

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Po vlaňajšom roku, keď počasie hroznu skutočne neprialo, na jeseň prišli veľké zrážky a väčšina hrozna na Slovensku zhnila, sa tento rok javí podľa odborníka veľmi dobre.

Valice 2. septembra (TASR) – Tohtoročná úroda hrozna vyzerá nádejne a s veľkou pravdepodobnosťou bude podstatne vyššia ako vlani. Pre TASR to uviedol František Tóth, predseda spoločnosti Gemerprodukt Valice, ovocinársko-vinohradníckeho družstva, ktoré v tejto obci v Rimavskosobotskom okrese obhospodaruje 21 hektárov rodiaceho vinohradu s viac ako 40 odrodami. Dominuje medzi nimi Veltlínske zelené, Rulandské biele, Chardonnay, Muškát žltý, Rizling vlašský, Frankovka modrá či Cabernet sauvignon.

„Po vlaňajšom roku, keď počasie hroznu skutočne neprialo, na jeseň prišli veľké zrážky a väčšina hrozna na Slovensku zhnila, sa tento rok javí veľmi dobre. Okrem malého poškodenia ľadovcom, ktorý spôsobil päť- až sedempercentné straty, vyzerá hrozno skutočne veľmi pekne. Skoršie odrody ako Irsai oliver alebo Muškát žltý už pomaly aj dozrievajú a dokonca aj modré odrody sú už vyfarbené, čo v tomto období ešte nezvykne byť,“ načrtol predseda. Ako dodal, všetko však záleží na tom, aký bude ďalší priebeh počasia. „Počítam, že so zberom skorších odrôd začneme v druhej polovici septembra a pokračovať budeme až do začiatku októbra,“ povedal.

O kvalite tohtoročného vína je podľa Tótha zatiaľ predčasné hovoriť, ale na základe kvalitného hrozna sú vyhliadky sľubné. „Z nezdravého hrozna sa dobré víno vyrobiť nedá. Hrozno je však teraz pekné a zdravé, takže čakáme len na to, aká bude cukornatosť. U nás sú však cukry skoro každý rok nad 20 stupňov, teda s kvalitou by nemal byť problém,“ priblížil predseda, podľa ktorého hroznu neuškodil ani tohtoročný extrémny nedostatok vlahy. „Sucho nikdy vinohradu neškodí tak ako ostatným plodinám. Je to hlbšie koreňujúca rastlina, nájde si vodu a pre vývoj hrozna postačuje v jednotlivých fenofázach aj menej zrážok, pričom jeho kvalita zostáva nezmenená,“ vysvetlil.

Naopak, veľkým problémom pri pestovaní hrozna je vo Valiciach zver. „Robí skutočne obrovské škody. Počas jednej kampane dokáže v našom 30-hektárovom vinohrade zožrať jeden až jeden a pol vagóna hrozna. Je to niečo nehorázne, na kroch zostane len strapina a všetky bobule zver požerie,“ konštatoval Tóth. Zver z vinohradu vyháňajú a o pomoc žiadajú aj poľovníkov, vzhľadom na lokalitu sa však podľa neho tento problém úplne odstrániť nedá.

Na spracovanie svojej úrody hrozna spoločnosť Gemerprodukt nedávno v Rimavskej Sobote zriadila malý spracovateľský závod. „Kapacitne však ešte nebudeme stačiť spracovať všetko hrozno z tohtoročnej úrody, takže v tomto roku časť vypestovaného hrozna predáme do vinárskych závodov vo Veľkom Krtíši,“ uzavrel predseda.