Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Ekonomika

Vajec je pred veľkonočnými sviatkami dostatok

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V ponuke sú všetky veľkosti vajec, od S, cez M, L až po XL, pričom najväčší dopyt na trhu je po veľkosti M.

Bratislava 20. marca (TASR) - Už tradične v období pred Veľkou nocou rastie podľa Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) dopyt po konzumných slepačích vajciach. "Podľa aktuálnej výroby v objeme 1,1 miliardy kusov sú slovenskí veľkoproducenti schopní v plnej miere pokryť potreby domáceho trhu vajcami z rôznych chovov, od voľného výbehu, cez podstielkový chov a chov v obohatených klietkach, pričom v ponuke sú aj biovajcia," uviedol pre TASR tlačový tajomník ÚHS Ľubomír Urban.

Najväčšie množstvá vajec podľa neho pochádzajú od nosníc v obohatených klietkach, do ktorých modernizácie chovatelia investovali v nedávnom období desiatky tisíc eur. Zvieratá tam majú dostatočný priestor, osvetlenie, vetranie, jednoduchý prístup ku kŕmidlám aj napájadlám, čo spolu s krmivami namiešanými z prírodných komponentov dáva záruku kvalitných a zdravotne bezpečných vajec.

"V ponuke sú všetky veľkosti vajec, od S, cez M, L až po XL, pričom najväčší dopyt na trhu je po veľkosti M. Niektoré spoločnosti predávajú v jednom spotrebiteľskom balení aj vajcia rôznych veľkostí, čo je vždy uvedené na obale, kde býva aj hmotnostné rozpätie, napríklad L 63 - 73 g," informoval.

Zo samotného obalu sa však podľa Urbana zákazník nedozvie presne, či ide naozaj o slovenské vajcia. "Dozvie sa len to, že vajcia balila slovenská triediareň alebo baliareň vajec. To, že ide o slovenské vajcia, napovie len kód SK na škrupine vajca. Ďalší údaj informuje spotrebiteľa o spôsobe chovu nosníc: 0 - je ekologická výroba, 1 – chov vo voľnom výbehu, 2 – chov na podstielke, 3 – chov v obohatených klietkach. Číslo za kódom krajiny je konkrétne veterinárne identifikačné číslo chovu," priblížil.

Minimálna trvanlivosť konzumných slepačích vajec je podľa Urbana 28 dní od znášky, skladované majú byť pri nekolísajúcej, plusovej teplote od 5 do 18 stupňov Celzia. "Spotrebiteľovi odporúčame skladovať vajcia v chladničke a tupým koncom hore. Pokiaľ je vajíčko v chladničke dlhšie ako 10 dní, treba ho prevrátiť, aby sa žĺtok neprilepil ku škrupine," podčiarkol.

Zákazník by si pri kúpe slepačích vajec mal podľa jeho slov všímať predovšetkým pôvod vajec. "Je lepšie si kúpiť vajíčko z blízkeho regiónu, ako to, ktoré, obrazne povedané, precestovalo pol Európy. Treba si všímať, akým spôsobom predajca skladuje vajcia, či napríklad nie je navlhnutý obal, či nie je vajíčko rozbité a podobne. Takisto treba byť obozretný pri rôznych ambulantných predajoch, v ktorých ponúkajú akože domáce vajcia, teda drahšie. Pritom ide o vajcia nakúpené od veľkoproducentov," dodal Urban.