< sekcia Ekonomika

Vnútropolitická situácia neohrozuje rating Nemecka, tvrdí Moody’s

Nemecká kancelárka a líderka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Ani vypísanie predčasných volieb, ani vytvorenie menšinovej vlády by neohrozili najvyšší rating Nemecka, ktorý by podľa agentúry odolal aj takýmito negatívnym faktorom.

Berlín 22. novembra (TASR) - Podľa agentúry Moody’s aktuálne politické turbulencie po posledných voľbách v Nemecku neohrozujú úverovú bonitu krajiny, ktorá je hodnotená najvyššou známkou.

Ani vypísanie predčasných volieb, ani vytvorenie menšinovej vlády by neohrozili najvyšší rating Nemecka, ktorý by podľa agentúry odolal aj takýmito negatívnym faktorom. Dôvodom je "veľmi vysoká ekonomická a inštitucionálna sila" Nemecka.

Avšak dlhší politický pat po stroskotaní predbežných rokovaní o vytvorení koaličnej vlády by mohol mať negatívny vplyv na investície v odvetviach, ktoré závisia od rozhodnutí v oblasti ochrany ovzdušia, emisných noriem a energetickej politiky. K neželaným odkladom by mohlo prísť aj na európskej úrovni, napríklad v oblasti reformy inštitúcií Európskej únie (EÚ).

Moody’s hodnotí úverovú bonitu Nemecka najvyššou známkou AAA. Vyhliadky ratingu sú stabilné, takže v najbližšom čase nepríde k jeho zmene. To znamená, že investície do nemeckých štátnych dlhopisov sú považované za mimoriadne bezpečné a riziko ich nesplatenia je aj v dlhodobom horizonte zanedbateľné.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.