Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Ekonomika

Musí byť rovnováha medzi štátnym a súkromným sektorom, tvrdí Hrdlička

Na archívnej snimke predseda KSS Jozef Hrdlička Foto: TASR/ Štefan Puškáš

KSS v rámci svojho programu definovala desať prioritných oblastí.

Bratislava 15. januára (TASR) – Znovuvybudovanie silnej pozície štátnych podnikov, ktoré budú relevantnou protiváhou súkromnému sektoru v slovenskej ekonomike. To je vízia, s ktorou chce Komunistická strana Slovenska (KSS) osloviť voličov v marcových parlamentných voľbách.

Ako na dnešnom brífingu v Bratislave oznámil predseda KSS Jozef Hrdlička, strana predkladá víziu zmeny systému."Chceme uskutočniť transformáciu súčasnej neoliberálnej ekonomiky založenej na totalitnom postavení súkromného kapitálu na pluralitný ekonomický systém, so znovuvybudovaním silného štátneho sektora," zdôraznil Hrdlička. Vybudovanie štátneho sektora podľa predstáv komunistov neznamená znárodnenie, ale posilnenie postavenia štátnych podnikov a koexistenciu štátnej výroby s ďalšími formami ekonomického podnikania.

Štátny sektor by mal priniesť zavedenie novej domácej výroby s využitím tradícií. "Mohli by sme vyrábať potraviny, lieky či nábytok, uviedol kandidát na poslanca KSS v parlamentných voľbách Ján Jurišta. Na financovanie obnovenia silného štátneho sektora by sa mohli podľa neho použiť napríklad "lacné peniaze, ktoré sa dajú zohnať od Číny". Hrdlička doplnil, že ďalšie zdroje by sa mohli získať zvýšenou ekonomickou spoluprácou s krajinami na východ od Slovenska, ale i navrátením časti majetku, o ktorý štát prišiel v privatizácii. "Chceme privatizácie preskúmať, ak tam nie je všetko v poriadku, je tam veľa zdrojov, ktoré by sme mohli získať späť," uviedol Hrdlička.

Predseda KSS priznal, že obnova silného štátneho sektora je dlhodobý proces. Je to ale aj dôvod, prečo KSS ide podľa neho do volieb. Súčasná vládna strana totiž podľa Hrdličku nemá podobný záujem. "No bez vybudovania silného štátneho sektora sú dnešné sociálne kroky vlády, hoci ich oceňujeme a podporujeme, dlhodobo neudržateľné a vízie, ktoré Smer dáva občanom, nie sú realizovateľné," zdôraznil Hrdlička.

KSS v rámci svojho programu definovala desať prioritných oblastí. Medzi hlavnými cieľmi v ekonomických témach spomína aj zavedenie progresívnej a milionárskej dane, podporu a obnovu kolektívnych foriem poľnohospodárskej výroby. KSS takisto odmieta budovanie akýchkoľvek vojenských základní NATO na území SR a presadzuje vystúpenie SR zo Severoatlantickej aliancie.

Na 140-člennej kandidátke KSS je 31 žien. Sú na nej ľudia s vysokoškolským vzdelaním, dôchodcovia i nezamestnaní. "Cítime sa byť stranou, ktorá zastupuje široké vrstvy spoločnosti," poznamenal v tejto súvislosti predseda KSS. Na otázku, s akým výsledkom by bol Hrdlička spokojný vo voľbách, odpovedal, že každá politická strana ide do volieb s cieľom dostať sa do parlamentu. "S touto ambíciou do toho ideme aj my," priznal predseda KSS.