Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Výrobcovia potravín cítia tlak reťazcov pre ruské embargo

Riaditeľka PKS Jarmila Halgašová hosťom v relácii Richarda Kvasňovského EKONOMIKA Tu a Teraz. Foto: Tablet.TV

Priamy dosah ruského zákazu dovozu európskych potravín na slovenský trh nie je veľký, pretože vzájomný obchod v potravinárstve dosahuje len necelé tri percentá.

Bratislava 29. augusta (TASR) - Ruské embargo na dovoz potravín z Európskej únie (EÚ) už cítia aj slovenskí producenti.

„Výrobcovia cítia tlak obchodných reťazcov. Obchod očakáva dodávky lacnejších potravín pre ruské embargo. Vidíme znižovanie záujmu obchodníkov o dodávky tovaru rušením rôznych predajných akcií a vyčkávacími manévrami,“ povedala v diskusnej relácii Ekonomika:tu a teraz na spravodajskom portáli teraz.sk riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová.

Priamy dosah ruského zákazu dovozu európskych potravín na slovenský trh nie je veľký, pretože vzájomný obchod v potravinárstve dosahuje len necelé tri percentá. Halgašová však upozornila na sekundárne vplyvy, predovšetkým jednostranné otvorenie potravinárskeho trhu s Ukrajinou s tým, že tamojšie najmä potraviny živočíšneho pôvodu sa môžu dostať na slovenský trh reexportom cez iných členov EÚ, ako sú napríklad Holandsko alebo Taliansko.

„Nejde len o živočíšne výrobky. Na trhu je veľký prebytok ovocia a zeleniny, čo pre spotrebiteľa môže byť veľmi lákavé a výhodné nakupovať lacné potraviny. Na druhej strane je to krátkozraký postoj. Znižovanie výroby potravín v rámci subjektov pôsobiacich na Slovensku to môže mať za následok znižovanie pracovných miest, rast nezamestnanosti, a teda aj záťaž pre štátny rozpočet,“ zdôraznila Halgašová v diskusii na teraz.sk.

Brusel schválil kompenzačné opatrenia pre európskych producentov potravín vo výške 125 miliónov eur. Podľa Halgašovej sa na ministerstve pôdohospodárstva nateraz prihlásili tri subjekty, ktoré pôsobia na Slovensku. „Viac ako exportéri sú však postihnuté firmy, ktoré pôsobia v rámci vnútorného trhu EÚ. Kompenzácie by preto mali byť viac zacielené na ne,“ dodala Halgašová.