< sekcia Ekonomika

Vyše 81.000 firiem v ČR ovládajú cudzinci,najmä z Ruska,SR a Ukrajiny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V poslednom roku pribudlo najviac spoločností s väčšinovým zahraničným vlastníkom zo Slovenska (1813), z Veľkej Británie (1123) a Ukrajiny (806).

Praha 17. júla (TASR) - Viac než 81.000 českých spoločností priamo ovládajú jednotlivci či spoločnosti zo zahraničia. Vyplýva to z analýzy, ktorú zrealizovala spoločnosť CRIF - Czech Credit Bureau s využitím údajov portálu informaceofirmach.cz. Vyše 13.000 priamych zahraničných vlastníkov českých firiem pochádza z Ruska, necelých 10.000 zo Slovenska a 9.000 z Ukrajiny.

Celkový počet spoločností, kde má zahraničný vlastník 50-% podiel, medziročne vzrástol o 12.000 (približne o 17 %). V poslednom roku pribudlo najviac spoločností s väčšinovým zahraničným vlastníkom zo Slovenska (1813), z Veľkej Británie (1123) a Ukrajiny (806).

Ako uviedol vedúci dátového oddelenia CRIF Jan Cikler, v ostatných šiestich rokoch najdynamickejšie rástol počet spoločností ovládaných rumunskými vlastníkmi, ktorých je dnes 11-krát viac než pred šiestimi rokmi. Počet spoločností ovládaných z Bulharska vzrástol o 377 %, počet firiem s poľskými majiteľmi sa zvýšil približne o 236 % a počet firiem s maďarskými majiteľmi o 214 %.

Zatiaľ čo zahraničnými vlastníkmi z Ruska či Ukrajiny a ďalších východných krajín sú takmer výlučne fyzické osoby, v prípade vlastníkov zo západných krajín častejšie prevládajú právnické osoby. Medzi ukrajinskými, ruskými či bieloruskými zahraničnými vlastníkmi tvoria fyzické osoby viac než 98 %.

V prípade vlastníkov z Cypru sú to 4 %, v prípade vlastníkov z Luxemburska dokonca 2 % majiteľov. Právnické osoby výrazne prevládajú aj v prípade majiteľov z Veľkej Británie, Holandska, zo Švajčiarska či z USA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.