Ekonomika

Vyše 81.000 firiem v ČR ovládajú cudzinci,najmä z Ruska,SR a Ukrajiny

TASR, 17. júla 2017 18:00

V poslednom roku pribudlo najviac spoločností s väčšinovým zahraničným vlastníkom zo Slovenska (1813), z Veľkej Británie (1123) a Ukrajiny (806).

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Praha 17. júla (TASR) - Viac než 81.000 českých spoločností priamo ovládajú jednotlivci či spoločnosti zo zahraničia. Vyplýva to z analýzy, ktorú zrealizovala spoločnosť CRIF - Czech Credit Bureau s využitím údajov portálu informaceofirmach.cz. Vyše 13.000 priamych zahraničných vlastníkov českých firiem pochádza z Ruska, necelých 10.000 zo Slovenska a 9.000 z Ukrajiny.

Celkový počet spoločností, kde má zahraničný vlastník 50-% podiel, medziročne vzrástol o 12.000 (približne o 17 %). V poslednom roku pribudlo najviac spoločností s väčšinovým zahraničným vlastníkom zo Slovenska (1813), z Veľkej Británie (1123) a Ukrajiny (806).

Ako uviedol vedúci dátového oddelenia CRIF Jan Cikler, v ostatných šiestich rokoch najdynamickejšie rástol počet spoločností ovládaných rumunskými vlastníkmi, ktorých je dnes 11-krát viac než pred šiestimi rokmi. Počet spoločností ovládaných z Bulharska vzrástol o 377 %, počet firiem s poľskými majiteľmi sa zvýšil približne o 236 % a počet firiem s maďarskými majiteľmi o 214 %.

Zatiaľ čo zahraničnými vlastníkmi z Ruska či Ukrajiny a ďalších východných krajín sú takmer výlučne fyzické osoby, v prípade vlastníkov zo západných krajín častejšie prevládajú právnické osoby. Medzi ukrajinskými, ruskými či bieloruskými zahraničnými vlastníkmi tvoria fyzické osoby viac než 98 %.

V prípade vlastníkov z Cypru sú to 4 %, v prípade vlastníkov z Luxemburska dokonca 2 % majiteľov. Právnické osoby výrazne prevládajú aj v prípade majiteľov z Veľkej Británie, Holandska, zo Švajčiarska či z USA.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:12

Ceny ropy mierne klesli
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, Rusko a niekoľko ďalších výrobcov znížili produkciu o približne 1,8 milióna barelov denne od začiatku roka 2017.

sk
dnes 6:26

Berlínčania hlasovali v referende: Chcú zachovať letisko Tegel
Tento vzdušný prístav je už po niekoľko rokov na hranici vyťaženosti, ročne tu odbavia asi 20 miliónov pasažierov.

sk
včera 17:06

Konkurencia stavebných firiem v ČR tlačí ceny v tendroch dolu
Vďaka tomu klesá ich ponúkaná realizačná cena až o 45 %. Štát tak môže na cestnú infraštruktúru výrazne znížiť výdavky.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac