< sekcia Ekonomika

Za posledný rok zmenilo prácu až 40 % IT špecialistov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vyšší plat býva pre IT odborníkov až tretím najčastejším dôvodom pre zmenu zamestnávateľa. Ide o dôležité, ale zďaleka nie jediné ani rozhodujúce kritérium.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Benefity, na ktorých si dávajú technologické firmy záležať, v skutočnosti záujemcov o novú prácu v oblasti IT veľmi nezaujímajú. Najčastejším dôvodom, pre ktorý slovenskí IT odborníci uvažujú o zmene zamestnávateľa, nie sú peniaze a už vôbec nie benefity. Ak sú IT špecialisti otvorení novým pracovným ponukám, je to hlavne preto, že hľadajú zaujímavejšiu pracovnú náplň (86 %) a možnosť naučiť sa niečo nové (78 %). Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Mentor Partners a portálu robime.it, do ktorého sa počas troch týždňov na prelome októbra a novembra zapojilo 617 slovenských IT špecialistov.

Vyšší plat býva pre IT odborníkov až tretím najčastejším dôvodom pre zmenu zamestnávateľa. Ide o dôležité, ale zďaleka nie jediné ani rozhodujúce kritérium. Má iba o málo vyššiu váhu ako technológie, s ktorými by na novom mieste pracovali. Benefity sú až na ôsmej priečke. Iba menšinu pri zvažovaní novej pracovnej príležitosti zaujíma, aká je firma veľká a či tam už majú známych alebo kamarátov.

Poznanie, čo IT špecialisti pri zvažovaní nových pracovných príležitostí chcú a čo im, naopak, vadí, je pre zamestnávateľov mimoriadne dôležité, keďže ich na slovenskom pracovnom trhu chýba podľa odhadov IT Asociácie Slovenska (ITAS) dlhodobo viac ako 10.000.

Chronický nedostatok ľudí zintenzívňuje boj firiem o odborníkov a podporuje veľkú fluktuáciu. Za posledný rok na Slovensku v oblasti IT zmenilo prácu vyše 40 % respondentov, pričom tri štvrtiny z nich si vyberali z dvoch až piatich ponúk.

"Pre IT špecialistov nie je až taká dôležitá pracovná stabilita. Nemajú problém urobiť zmenu, ak vidia zaujímavú príležitosť. Pre technologické firmy s voľnými miestami to znamená, že majú veľkú šancu získať ľudí z iných spoločností. Musia ich však vedieť zaujať a zároveň neodradiť," hovorí Slavomír Bača zo spoločnosti Mentor Partners.

Jedným z najčastejších zdrojov frustrácie IT špecialistov na trhu práce sú personálni pracovníci, ktorým chýba prehľad v IT, alebo nie sú dostatočne informovaní o prezentovanej firme, náplni práce či plate. Až 87 % kandidátov od recruitera očakáva orientáciu v IT a 75 % by privítalo aj schopnosť vyhodnotiť IT kompetencie uchádzača o prácu. Takmer 50 % respondentov si myslí, že recruiterom na nich nezáleží, nemajú dostatok informácií o prezentovanej firme a náplni práce.