Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Zbavte sa starých spotrebičov: Začal sa projekt Čistíme Slovensko

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ponuka bezplatného odvozu platí v rámci kampane pre všetky mestá a dediny na Slovensku.

Bratislava 4. augusta (TASR) - Predajca spotrebnej elektroniky NAY Elektrodom v spolupráci so spoločnosťou SEWA, a.s., ktorá zabezpečuje ekologický zber a spracovanie elektroodpadu, po vlaňajšom úspešnom prvom ročníku projektu "Čistíme Slovensko" opäť bezplatne pomôžu slovenským domácnostiam s odvozom starých a nepotrebných spotrebičov.

Ako uviedli dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia oboch spoločností, tí, ktorí sa chcú zbaviť nepotrebného elelektroodpadu, najmä väčších spotrebičov, môžu svoju požiadavku na odvoz nahlásiť do 31. augusta 2015, a to prostredníctvom internetovej stránky www.cistimeslovensko.sk, zavolať na infolinku NAY 0850 111 444, alebo sa informovať priamo v predajni NAY Elektrodom. Následne bude od 18.9.2015 do 23.11.2015, alebo v prípade potreby aj dlhšie, prebiehať samotný zvoz elektrospotrebičov.

Ponuka bezplatného odvozu platí v rámci kampane pre všetky mestá a dediny na Slovensku. Súčasťou služby je, že pracovníci NAY a SEWA vynesú nepotrebné spotrebiče z bytov, pivníc či domov. Vychádzajú tak v ústrety ľuďom, ktorí spotrebiče skladujú z dôvodu komplikovaného odvozu, či príliš vzdialeného miesta zberu. Pracovníci spotrebiče odvezú a ekologicky zrecyklujú v súlade s platnou slovenskou a európskou legislatívou.

Počas prvého ročníka projektu "Čistíme Slovensko" sa Slováci zbavili 7899 spotrebičov z viac ako 3500 domácností, z toho 1308 spotrebičov ukrývali byty a domy v hlavnom meste. Celkovo bolo medzi odovzdanými spotrebičmi najviac televízorov (2804), chladničiek a mrazničiek (2050), práčok a sušičiek (1256).

Recykláciu elektroodpadu podľa platnej legislatívy zastrešuje partner projektu SEWA. Ročne sa na Slovensku vyzbiera a recykluje viac ako 21.000 ton elektroodpadu. Existuje však stále veľké množstvo starých elektrospotrebičov, ktoré ľudia často odkladajú na povaly či do pivníc, či už z vlastnej pohodlnosti, alebo nevedomosti. Práve organizovaním zberu je možné zabezpečiť, aby neskončili na skládkach, ale putovali na recyklačnú linku, kde sú odborne rozobraté a hodnotné časti sú opätovne využité.