Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Ekonomika

Zákon o metrológii spresní požiadavky na spotrebiteľsky balené výrobky

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Novela zákona spresňuje niektoré definície týkajúce sa meradiel a špecifikáciu niektorých ustanovení týkajúcich sa overovania určených meradiel.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Zákon o metrológii spresní aj požiadavky na spotrebiteľsky balené výrobky. Vyplýva to z návrhu jeho novely z dielne Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR, ktorý by v stredu (2. 11.) mala na svojej schôdzi schváliť vláda. Účinnosť novelizovaného zákona sa navrhuje na 1. marca 2017.

V návrhu novely zákona sa ďalej spresňujú požiadavky na proces autorizácie a činnosť autorizovaných a registrovaných osôb, upravuje rozsah pôsobnosti Slovenského metrologického inšpektorátu, spresňuje ustanovenia o výkone metrologického dozoru a vzťah k zahraničiu pri uvádzaní určených meradiel na trh a ich následnej metrologickej kontrole.

"Novela zákona spresňuje niektoré definície týkajúce sa meradiel a špecifikáciu niektorých ustanovení týkajúcich sa overovania určených meradiel," spresnil úrad pre normalizáciu.

"Návrh zákona vychádza z požiadaviek aplikačnej praxe a jeho cieľom je upraviť v praxi nejednoznačné a ťažko vykonateľné ustanovenia, ktoré musia dodržiavať jednotlivé subjekty pôsobiace v oblasti metrológie na území Slovenskej republiky," konštatoval v dôvodovej správe k zákonu ÚNMS.

Uvedený návrh zákona podľa úradu v plnej miere akceptuje požiadavky vyplývajúce z medzinárodných aj európskych dokumentov, ktoré sú kladené na meradlá, metrologické výkony, spotrebiteľsky balené výrobky a na metrológiu ako takú.

"Návrhom zákona sa má dosiahnuť vyšší stupeň zosúladenia s porovnateľnými mechanizmami v iných štátoch a preventívne pôsobenie v záujme ochrany spotrebiteľov pred výrobkami alebo službami, ktoré by mohli ohroziť ich životy, zdravie, či majetok," podčiarkol úrad pre normalizáciu.

Návrh zákona je podľa ÚNMS rozsiahly z dôvodu, že zákon nebol novelizovaný od roku 2004, okrem noviel týkajúcich sa prechodu na euro a novely týkajúcej sa spotrebiteľsky balených výrobkov. V prípade vypracovania nového zákona, ktorý by nahrádzal v súčasnosti platný a účinný zákon, by predkladateľ musel vydať aj všetky súvisiace všeobecné záväzne právne predpisy, na ktorých vydanie je zákonom splnomocnený, čo by neúmerne predĺžilo dobu vypracovania návrhu, nakoľko len všeobecne záväzné právne predpisy o meradlách a metrologickej kontrole majú rozsah vyše tisíc strán.

Z novely zákona o posudzovaní zhody sa vypúšťa slovenská značka zhody



Z novely zákona o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody sa vypúšťa slovenská značka zhody. Vyplýva to z návrhu jeho novely z dielne Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR, ktorý by v stredu (2. 11.) mal na svojej schôdzi prerokovať a schváliť vládny kabinet. Účinnosť by mala novela zákona nadobudnúť 1. marca 2017.

Ďalšími novelizačnými bodmi sa vypúšťajú zo zákona aj zahraničné značky zhody vrátane ich grafického vyobrazenia obsiahnutého v prílohe zákona a zavádza sa pojem tzv. iné značky zhody, do ktorého budú spadať všetky značky zhody okrem označenia CE. "Nakoľko grafické vyobrazenie iných značiek zhody nebude obsiahnuté v prílohe k zákonu, je potrebné splnomocňovacie ustanovenie, na základe ktorého bude v prípade potreby súčasťou nariadenia vlády grafické vyobrazenie inej značky zhody," priblížil úrad v dôvodovej správe.

Cieľom predkladateľa je podľa úradu vytvoriť rámcový zákon, ktorý by obsahoval základné princípy Nového legislatívneho rámca EÚ pre podmienky Slovenskej republiky, kde by boli zosúladené všetky spoločné požiadavky, zavedená terminológia pre oblasť posudzovania zhody a pravidlá v oblasti sprístupňovania výrobkov na trhu.

Návrh zákona má precizovať ustanovenia zákona o právach a povinnostiach hospodárskych subjektov, autorizácii, notifikácii, právach a povinnostiach autorizovaných a notifikovaných osôb, značkách a označení CE, postupoch pri výmene informácií medzi zainteresovanými stranami a čiastočne upravuje postupy orgánov dohľadu, ale výhradne len pri vymožiteľnosti práv a povinností hospodárskych subjektov ustanovených v návrhu zákona, ktoré vyplývajú z prijatej európskej legislatívy a nie sú návrhom zákona žiadnym spôsobom rozšírené nad rámec práva EÚ.

Cieľom právnej úpravy je teda podľa ÚNMS zosúladiť slovenskú legislatívu s princípmi a požiadavkami európskej legislatívy a ustanoviť spoločný rámec pre oblasť technickej normalizácie, vnútrokomunitárne pripomienkové konanie a výmenu informácií o technických predpisoch medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou a sprístupňovania výrobkov na trhu.