Ekonomika

Žatvu už ukončili takmer vo všetkých regiónoch Slovenska

TASR, 14. septembra 2017 14:25

Počasie malo veľký vplyv aj na kvalitu úrody, problémy však robilo aj pri živočíšnej výrobe.

Ilustračná snímka Foto: FOTO TASR - Roman Hanc
Bratislava 14. septembra (TASR) - Žatva bola ku koncu 36. týždňa ukončená v takmer všetkých regiónoch Slovenska, s výnimkou okresov Poprad a Kežmarok, kde je potrebné dokončiť zber jarnej repky. Uviedol to dnes pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

"Poľnohospodári na celom území Slovenska vykonávajú prípravu pôdy pre výsev ozimín a začínajú so zberom jesenných plodín. Aktuálne prebieha v rámci celého Slovenska monitoring novovznikajúcich škôd spôsobených premnoženou poľovnou zverou," priblížil.

Výsledky tohtoročného zberu sú podľa neho v rámci jednotlivých regiónov, často aj v rámci jedného okresu, veľmi rozdielne. Na územiach, kde spadlo viac zrážok, aj keď oveľa menej ako po minulé roky, sú úrody vyššie. Počasie malo veľký vplyv aj na kvalitu úrody, problémy však robilo aj pri živočíšnej výrobe.

"Napríklad v okrese Prievidza boli žatevné práce ukončené v 33. týždni. Výnimku však tvoril ovos, ktorý bol pozberaný len na 43 % výmery. Zvyšok osevnej plochy bolo nutné využiť na senážovanie. Takáto senáž nahradí objemové krmoviny pre hospodárske zvieratá, ktoré boli práve v tejto oblasti úplne zdecimované suchom a poľovnou zverou," spresnil Korpáš.

Výšku úrody ovplyvnili podľa neho aj rozdielne pôdne podmienky, agrotechnické operácie, výživa a odrodová skladba pestovaných plodín. "Vychádzajúc z doterajšieho priebehu tohtoročného vegetačného obdobia sa závlahy v nížinných oblastiach Slovenska ukazujú ako nevyhnutné," dodal Korpáš.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:02

Českí potravinári odmietajú tvrdenia o tuzemáku a rakovine
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín dospel k záveru, že rumová aróma v českom tuzemáku obsahuje karcinogénnu látku.

sk
dnes 20:36

A. Sterling: USA vyvezú v roku 2017 hovädzie mäso za 7 mld. USD
Za uplynulých desať rokov vzrástol vývoz hovädzieho mäsa zo Spojených štátov o 271 % a iba za vlaňajšok o 20 %.

sk
dnes 20:12

Ceny ropy sa menili len mierne, cena Brentu sa naďalej drží nad 56 USD
Zástupcovia členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a krajín mimo ropného kartelu sa zídu v piatok, pričom plánujú rokovať o prípadnom predĺžení platnosti dohody o obmedzovaní ťažby.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac