Ekonomika

Žien vo vedúcich funkciách firiem je stále málo

TASR, 24. januára 2016 11:09

Žien na čele firiem je na Slovensku aj v Českej republike stále málo. Podľa personalistov stopkou v ich kariére sú najmä rodičovské povinnosti.

Ilustračné foto Foto: Tablet.TV
Bratislava 24. januára (TASR) - Žien na čele firiem je na Slovensku aj v Českej republike stále málo. Podľa personalistov stopkou v ich kariére sú najmä rodičovské povinnosti. V tomto smere by tak podľa nich pomohlo lepšie nastavenie sociálneho systému, či zmena vnímania žien v spoločnosti. Situácia sa však postupne zlepšuje.

"Vo vedúcich pozíciách je stále málo žien a na základe našej internej analýzy to predstavuje približne 20-25 %. Avšak toto číslo môže rásť, pretože v poslednej dobe sme zaznamenali trend ukazujúci na zlepšujúce sa uplatnenie žien na vyšších pozíciách, najmä v zahraničných spoločnostiach či bankách," uviedla manažérka divízie Grafton Recruitment Slovakia Jana Šimková.

Slabšie postavenie žien potvrdzuje aj personálna spoločnosť Manpower. "Aj keď za posledných desať rokov počet žien na vedúcich a riadiacich pozíciách výrazne rastie, zastávajú ženy tieto pozície stále menej než o tretinu. Rozdiel je zjavný aj vo vekových kategóriách," skonštatovala generálna riaditeľka spoločnosti Jaroslava Rezlerová.

Podľa personalistov je dôvodov, prečo stále vo vedúcich funkciách prevažujú muži, niekoľko. Najčastejším sú však materské povinnosti. "Po odchode na rodičovskú dovolenku žena stráca kontakt so svojou firmou i odborom a je pre ňu ťažké sa po niekoľkých rokoch vrátiť do takzvaného rozbehnutého vlaku. Nastavenie spoločnosti je stále také, že doma s dieťaťom zostáva práve matka," myslí si Rezlerová.

Okrem toho výkon manažérskej funkcie nie je jednoduchý. "Vyžaduje si vysoké nasadenie, ktoré často nie je zlučiteľné s povinnosťami ženy-matky. Časté cestovanie, psychická náročnosť práce, vysoká zodpovednosť. Ak žena nemá dokonalé rodinné zázemie, takúto pozíciu ani nezvládne," upozorňuje riaditeľka Index Nosluš Darina Mokráňová.

Podľa personalistov by sa preto malo zmeniť vnímanie spoločnosti a zlepšiť by sa mala aj pomoc od štátu. "Na Slovensku v porovnaní s niektorými krajinami západnej Európy je neutešený i systém sociálnej podpory. Je nedostatok jasieľ a škôlok, zároveň v porovnaní s priemerným platom je nedostupné platiť si opatrovateľku aspoň na polovičný úväzok," tvrdí Rezlerová.

Personalisti sa však zároveň zhodujú, že v porovnaní so situáciou pre dvadsiatimi rokmi je na Slovensku vidieť posun. "Zďaleka ale nezodpovedá rovnoprávnosti, ktorá by mala fungovať. Prieskumy a hospodárske výsledky firiem skutočne ale ukazujú, že najúspešnejšie sú zmiešané pracovné tímy," podotkla Rezlerová.

Spoločnosti sa však snažia tento problém riešiť. "Sú vytvorené pozície, takzvané Head of diversity, a snažia sa o to, aby na každej úrovni spoločnosti bol určitý podiel žien. Evidujeme snahu zapájať ich do vyšších pozícií, alebo aspoň na nižšie funkcie," dodala Šimková.

Prečítajte si aj:

24. januára 2016 10:30

Za problémom nezamestnaných hotelierov stojí skrytá nezamestnanosť
Zamestnávatelia v Liptovskomikulášskom okrese najviac hľadajú kuchárov, čašníkov a pomocné sily do kuchyne.

sk
24. januára 2016 10:23

INESS: Pracovné miesta zabezpečí kvalitné podnikateľské prostredie
Podpora štátu by sa podľa analytika Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Martina Vlachynského mala uberať týmto smerom.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 18:25

Správa športových zariadení Levice hospodári s vyše 1 miliónom eur
Samospráva mesta SŠZ Levice v roku 2016 poskytla dotáciu vo výške 744.000 eur, pričom vlastné tržby predstavovali výšku 264.000 eur.

sk
dnes 17:17

Veritelia môžu čoskoro uvoľniť ďalšie peniaze pre Grécko,verí Schäuble
Na začiatku apríla sa Euroskupina, Medzinárodný menový fond (MMF) a grécka vláda dohodli na ďalších reformách, ktoré majú viesť k uvoľneniu ďalších peňazí zo záchranného balíku pre Grécko.

sk
dnes 16:55

Špecializovaný finančný úrad v ČR vyšetruje dlhopisy,ktoré kúpil Babiš
Vyšetrovanie je súčasťou daňovej kontroly v Agroferte. Trvá už niekoľko týždňov a zatiaľ sa čaká na výsledok.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac