Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

ŽIGA: Dohoda Európy s Kanadou je vyrokovaná dobre, pre SR výhodne

Peter Žiga Foto: TASR

Podľa Žigu sa do dohody zapracovali všetky pripomienky jednotlivých rezortov alebo záujmových skupín.

Bratislava 12. októbra (TASR) - Komplexná hospodárska a obchodná dohoda medzi Európskou úniou a Kanadou (CETA) je podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) vyrokovaná dobre, pre Slovensko výhodne.

Šéf rezortu hospodárstva to uviedol po dnešnom rokovaní vlády v reakcii na vyhlásenia vládnej strany SNS. Tá na tlačovej konferencii vyzvala ministerstvo, aby odložilo podpis tejto dohody, pretože Slovensko potrebuje čas na spracovanie štúdie o vplyvoch a dopadoch dohody na krajinu a jej obyvateľov.



Podľa Žigu sa však do dohody zapracovali všetky pripomienky jednotlivých rezortov alebo záujmových skupín. "Boli dané červené čiary, za ktoré sa nedá ísť, či sa to týka poľnohospodárstva, ochrany vôd alebo zamestnávateľov," opísal minister.

Myslí si, že Európa by nemala mať problém podpísať s Kanadou dohodu o voľnom obchode. "Pretože, keď sa nevieme dohodnúť ako 500-miliónová Európa s trhom, ktorý má 36 miliónov obyvateľov, tak si myslím, že potom sa treba vážne zamýšľať nad existenciou EÚ a spoločnou obchodnou politikou," zdôraznil Žiga.

Krok poslancov SNS, ktorí sa na takéto otázky pýtajú cez médiá, nepovažuje za šťastný a nerozumie mu. "Informácie, ktoré požadujú, sú známe dva, tri mesiace a niektoré aj dlhšie. Otázky, ktoré kladú, sú zodpovedané dlhšie," opísal Žiga. Je pripravený sa s poslancami stretnúť aj osobne. "U mňa majú či koaliční partneri, či opoziční poslanci dvere otvorené a som pripravený vždy komunikovať o rôznych otázkach," dodal.

Čo sa týka dopadovej štúdie dohody s Kanadou, robila ju podľa Žigu Európska komisia a zodpovedala v nej všetky otázky, ktoré boli otvorené. Konkrétna štúdia o Slovensku podľa neho vypracovaná nie je. Slovensko je totiž podľa ministra otvorenou ekonomikou a celkový obchod, ktorý v súčasnosti uskutočňuje s Kanadou, tvorí 0,2 % hrubého domáceho produktu.