Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Ekonomika

Zimné pneumatiky sú už nevyhnutnosťou

Ilustračné foto Foto: TASR

Zákon o cestnej premávke hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič môže používať vozidlo, iba ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Poisťovne na Slovensku už evidujú desiatky škôd spôsobených nehodami v súvislosti so zimným počasím. Preto by vodiči nemali váhať a čo najrýchlejšie svoje autá prezuť do zimného obutia. Letné pneumatiky majú brzdnú dráhu na snehu a ľade dlhšiu minimálne o 20 percent. Experti odporúčajú prezuť na zimné pneumatiky už od teploty 7 stupňov nad nulou.

Zimné pneumatiky sú totiž svojím osobitným dezénom a gumovou zmesou na zimných cestách podstatne bezpečnejšie než letné. Napríklad, už pri rýchlosti 50 km/h sa vozidlo so zimnými pneumatikami zastaví pred priechodom pre chodcov, s letnými až 8 metrov za ním. Aké to môže mať dôsledky, netreba pripomínať. Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej kaučukovej zmesi, ktorá ich robí mäkšími, čo spolu so špecifickým dezénom zabezpečí podstatne lepšiu priliehavosť k vozovke.

Zákon o cestnej premávke hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič môže používať vozidlo, iba ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami. Napriek tomu by vodiči nemali odkladať prezutie svojho auta až do prvého snehu, keďže letné pneumatiky sú v zime nebezpečné aj na suchých cestách.

Podľa expertov zo skupiny Allianz pri prejazde zákrutou totiž umožní mäkká zmes zimnej pneumatiky jej miernu deformáciu, ktorá je potrebná pri prenášaní adhéznych síl medzi pneumatikou a vozovkou. Letné pneumatiky sú v dôsledku nízkej teploty príliš tvrdé, v zákrutách sa nedeformujú a auto by sa tak kvôli tomu mohlo dostať skôr do šmyku.

Gabriel Tóth z Allianz-Slovenskej poisťovne radí: "Na jednoduchý test bezpečnosti zimných pneumatík vám stačí jediná eurominca. Vložte mincu do zárezu na pneumatike. Ak vidíte zlatý okraji mince, znamená to, že hĺbka dezénu nedosahuje predpísané minimum 4 mm a vaša pneumatika teda nie je dostatočne bezpečná. Omnoho bezpečnejšie však je, ak má dezén dvojnásobnú hĺbku."