< sekcia Ekonomika

Návrh zmluvy na obchvat D4 má niekoľko záludností, tvrdí Hraško

Poslanec OĽaNO-NOVA Igor Hraško Foto: TASR/Štefan Puškáš

Zvláštnosťou v koncesnej zmluve na D4 je podľa Hraškových slov refinancovanie.

Bratislava 15. januára (TASR) – Zverejnený návrh novej koncesnej zmluvy na výstavbu bratislavského obchvatu D4 má niekoľko "záludností", ku ktorým sa štát zaviazal. "A nevieme ani my posúdiť, či ich vôbec dokáže dodržať," uviedol dnes na tlačovej konferencii opozičný poslanec Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Igor Hraško.

Štát sa podľa neho v koncesnej zmluve zaviazal ku kompenzáciám za nedodržanie svojich vlastných termínov, ktoré sú "dosť šibeničné" a je veľmi jednoduché zistiť, že sa dodržať nemusia, pretože súvisia s právnym stavom nadobudnutiu pozemkov. "Na pozemky je totiž následne naviazané získanie stavebného povolenia a tým opäť ďalšia kompenzačná udalosť," upozornil.

Zvláštnosťou v koncesnej zmluve na D4 je podľa Hraškových slov refinancovanie. Z tejto zmluvy, oproti koncesnej zmluve z výstavby PPP projektu rýchlostnej cesty R1, vypadli tie zmluvné články, ktoré môžu pri refinancovaní štátu ušetriť určité peniaze.

"V roku 2014 sa minister (dopravy Ján Počiatek, pozn. TASR) hrdil tým, že na rýchlostnej ceste R1 refinancovaním štát ušetril až takmer 145 miliónov eur. Z návrhu koncesnej zmluvy celý tento článok vypadol," zdôraznil Hraško.

"Predpokladám, že Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR chce získať pripomienky odbornej verejnosti. Vyzývam preto odbornú verejnosť, aby sa pozrela na tento dokument a pripomienkovala ho. Je totiž potrebné, aby sme skutočne vypracovali zmluvu, ktorá bude pre štát efektívnym riešením, aj napriek tomu, že projekt sa bude realizovať formou PPP partnerstva," dodal opozičný poslanec.

"Ak by pán Hraško rozumel procesom verejného obstarávania, určite by vedel, že návrh koncesnej zmluvy, ktorá bola súčasťou verejného obstarávania, je konečný. Ak by sa o projekt zaujímal aj ináč ako v snahe získať lacné politické body pred blížiacimi sa voľbami, určite by vedel, že takto nastavené podmienky refinancovania sú na základe priamej požiadavky Eurostatu, ktorý tento projekt posudzoval," uviedol pre TASR v reakcii na Hraška hovorca MDVRR Martin Kóňa.

Projekt podľa hovorcu rovnako hodnotili aj experti Európskej investičnej banky a na základe vlastných analýz je táto banka ochotná zdvojnásobiť pôvodne navrhované financie pre tento projekt. "Takže odborníci si tento projekt už veľmi podrobne preštudovali a dospeli k značne iným záverom ako pán poslanec Hraško," dodal Kóňa.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.