Ekonomika

Zníženie ratingu Španielska oslabilo euro len krátkodobo

TASR, 27. apríla 2012 18:29

Odborníci nevedia úplne presne, čo spôsobilo zotavenie eura. Poukazujú na dobrú náladu na akciových trhoch, ktorú podporili robustné výsledky firiem.

Frankfurt nad Mohanom 27. apríla (TASR) - Zníženie ratingu Španielska malo len krátkodobý negatívny vplyv na spoločnú európsku menu.

Foto: TASR/AP
Predpoludním síce jej kurz oslabil takmer o 1 cent až na 1,3160 USD/EUR, ale od poludnia opäť rástol a vyskočil až na 1,3270 USD/EUR, čo je najviac od začiatku apríla. Euro neskôr mierne oslabilo a podvečer sa predávalo po 1,3250 USD. Európska centrála banka (ECB) stanovila dnes napoludnie referenčný kurz na 1,3229 (vo štvrtok: 1,3215) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,7559 (0,7567) eura.

Odborníci nevedia úplne presne, čo spôsobilo zotavenie eura. Poukazujú na dobrú náladu na akciových trhoch, ktorú podporili robustné výsledky firiem. Okrem toho si myslia, že spoločnú menu mohla podporiť aj správa o raste amerického hrubého domáceho produktu (HDP), ktorá mierne sklamala trhy.

Tempo rastu najväčšej svetovej ekonomiky sa v 1. kvartáli spomalilo na 2,2 % z 3 % v poslednom štvrťroku 2011, pričom analytici počítali so spomalením len na 2,5 %. Ekonómovia však vzhľadom na štruktúru rastu hodnotia údaje pozitívne.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 16:48

Výroba v USA vo februári vzrástla najpomalšie za posledný rok
Faktory výroby a zamestnanosti sa prudko zhoršili i keď stále zostávajú v oblasti expanzie.

sk
včera 16:32

Slabé euro a lacná ropa nahrávajú do karát európskych automobiliek
Autosalón v Ženeve už tradične naznačuje, ako sa bude vyvíjať automobilový rok a mnohým výrobcom môže zlepšiť náladu. T

sk
včera 16:29

Plynovod Eastring majú spustiť do komerčnej prevádzky koncom roka 2018
Vyplýva to z informatívneho materiálu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý by mala na svojej stredajšej (4. 3.) schôdzi prerokovať vláda SR.

sk

Téma TASR