Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Ekonomika

Zrušenie odvodového stropu niektorí ľudia možno obídu

Ilustračná foto. Foto: TASR - František Iván

Ľudia s vyššími príjmami by mali na zdravotných odvodoch zaplatiť viac. Opatrenie sa má dotknúť asi 15.000 osôb.


Bratislava 28. októbra (TASR) - Avizované zrušenie odvodového stropu nie je ideálne riešenie, no pre chýbajúce peniaze v zdravotníctve je podľa zdravotnej poisťovne Dôvera potrebné. Opatrenie sa dotkne tisícov jej poistencov. "Počítame aj s tým, že časť platiteľov poistného sa vyhne vysokým príjmom, a teda aj plateniu vyšších odvodov," uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Dodatočné zdroje majú podľa Union zdravotnej poisťovne potenciál len zmierniť deficit, ktorý zdravotníctvo reálne má. Zrušenie odvodového stropu sa má týkať približne 1500 jej poistencov. "Potenciálne navýšenie odhadujeme na päť až sedem miliónov eur. Na druhej strane, budúci rok platby od štátu klesnú z 1,333 na 1,276 miliardy a ďalšie zníženie príjmov nastane v dôsledku zrušenia odvodov z dividend," povedal Boris Masloviec, člen predstavenstva Union ZP.

Zdravotná poisťovňa dlhodobo poukazuje na to, že v zdravotníctve chýba 180 až 200 miliónov eur. "Prepočty Ministerstva zdravotníctva SR o náraste poistného od ekonomicky aktívnych v dôsledku vyšších príjmov na poistnom kvôli vyššej zamestnanosti a rastu miezd a aj zrušenia maximálneho vymeriavacieho základu sú veľmi optimistické, ale skutočné príjmy z poistného budú závisieť od reálneho ekonomického vývoja," doplnil Masloviec. Koncoročné dofinancovanie vo výške 35 miliónov eur vníma len ako prvý krok.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, odhaduje, že plánované opatrenie by sa mohlo medzi jej poistencami dotknúť asi 6500 zamestnancov. Priniesť by to mohlo asi 50 miliónov eur. "Nakoľko zmena by mala platiť od 1. januára 2017, reálny finančný dopad bude závisieť od vývoja všetkých príjmov, ktoré dosiahnu poistenci v roku 2017, " doplnila hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Časť zdrojov získajú zdravotné poisťovne priebežne počas budúceho roka a časť až v ročnom zúčtovaní za rok 2017. "V rámci ročného zúčtovania sa budú zúčtovávať všetky príjmy napríklad z podnikania, ktoré nám oznámi v roku 2018 Finančná správa SR. V tomto čase nie je možné tieto príjmy relevantne odhadnúť," vysvetlila Balážová.

Asociácii na ochranu práv pacientov sa nepáči, že kým ľudia dajú na odvody viac, štát bude za svojich poistencov, ako sú deti či dôchodcovia, platiť menej. "Nevidíme dôvod, aby štát na platbách za svojich poistencov šetril a peniaze sa vykrývali len zo zvýšených odvodov na zdravotné poistenie od ekonomicky aktívnych ľudí," skonštatovala prezidentka asociácie Katarína Kafková.

Ľudia s vyššími príjmami by mali na zdravotných odvodoch zaplatiť viac. Ministerstvo zdravotníctva plánuje navrhnúť zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet odvodov do zdravotných poisťovní. Opatrenie sa má podľa rezortu dotknúť asi 15.000 ľudí, ktorých mesačný príjem je vyšší ako 4290 eur. Rezort chce takto získať väčšinu peňazí na systematickú obnovu nemocníc. Plánuje s ňou začať od budúceho roka. Každoročne má na ňu ísť asi 50 až 70 miliónov eur.