< sekcia Ekonomika

Zrýchlenie rastu miezd v eurozóne je predzvesťou vyššej inflácie

Budova Európskej centrálnej banky v nemeckom Frankfurte. Foto: TASR/AP

ECB sa tak snaží rozptýliť obavy, že rast platov stratil svoju signalizačnú funkciu, pokiaľ ide o budúci rast cien v euroregióne.

Frankfurt nad Mohanom 7. augusta (TASR) - Nedávne zrýchlenie tempa rastu miezd v eurozóne je predzvesťou vyššej inflácie v budúcnosti. Uviedla to v utorok Európska centrálna banka (ECB) vo svojom ekonomickom bulletine.

ECB sa tak snaží rozptýliť obavy, že rast platov stratil svoju "signalizačnú" funkciu, pokiaľ ide o budúci rast cien v euroregióne. Hoci totiž mzdy v 19-člennej menovej únii v uplynulých dvoch rokoch stúpali, boli vo veľkej miere kompenzované rastom produktivity, v dôsledku čoho sa náklady na prácu veľmi nemenili.

ECB hľadá signály, že inflačné tlaky stúpajú, keďže sa pripravuje na ukončenie svojho programu nákupu dlhopisov v závere tohto roka. A aj keď zdraženie energií vytlačilo infláciu v euroregióne nad cieľovú 2-% úroveň ECB, predstavitelia banky očakávajú, že "pokračujúci pevný a široký rast hospodárstva menovej únie posilní zvyšovanie miezd a prinesie tak ten správny typ inflácie".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.