Ekonomika

USA a Južná Kórea podpísali novú dohodu o voľnom obchode

K podpisu dohody došlo v ten istý deň, ako v USA vstúpili do platnosti nové clá na čínsky tovar vo výške 200 miliárd dolárov.

Kurz eura vzrástol na trojmesačné maximum 1,1815 USD/EUR

ECB stanovila v pondelok referenčný kurz na 1,1773 (v piatok na 1,1759) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8494 (0,8504) eura.

Ceny ropy prudko vzrástli, Brent je najdrahší za takmer štyri roky

Experti banky J.P. Morgan tvrdia, že je v najbližších mesiacoch veľmi pravdepodobný nárast ceny ropy až na 90 USD za barel.

Firmy v USA obmedzujú investície,dôvodom je Trumpova obchodná politika

Prieskum okrem toho ukázal, že firmy tiež obmedzujú plány týkajúce sa prijímania nových zamestnancov, keď príslušný index klesol v porovnaní s prechádzajúcim štvrťrokom takmer o 3 body na 92,6 bodu.

Francúzska vláda chce znížiť odvody a lokálne dane

Rozpočet, ktorý ohlásil minister hospodárstva Bruno Le Maire, počíta s tým, že zamestnanci nebudú platiť odvody z nadčasov rovnako ako so znížením ďalších odvodov.

Časť ľudí v Nemecku žije skromne napriek vysokej zamestnanosti

2,3 % osôb, čo sú takmer štyri milióny zamestnaných, žije roky zo skromných mesačných príjmov bez nádeje na zlepšenie svojej finančnej situácie. Súčasne majú nedostatočné sociálne zabezpečenie.

Draghi: Brexit bude mať len malý vplyv na ekonomiku eurozóny

Najväčšie obavy vzbudzuje zúčtovanie finančných kontraktov, uviedol v pondelok v Európskom parlamente (EP) šéf ECB Mario Draghi.

Draghi: Podmienkou zotavenia inflácie sú nízke úrokové sadzby

Riadenie očakávaní týkajúcich sa vývoja kľúčového úroku bolo rozhodujúce, uviedol Draghi v Európskom parlamente.

Barrick Gold prevezme firmu Randgold, bude svetovou jednotkou

Obe firmy kontrolujú jedny z najhodnotnejších svetových ložísk zlata. Ročná kombinovaná produkcia predstavuje zhruba 6,6 milióna uncí žltého kovu.

Tripartita rokovala aj o hazardných hrách, daniach či colníkoch

Od začiatku budúceho roka by mal byť spustený register vylúčených osôb, na základe ktorého by si už nemali zahrať ľudia, ktorí poberajú pomoc v hmotnej núdzi.

SkyToll/CzechToll možno začnú vyberať mýto v ČR už na budúci rok

Český minister dopravy Dan Ťok minulý týždeň podpísal 10-ročný kontrakt s konzorciom, ktoré tvoria firma CzechToll zo skupiny PPF Petra Kellnera a slovenský SkyToll.

Návrh na výšku minimálnej mzdy pre rok 2019 tripartita nepodporila

Keďže sa sociálni partneri nedohodli, minister Richter ide na vládu s návrhom minimálnej mzdy v hodnote 520 eur, ktorý podľa neho počíta aj so zvýšením tabuľkových platov, ktoré prešlo parlamentom.,aktualizované 

Tripartita súhlasí s vytvorením stratégie pracovnej mobility cudzincov

Prijímanie cudzincov je podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislava Machunku najdrahší a zároveň núdzový spôsob zamestnávania.

Britský deficit v obchode s tovarom za 20 rokov prudko vzrástol

V rokoch 1998 až 2000 zaznamenávala Británia s krajinami Európskej únie prebytok v obchode s tovarom, a to v priemere okolo 3,5 miliardy libier.

Horúce leto v strednej Európe znížilo zisk cestovným kanceláriám

Menší počet záujemcov o pobyt v zahraničí v hlavnej turistickej sezóne zostril konkurenčný boj medzi spoločnosťami. A tak sa cenové zľavy, typické pre august a september, poskytovali už júni a júli.

Po požiari rušňa ZSSK sprísňuje kontroly všetkých rušňov radu 240

Dnes má ZSSK v prevádzke 42 rušňov radu 240. Vyrobené boli v rokoch 1968 – 1970. Za posledných päť rokov na nich dymila alebo horela elektroinštalácia desaťkrát.

Zamestnávatelia dostali 11.000 upozornení pre neodovzdané výkazy

Po upozornení reagovalo 1509 zamestnávateľov a mesačné výkazy poistného do poisťovne zaslali. Ide o 18,85 % úspešnosť informačnej akcie.

Výstavba veterných parkov podľa Airbusu zvýši dopyt po vrtuľníkoch

Helikoptéry sú samozrejmou súčasťou každej logistickej koncepcie veterných parkov postavených v morských vodách.

Zamestnanec by mal každých päť rokov získať novú zručnosť

Na slovenskom pracovnom trhu dnes najviac chýbajú pracovníci vo výrobe a pridružených odvetviach. Z kvalifikovaných pozícií je dlhodobo nedostatok IT špecialistov.