< sekcia

Flašíková Beňová: Financie pre Ukrajinu musia ísť zarovno s reformami

Monika Flašíková-Beňová Foto: TASR/Štefan Puškáš

Slovenská europoslankyňa uviedla, že súčasná situácia na Ukrajine je z veľkej časti spôsobená prebiehajúcou "hybridnou vojnou".

Brusel 25. marca (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa dnes v rámci miniplenárneho zasadnutia zaoberali aj rozhodnutím o makrofinančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 1,8 miliardy eur. Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD) upozornila, že ukrajinská strana by výmenou za to mala garantovať "hmatateľné výsledky".

Makrofinančná pomoc EÚ je súčasťou programu zastrešovaného Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Poslankyňa upozornila, že Ukrajina je v súčasnosti vo veľmi ťažkej pozícii, avšak aj napriek tomu musí byť ukrajinská vláda schopná garantovať hmatateľné výsledky.

"Finančná solidarita Európskej únie musí ísť zarovno s reformným úsilím tejto krajiny," uviedla poslankyňa. Dodala, že súčasná situácia na Ukrajine je z veľkej časti spôsobená prebiehajúcou "hybridnou vojnou" a s ňou súvisiacim ekonomickým poklesom, avšak na vine sú aj pretrvávajúce hriechy vo forme obrovskej miery korupcie, či absolútne nefunkčného verejného sektora.

"S tým sa bohužiaľ stále nič nerobí," zdôraznila europoslankyňa.

Oblastí, ktorých sa reformy na Ukrajine musia týkať, boli podľa nej definované aj zo strany EÚ, ale aj zo strany ostatných medzinárodných inštitúcii. Z hľadiska ekonomického rozvoja treba zaistiť nevyhnutnú zmenu štruktúry hospodárstva, zvýšenie jeho konkurencieschopnosti a akútne zníženie energetickej náročnosti.

"Ekonomický kolaps Ukrajiny by bol katastrofou a viedol by len k nárastu popularity tamojších extrémistov. Pomoc zo strany EÚ je nevyhnutnosťou. Na oplátku však potrebujeme vidieť postupné plnenie domácich úloh, ku ktorým sa však tamojšia politická garnitúra stále nevie poriadne rozhýbať," zdôraznila Flašíková Beňová.