< sekcia Fortunaliga

Košice prekvapivo zdolali Trenčín, Ružomberok remizoval s Trnavou

Brankár Trenčína Igor Šemrinec dostáva gól z pokutového kopu na 2:0 v zápase 17. kola Fortuna ligy MFK Košice - AS Trenčín v Košiciach 8. novembra 2014. Foto: TASR/Milan Kapusta

Banská Bystrica zdolala Zlaté Moravce.

Košice 8. novembra (TASR) - Hostia mohli ísť do vedenia už v 4. minúte, keď Guba dobrou prihrávkou uvoľnil Hajradinoviča, no ten sám pred Tofiloskim neuspel. O dve minúty na to mali veľkú príležitosť aj domáci, no kapitán Košičanov Šinglár zblízka Šemrinca neprekonal. V 10. minúte si Šemrinec najskôr poradil s pokusom Haskiča, no na strelu Sekuliča spoza šestnástky nedosiahol - 1:0. Domácich úvodný gól upokojil a ofenzívne ladených Trenčanov nepúšťali do výhodných pozícií. Druhý gól Košičanov nepridal v 26. minúte Diaby, ktorý v krátkom úniku neprekvapil Šemrinca. Domácich za to nepotrestal Simon v 30. minúte, ktorého šancu zmaril brankár hostí.

MFK Košice - AS Trenčín 2:0 (1:0)

Góly: 10. Sekulič, 85. Novák

ŽK: Huk, Bukata, Šinglár - 29. Čogley, 1537 divákov.

zostavy a striedania:

MFK Košice: Tofiloski - Kavka, Korijkov, Huk, Sekulič - Šinglár (89. Škutka) - Bašista, Bukata, Viazanko (73. Novák), Haskič – Diaby (83. Dimun)

AS Trenčín: Šemrinec – Čögley, Kleščík, Rundič, Bero (65. Rabiu) - Lobotka – Guba (46. Mondek), Hajradinovič (79. Mišák), Simon, Holúbek - Jairo

Úvod druhého polčasu priniesol obojstranne bojovný futbal, no gólových príležitostí ubudlo. Trenčania sa snažili o vyrovnávajúci gól, no obrana Košičanov fungovala spoľahlivo. Domáci hrozili najmä z protiútokov. V 76. minúte sa vyznamenal brankár Šemrinec, ktorý efektným zákrokom zmaril radosť hlavičkujúcemu Haskičovi. O tri minúty neskôr sa ten istý hráč ocitol sám pred Šemrincom po prihrávke Nováka a hoci dokázal brankára Trenčína prekonať, Trenčanov zachránil na bránkovej čiare Čögley. AS sa nedarilo dostať domácich pod súvislý tlak, naopak Košičania gólovo udreli aj druhýkrát. V 85. minúte po faule na Dimuna premenil pokutový kop Ján Novák, ktorý uzavrel na konečných 2:0.

Hráč Košíc Miroslav Viazanko nastúpil so zranením do zápasu 17. kola Fortuna ligy MFK Košice - AS Trenčín v Košiciach 8. novembra 2014.

Ivan Vrabec, tréner AS Trenčín: "Mali sme katastrofálny vstup do zápasu. Hrať sme začali asi až v 30. minúte. Počas celého stretnutia sme boli málo agresívni a po tejto stránke nás súper jednoznačne prevýšil. Za tento výkon sa hanbíme, pretože niektorí hráči predviedli podpriemerné výkony. Takto sa nehrá o prvé miesto. Do Košíc sme prišli uhrať čo najlepší výsledok, no to sa nám nepodarilo."

Radoslav Látal, tréner MFK Košice: "Som veľmi spokojný. Musím mužstvo pochváliť za to, že sme s tak silným mužstvom podali takýto výkon. Už od prvej minúty sme sa snažili dostať súpera pod tlak. V prestávke sme mužstvo nabádali, aby nepoľavilo. Mali sme obavy iba z vlastnej koncovky, no teraz musím chlapcov pochváliť, že sme pridali aj druhý gól. Po ňom už bolo rozhodnuté."

XXX

Dukla B. Bystrica - ViOn Zl. Moravce 2:0

Mužstvá z tabuľkového spodku v prvom polčase len ukázali, prečo sa im v lige nedarí. Utápali sa v nepresnostiach, ucelenú akciu prakticky neukázali a pred takmer prázdnym hľadiskom akoby nenachádzali inšpiráciu. Jedno alibi sa im aj patrilo uznať, terén bol šmykľavý, nasiaknutý vodou, na druhej strane však nebola zima a v bezvetrí si väčšieho nepriateľa v počasí nenašli. Pre Duklu mal byť jediný prijateľný výsledok ten víťazný, no v prvej polovici mu v ústrety nebežali. Z hostí strach nemuseli mať, síce občas do útoku vybehli, no k zakončeniu sa dostávali len vtedy, keď domáca obrana niečo podcenila. Už v 2. min Mazanov trestný kop spoza šestnástky nenašiel správny smer, v 10. min prvýkrát Dolný slabúčko trafil bránky a v 26. min tiesnený Šovčík spálil gólovú šancu. V šestnástke sa pohotovo stočil, stihol aj vystreliť a Kováč v bránke si pripísal prvý vážny zákrok. Aj Moravce v 29. min mohli otvoriť skóre, keby sa Adámik s Vajdom pohotovo nevložili do strely Nikoliča a loptu nezblokovali na roh. Strieľať sa pokúšali aj hostia, v 36. min Pavelka spoza šestnástky, v 39. a 44. Mikinič, no pokusom vždy niečo chýbalo, či viac presnosti, alebo razantnosti.

Po zmene strán hráči viac šliapli na plyn a v 53. min sa Dolný chytal za hlavu, keď v dobrej pozícii jeho zblokovaná strela skončila len u brankára Kováča. V 58. min mieril Mazan z 20 m lepšie, pre zmenu vedľa a Dukla stále len márne hľadala recept ako prekonať Kováča. V 61. min Mazan už bránku v rýchlom protiútoku trafil a naznačil čo by mohlo na súpera platiť. Na druhej strane strela Mikiniča a Pavelkova dorážka v 63. min si doslova pýtala gól, padol však až v 65. min. Po faule Pavelku na Adámika premenil pokutový kop v 65. min s prehľadom Vajda a keď v 79. min aj za pomoci múra Dolný z trestného kopu trafil pod brvno, Dukla sa po mesiaci a pol konečne nasmerovala na vydreté víťazstvo, tretie v tejto sezóne a druhé na domácom trávniku, Moravce zasa tretíkrát za sebou prehrali vonku rovnakým pomerom.

Dukla B. Bystrica - ViOn Zlaté Moravce 2:0 (0:0)
65. Vajda z pok. kopu, 79. Dolný, rozhodca Smolák, ŽK: Ľupták, Dolný - Nikolič, 893 divákov.

Zostavy:

Dukla B. Bystrica: Boroš - Ľupták, Vajda, Adámik, Savič - Šumský (55. Seye), Peňaška, Faško (46. De Vito), Mazan - Dolný (86. Balko) - Šovčík

ViOn Zl. Moravce: Kováč - Pavlenda, Nikolič, Pintér, Chren - Djuričič - Charizopulos (70. Ďurica), Sabo, Orávik, Mikinič (66. Pilát) - Pavelka (83. Mujkoš)

Štefan Rusnák, tréner B. Bystrice: "Ťažký zápas, dlho sme nevyhrali, teraz prežívame vzpruhu. Verím tomu, že ďalšie zápasy odohráme aspoň ako tento druhý polčas. V prvom sa nám nedarilo, súper nás mohol aj vytrestať. Som rád, že sme udržali nulu a zápas sme trojbodovo zvládli. Psychika robí veľa, hlavne preto je dobré, že sme poskočili z poslednej priečky a po zmene strán sa presvedčili, že vieme hrať aj lepšie."

Branislav Mráz, tréner Zl. Moraviec: "Nezvládli sme dôležitý zápas, prežívame ťažšie obdobie. Veľký problém je streliť gól, aj na tomto sa lámal zápas, Pavelka ho nedal a nasledovala penaltová situácia súpera. Budeme musieť zabojovať, aby sme získali body v dvoch nadchádzajúcich domácich zápasoch. Musíme však zabojovať výraznejšie a hlavne strieľať góly."

XXX

MFK Ružomberok - Spartak Trnava 0:0

V prvom polčase sa veľa toho na ihrisku neudialo. Kostrbatá hra sa odvíjala len medzi šestnástkami, do nich mužstvá takmer ani nenakukli. Dianiu na ihrisku chýbala iskra a pohyb. V 17. min diváci zaregistrovali prvú strelu medzi žrde, ktorú z 22 m vyslal domáci kapitán Nagy, no len jemne otestoval pozornosť Rusova. V 30. min takmer z 30 m napriahol Lovás, ale takisto nenarobil problémy gólmanovi hostí. Po prvom dejstve tréner Liptákov Ladislav Šimčo stiahol z ihriska nevýrazného Manceho a zo stredovej línie na hrot posunul Zreľáka.

Do druhého polčasu ale aktívnejšia vstúpil Spartak. V 54. min sa v sľubnej pozícii pred domácou bránou ocitol Sabo, ale koncovka mu nevyšla. O dve minúty nato opäť Sabo vystihol "malú domov", ktorú dával ružomberský pravý bek Habánek, Trnavčana však v šanci vychytal Putnocký. V 69. min Janič kolmicou za obranu hostí oslovil Zreľáka, ten z uhla trafil iba bočnú sieť. V 84. min Janič vypálil z 35 m a Rusov jeho štipľavú ranu vytesnil na roh. V závere po rýchlej akcii hostí a strele Vlaska bol zase v akcii brankár MFK Putnocký. Zápas sa skončil zmierlivou remízou.

MFK Ružomberok – Spartak Trnava 0:0

Rozhodoval: Leško, ŽK: Gerát - Siva, 1831 divákov.

MFK Ružomberok: Putnocký - Habánek, Nosek, Práznovský, Lovás – Vavrík, Nagy – Lupták (83. Liener), Zreľák, Janič (90. Ferenčík) – Mance (46. Gerát)

Spartak Trnava: Rusov – Siva, Bortel, Tóth, Čonka – Casado, Sabo – Janečka, Vlasko (90+. Jirka), Jendrišek – Vyskočil (90. Greššák)

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: "Po takomto priebehu sme s bodom spokojní. Mali sme veľké problémy so zostavou, dvoch hráčov vykartovaných a Dominik Kružliak išiel na kvalifikáciu s devätnástkou, za ktorú pravidelne hráva. Čiže išlo o tri zásahy do základnej zostavy oproti posledným zápasom. Preto všetko sme museli podriadiť tomu, aby sme získali nejaký bod. Po hernej stránke to bolo slabé, no keď to objektívne zhodnotím, tí hráči nám chýbali."

Juraj Jarábek, tréner Trnavy: "Od zápasu som očakával určite viac, obe družstvá ale podriadili defenzívnej taktike. Na ihrisku sa veľmi ťažko kombinovalo, Ružomberok celý zápas výborne bránil a čakal na nejakú brejkovú situáciu so Zreľákom. Ten vzbudzoval veľký rešpekt, no musím pochváliť stopérov, že si s tým poradili. Za hru smerom dopredu však svoje mužstvo pochváliť nemôžem. Okrem dvoch pološancí sme sa do ničoho nedostali. Mali sme síce vyššie percento držania lopty, to však v dnešnom futbale nič neznamená. Remíza je napokon spravodlivá."