Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Fortunaliga

Trnava naďalej stopercentná, Vion šokujúco zdolal majstrovskú Žilinu

Na snímke radosť hráča Trnavy Borisa Godála po strelení druhého gólu v zápase 3. kola Fortuna ligy FC Spartak Trnava - AS Trenčín v Trnave v sobotu 5. augusta 2017. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Podbrezová zdolala Michalovce, ktoré sa strelecky trápia, keď ako jediné mužstvo nestrelilo vo Fortuna Lige ešte gól.

Trnava 5. augusta (TASR) - V prvej 10-minútovke mali oba tímy dve dobré šance, ktoré však zostali nevyužité. Najskôr v 7. minúte loptu zakončujúceho Paura nadvihol Vantruba nad bránu a o dve minúty po úniku Pekára spálil stopercentnú šancu Egho, keď jeho prízemná strela smerovala priamo na Chovana. V 23. minúte strelu Skovajsu, smerujúcu do pravej šibenice, vyrazil Vantruba na roh a po jeho zahraní dostal Trenčanov do vedenia El Mahdioui hlavičkou pod brvno. Domáci sa dočkali vyrovnania v 31. minúte, keď za ruku Trenčanov v šestnástke nariadil rozhodca Kružliak pokutový kop, z ktorého Godál vyrovnal na 1:1. V poslednej štvrťhodine zaujal ešte pas Čanturišviliho, ktorý vrátil Jirka, no v šestnástke spoluhráčov nenašiel. V závere polčasu mali ešte technickejší Trenčania výhodu niekoľkých rohov, no skórovať sa im nepodarilo.

V druhom polčase už v 48. minúte nastrelil Jirka z uhla bočnú sieť trenčianskej brány a po následnom rohu hlavičkoval Egho vedľa. V 54. minúte po rýchlej akcii domácich a nezištnej prihrávke Jirku zakončil strelou pod brvno Godál - 2:1. Trenčania sa v celom zvyšnom čase snažili o vyrovnanie, no druhého gólu sa nedočkali. V 76. minúte sa cez Kadleca a Greššáka dostal jeden z trenčianskych hráčov a nebezpečenstvo odvrátil Tóth, ktorý mu loptu odkopol na roh. Po ňom hlavičkoval vedľa Kleščík. V záverečnej 10-minútoke prišli Trenčania o dvoch hráčov. Najskôr v 84. minúte po faule na Jirku a druhej žltej karte videl červenú Šulek a o tri minúty neskôr po faule na Pehlivana a znova druhej žltej karte musel predčasne z hracej plochy aj Klooster. V stretnutí sa už nič podstatné neudialo a domáci si zaslúžene pripísali tretie víťazstvo v rade.

FC Spartak Trnava - AS Trenčín 2:1 (1:1)
31. a 54. Godál (prvý z 11 m) - 23. El Mahdioui. Rozhodovali: Kružliak - Mókoš, Lieskovský, ŽK: Čanturišvili, Tóth - Klooster, Šulek, Kleščík, ČK: 84. Šulek, 87. Klooster (obaja Trenčín) obaja po druhej ŽK, 3890 divákov.

zostavy a striedania:

Spartak: Vantruba – Kadlec, Tóth, Godál, Čonka – Pehlivan, Greššák – Jirka (90.+ Janso), Pekár (66. Mihálik), Čanturišvili (80. Oravec) – Egho

Trenčín: Chovan – Klooster, Šulek, Kleščík, Skovajsa – El Mahdioui – Gong (46. Ubbink), Paur, Zubairu (46. Beridze), Kvocera (71. Mance) – Janga

Hasy po zápase:

Nestor El Maestro, tréner Trnavy:
"V prvom polčase to bol obojstranne taktický výkon. Trenčania sú z môjho pohľadu jedným z najlepších mužstiev na Slovensku, čo v zápase i potvrdili. Mali sme dobré šance, predviedli sme niekoľko dobrých protiútokov a do polčasu zaslúžene vyrovnali na 1:1. Po zmene strán sme boli odmenení víťazstvom po druhom góle Godála, vylúčenie dvoch hráčov hostí v závere stretnutia nebudem komentovať."

Martin Ševela, tréner Trenčína: "Bolo to vyrovnané stretnutie, v ktorom sme mali lepší vstup do zápasu a išli sme do vedenia. Výsledok sme si neustrážili, súper vyrovnal z pokutového kopu. Do druhého polčasu som urobil dve zmeny, striedajúci Beridze ma svojím výkonom uspokojil, naopak výkon Ubbinka bol pre mňa sklamaním. Rozhodujúci gól sme dostali po rýchlej kontre a zakončení stopéra domácich, ktorý rozhodol o troch bodoch pre domácich. My sme mali platonický tlak, no chýbala nám kvalita a v závere sme inkasovali dve červené karty. Domáci vyhrali zaslúžene, my odchádzame smutní."

XXX

Železiarne Podbrezová - Zemplín Michalovce 1:0 (0:0)

Od domácich sa očakávala zvýšená chuť na víťazstvo, ktoré im po dvoch predchádzajúcich zápasoch neustále chýbalo. Aj hostia však mali hlad po bodoch a ten jediný z nich favorita zápasu, aj vzhľadom na to, že nestrelili dosiaľ ani gól, nerobil. Prvú strelu na bránku vyslal domáci Rendla v 5. min a Bieszczad v bránke musel zasiahnuť. Onedlho sa k Rendlovi strelecky pridal aj Bernardina po nevydarenom pokuse. Na vážnejší zásah si Bieszczad počkal do 18. min po pokuse Kuzmu už vnútri šestnástky. O lepšom ťahu na bránku železiarov napovedala aj akcia Djordeviča a strela Viazanka v 30. min, opäť bez účinnejšieho zakončenia vďaka Bieszczadovi. V 36. min nepresným zakončením hlavou domáceho brankára Kuciaka v najväčšej šanci prvého polčasu Bragin neohrozil, no hostia sa v závere polčasu viac osmelili a dokonca aj zatlačili domácich do defenzívy. Po zmene strán bolo pre domácich dôležité, či si upravia 'mieridlá' pri zakončení, pretože bez nich im bola prevaha v poli zbytočná.

Trápenie v koncovke sa prejavilo aj v 51. min pri nádejnej situácii a nedôraznom zakončení Kostelného. Predzvesťou radosti domácich bola v 64. min šanca Válovčana a jeho hlavička nad. Hneď nato po odrazenej lopte Djordevič krásne trafil roh bránky a zodvihol náladu v Zelpo aréne. V 74. min Kostelný síce hlavičkou opečiatkoval brvno, no aj s odmávaným ofsajdom. Aj Djordevičov nevydarený center padol na brvno v 78. min, potom narástla ofenzíva hostí, no ich snaha o vyrovnanie vyšla naprázdno.

Gól:
64. Djordevič. Rozhodovali: Ochotnický - Hancko, Weiss, ŽK: Kostelný, Leško - Kavka, 1080 divákov.

zostavy a striedania

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Turňa, Kostelný, Krivák, Djordjevič – Kupčík, Migaľa – Bernadina (46. Válovčan), Kuzma (62. Leško), Viazanko – Rendla (86. Bilič)

MFK Zemplín Michalovce: Bieszczad – Sviarčinskij, Kavka, Carrillo, Šimčák – Grič – Koscelník (71. Antonov), Danko, Žofčák, Božok – Bragin (71. Kushta)

Karol Praženica, tréner Podbrezovej: "Od začiatku sme chceli súpera dostať pod tlak, aj sa nám to darilo, no nepremieňali sme šance. Po zmene strán o všetkom rozhodol prekrásny gól Djordeviča, myslím si, že sme si víťazstvo aj vďaka tomuto momentu zaslúžili."

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Najmä prechodová fáza nám robila v prvom polčase problémy, postupne sme sa zlepšovali, mali aj možnosti, no pri zakončení nám chýbal väčší pokoj."

XXX

ViOn Zlaté Moravce-Vráble - MŠK Žilina 2:0 (1:0)

Do stretnutia proti úradujúcemu majstrovi vstúpili domáci bez rešpektu. Už v 8. minúte si Cleber šikovne narazil s Chrenom a jeho hlavička len tesne minula žrď Holecovej brány. O 3 minúty neskôr sa Cleber elegantne zbavil troch protihráčov, ale Holec si s jeho stelou z 8 m poradil. V 18. minúte agilný Cleber našiel na hranici malého vápna Urgelu, ten však ani na dvakrát nepretlačil loptu do siete. Aktivita ViOnu vyútila do vedúceho gólu v 27. minúte, keď Urgela vybojoval loptu v pokutovom území, posunul Orávikovi a ten prudkou strelou z uhla prestrelil Holeca. V 41. minúte mohlo byť vyrovnané. Škvarka sa šikovne obtočil okolo obrancu, poslal prízemný center do malého vápna, ale nabiehajúcemu Otubanjovi chýbal pred prázdnou bránou polkrok. V závere 1. polčasu narobila Holecovi problémy prudká Gešnábelova strela spoza šestnástky.

Úvodná päťminútovka 2. polčasu patrila "šošonom", ktorí zvierali domácich v pokutovom území, ale bez streleckej príležitosti. V rozpätí 50. až 55. minúty sa v troch dobrých streleckých príležitostiach ocitol Gešnábel, ale v koncovke sa nepresadil. Kurióznu situáciu priniesla 71. minúte, keď Orávikova strela z priameho voľného kopu skončila v sieti Holecovej brány, rozhodca Hrčka gól uznal, ale následne na pokyn asistenta rozhodcu gól anuloval. Spravodlivosti bolo učinené zadosť v 73. minúte, keď Orávikov prudký center poslal za Holecov chrbát z troch krokov Gešnábel. V závere si domáci cenné víťazstvo nad majstrom ustrážili a zaslúžene sa radovali z plného bodového zisku.

27. Orávik, 73. Gešnábel. Rozhodovali: Hrčka - Somoláni, Jenčura, ŽK: Gešnábel - Chvátal, Káčer, 2024 divákov.

ViOn Zlaté Moravce-Vráble: Kováč – Záhumenský, Nikolič, Dobrotka, Chren - Bariš - Cleber (86. Ewerton), Matheus, Gešnábel (81. Karlík), Orávik - Urgela (89. Sládek)
MŠK Žilina: Holec – Chvátal (73. Mráz), Vavro (27. Hancko), Králik, Mazáň - Diaz - Holúbek, Káčer, Škvarka, Polievka (46. Špalek) - Otubanjo

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Po zbabranom zápase na Slovane sme naše novotvoriace sa mužstvo na dnešné stretnutie pripravili dobre. Videli sme dobrý futbal, som rád, že prišlo tých dvetisíc divákov. Verím, že ich bude nabudúce ešte viac. Sme radi za dnešné víťazstvo, s pokorou však ideme ďalej."

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Myslím, že sme dnes videli kvalitný zápas, dramatický, dobrý pre divákov. Podľa mňa rozhodla väčšia razancia v koncovke. Domáci si v závere skúsene udržali víťazstvo."