< sekcia Fortunaliga

Po Slovane zdolal DAC aj Trenčín, Podbrezová utŕžila ďalšiu prehru

Na snímke radosť futbalistov DAC 1904 Dunajská Streda Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zlaté Moravce zdolali Senicu, hrdinom zápasu Kapor.

Trenčín 15. apríla (TASR) - Úvodné náznaky šancí mali Trenčania, ale Paur sa nepresadil po prihrávkach Jangu ani Skovajsu po rohovom kope. Ďalší center AS zlikvidoval hosťujúci brankár Slávik. Gól tak padol na opačnej strane: v 14. minúte dostal Pačinda loptu za obranu a prekonal Šemrinca - 0:1. Autor otváracieho zásahu sa o chvíľu posunul do úlohy prihrávajúceho, Sarra ubránil Zubairu. Trenčín v 35. minúte márne reklamoval ruku súpera v pokutovom území Dunajskej Stredy.

Po zmene strán sa uvoľnil Beridze, ale Jangu, na ktorého smerovala loptu, predstihla defenzíva DAC. S blížiacim sa záverom sa o vyrovnanie aktívne snažil Ubbink, v 74. minúte vysunul Adekunleho, ten si však hodil loptu príliš dopredu. O minút neskôr sa už Ubbink dostal aj k zakončeniu, ale trafil iba brániaceho hráča. Následne odcentroval do šestnástky a Trenčania sa opäť zbytočne dožadovali pokutového kopu. Na stave sa už nič nezmenilo a Dunajská Streda zvíťazila nad domácim Trenčínom 1:0.

AS Trenčín - FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:1 (0:1)
Gól:
14. Pačinda. Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Lawrence, Paur - Živkovič, Sarr, Pambou, 2866 divákov

Zostavy a striedania:

Trenčín: Šemrinec – Skovajsa, Kleščík, Lawrence, Klooster (75. Mance) – Zubairu – Paur, Ubbink – Kvocera (62. Adekunle), Janga, Beridze

Dunajská Streda: Slávik – Davis, Huk, Živković, Šatka – Ljubičič, Ľupták, K. Vida (77. Michalík), Aluku, Pačinda (60. Brašeň) – Sarr (84. Rambou)

XXX

ŽP Podbrezová - MFK Michalovce 1:4

V prvom polčase mali miernu prevahu domáci futbalisti, ale do šancí sa dostávali hostia. Využívali chyby v defenzíve súpera, po ktorých mohli skórovať. Najprv Kuciak chytil možnosť Koscelníka a bravúrne zasiahol aj zoči–voči Kushtovi. Podbrezová mala zaujímavú akciu v 22. minúte. Mikuš dostal dobrú loptu do šestnástky, kde po kontakte so Sipľakom spadol, penalta sa však nepískala. Po polhodine hry Polievka pekne prihral Viazankovi do rohu šestnástky, ten zakončil dvakrát, ale len do hráča Michaloviec. Dôležitý moment nastal v 43. minúte. Domácim nevyšiel nacvičený signál z rohu v podaní Kochan – Podio, nasledoval brejk Zemplínčanov a nedorozumenie v defenzíve "železiarov". Napokon Koscelníkov center umiestnil do šibenice hlavou dezorientovaný Viazanko a prekonal tak vlastného brankára – 0:1.

Do druhého dejstva nastúpili Podbrezovčania so zmenami v zostave ofenzívne naladení. Po dlhých autoch a centroch mohli vyrovnať z hlavičiek Vajdu a Kriváka. Napokon sa im to podarilo po rohovom kope Kuzmu, ktorý poslal loptu na vzdialenejšiu žrď, kde operoval Kupčík, ten už hlavičkoval zblízka presne. Prevaha bola na strane domácich, ktorí však vzadu robili chyby a tie hostia potrestali. Dôležitý moment nastal v 67. minúte. Hlavný arbiter najprv súboj dvoch hráčov posúdil ako bežný, no postranný rozhodca mal iný názor a nariadenú penaltu premenil Žofčák. ŽP Šport potom otvoril hru a doplatil na to. Po chybe Djordjeviča sa opäť presadil v šestnástke Žofčák a klinec do rakvy zasadil po odrazenej lopte na pravej strane šestnástky pohotový Danko. V závere sa ešte zrodili šance na oboch stranách, ale skóre sa nemenilo.

FO ŽP Šport Podbrezová – MFK Zemplín Michalovce 1:4 (0:1)
54. Kupčík - 67. a 72. Žofčák (prvý z 11 m), 43. Viazanko (vlastný), 76. Danko. Rozhodoval: Šuniar, ŽK: Qose (Michalovce), 1115 divákov

ŽP Šport: Kuciak – Turňa, Krivák, Kupčík, Djordjevič – Podio (46. K. Kuzma), Vajda – Viazanko, Kochan, Polievka (46. Bernadina) – M. Mikuš

Zemplín: P. Macej - Kristi Qose, Kavka, Sipľak, Šimčák - Grič - I. Žofčák (84. Vajs), Dimitriadis, Turík (61. Danko), Koscelník (65. Regáli) – Kushta

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Vstúpili sme do zápasu nervózne, lopta bola pre mojich zverencov príťažou, všetko nám trvalo dlhšie. Nepríjemný bol najmä vlastný gól pred polčasom. Robili sme školácke chyby, z výstrah z prvého polčasu sme sa nepoučili ani v druhom. Opäť sa dostavili hrubé individuálne chyby. Dali sme si v podstate až tri vlastné góly. Každý sa musí zamyslieť, akým smerom sa vydá. Robili sme veci, ktoré sú pre mňa nepochopiteľné. Výsledky na jar sú pre nás bolestivé, ale je to pre nás obrovská škola. Chlapci musia zvládnuť vnútorný tlak, aby nerobili z prílišného chcenia chyby."

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Chlapci odohrali dobrý zápas. Bolo vidieť, že majú túžbu po víťazstve, nechýbala emócia z ich strany. Súper nás v niektorých fázach pritlačil, ale dôležitý bol gól na 2:1, odvtedy sme sa aj my hrali ofenzívnejšie a padlo nám to tam. Som rád, že sme u kvalitného súpera zvíťazili. Je to ťažká cesta, hrať stále vonku, potvrdilo sa to i v sobotu, ale góly ma tešia rovnako ako víťazstvo."

Igor Žofčák, autor dvoch gólov Michaloviec: "Veril som si, že jedenástku premením, bol som na ňu určený. Predchádzal jej jasný faul domáceho hráča. Pri druhom góle nastalo nedorozumenie medzi obrancom a brankárom, čo som využil. Teším sa, že mi to tam padlo a že sme potvrdili tri body zo Zlatých Moraviec. My sme prišli hrať do Podbrezovej zo zabezpečenej obrany na protiútoky a vyšlo nám to. Navyše, ani medzihra nebola z našej strany zlá."

XXX

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - FK Senica 2:1

Úvodné dejstvo prinieslo obojstranne svižný a bojovný futbal. Už v 5. minúte sa v dobrej pozícii ocitol Brigant, z uhla namieril iba do bočnej siete. Na opačnej strane sa na hranici veľkého vápna šikovne uvoľnil De Oliveira, ktorého strela len tesne minula ľavú žrď. Do vedenia išli domáci v 10. minúte. Machuča z pravej strany rozohral štandardnú situáciu a Bariš z hranice šestnástky z prvej parádne trafil. V 24. minúte vyskúšal šťastie Šušolík, ktorého projektil z 25 metrov iba tesne minul pravý horný roh Holecovej bránky. V závere prvého polčasu mal gól na kopačke Brigant, ale z 8 metrov trestuhodne prestrelil.

Druhý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol. Mnoho osobných súbojov, nedovolených zákrokov a nepresných kombinácií videla slabá tisícovka divákov. V 54. minúte zaujala ďalekonosná strela Karlíka, ktorá narobila Šullovi značné problémy. Po hodine hry sa začalo odznova. V 59. minúte sa k lopte dostal Blažek a zblízka poľahky poslal loptu za chrbát Holeca. Hneď z následného útoku sa dostal k zakončeniu Pepe, z 12 metrov prestrelil. V 82. minúte mohol rozhodnúť striedajúci Privat Yao, center Orávika však poslal hlavou tesne nad. V závere sa domáci snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V 90. minúte sa vyznamenal Šulla, ktorý skrotil gólovú hlavičku Kapora z troch krokov. Ďalší vzruch v pokutovom území už obrana Záhorákov neustála a v nadstavenom čase Kapor nekompromisnou bombou rozhodol.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - FK Senica 2:1 (1:0)
10. Bariš, 90.+3 Kapor - 59. Blažek. Rozhodoval: Ziemba, ŽK: Machuča, De Oliveira, Pastva, Karlík, Holec - Pillár, Šašinka, Turyna, Kratochvíl, 836 divákov

Zlaté Moravce: Holec – Pastva (73. Privat Yao), Karlík, Kapor, Chren - Bariš, Machuča - Orávik, De Oliveira, Kastadinov (83. Ujlaky) - Nurkovič (55. Pepe)

Senica: Šulla – Šušolík, Ranko, Pillár, Kotula - Brigant (68. Kosorín), Blažek, Kratochvíl, Miklós (60. Kováč) – Šašinka (79. Pajer), Turyna

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec: "Sme veľmi radi, že sa nám podarilo vyhrať nad nepríjemným súperom. V úvode sme dali prvý gól, súper potom po banálnej chybe vyrovnal. V závere sme sa dočkali víťazného gólu. Toto víťazstvo sme naozaj potrebovali."

Miroslav Mentel, tréner Senice: "Zápas bol dramatický, rozhodlo sa až v samom závere. V sobotu sa od nás odklonilo športové šťastie, ale futbal je aj o tom. Gratulujem domácim k víťazstvu."