LIGA MAJSTROV: Gólové hody v Dortmunde, postúpilo ďalších 5 tímov

Futbalisti Borussie Dortmund. Foto: TASR/AP

Bratislava 22. novembra (TASR) - Futbalisti Realu Madrid, Juventusu Turín, AS Monaco, Bayeru Leverkusen a Leicesteru City doplnili v utorok zoznam účastníkov jarného osemfinále tohtosezónnej edície Ligy majstrov.

V E-skupine malo postupové tromfy v rukách AS Monaco, keďže v prípade víťazstva nad Tottenhamom by zaručilo osemfinálovú účasť sebe i druhému Bayeru Leverkusen. "Kniežatá" sa mohli priblížiť k naplneniu scenára už v 11. minúte, lenže Radamel Falcao nepremenil penaltu a na prestávku odišli oba tímy za bezgólového stavu. Ten sa zmenil až v úvode druhého dejstva, ktoré prinieslo divoký priebeh. Monaco síce vyťažilo z ofenzívnej snahy gólovú hlavičku Djibrila Sidibeho, no už o tri minúty neskôr vyrovnal z penalty Harry Kane. "Kohúti" sa tešili z presného zásahu len niekoľko sekúnd. Ihneď po rozohraní lopty a založení útoku preletel center sprava až na Thomasa Lemara, ktorý zariadil domácim tesné vedenie 2:1. V druhom dueli remizoval Leverkusen s CSKA Moskva 1:1. Zaknihoval štvrtý nerozhodný výsledok v piatom zápase skupinovej fázy, no ten mu napokon vďaka pomoci Monaca zaistil lístok do osemfinále.

Borussia Dortmund mala v F-skupine istý postup po zápasoch 4. kola. V utorok si tak s Legiou Varšava schuti zastrieľali, o čom svedčí výsledok 8:4, pričom už v prvom polčase padlo sedem gólov. Na dva zásahy hosťujúceho Alexandara Prijoviča odpovedal rovnakou kartou Šindži Kagawa, na ktorého nadviazali Nuri Sahin, Ousmane Dembele a Marco Reus. V druhom polčase pridali aktéri ďalších päť gólov - za domácich "hetrikový" Reus a 18-ročný mladík Felix Passlack, za hostí Michal Kucharczyk a Nemanja Nikolics.

Real posunulo ďalej víťazstvo 2:1 nad Sportingom Lisabon. Duel mal špeciálny náboj pre Cristana Ronalda, ktorý sa vrátil na pôdu materského klubu, no v prvom polčase ho výrazne neohrozil. O tesné vedenie "bieleho baletu" sa postaral v 29. minúte Raphael Varane, keď ideálne zareagoval na odrazenú loptu v pokutovom území a umiestnil ju do siete. Sporting hral od 64. minúty bez vylúčeného Joaa Pereiru, no v 80. minúte premenil penaltu Andre Silva po ruke Fabio Coentraa v šestnástke. Triumf Realu a natiahnutie série bez prehry na 30 zápasov zo všetkých súťaží zariadil tri minúty pred koncom Karim Benzema.

Postupové ambície v pozícii lídra G-skupiny potvrdil v utorok Leicester City, ktorý sa predstaví v osemfinále po triumfe 2:1 nad Clubom Bruggy. Rozhodujúci náskok si "líšky" vypracovali v prvom polčase. V 5. minúte poslal center zľava do horných poschodí brány Šindži Okazaki, po polhodine hry na neho nadviazal premenenou penaltou Riyad Mahrez. Po zmene strán síce hostia znížili, ale na prehre už nič nezmenili. V druhom dueli remizovala Kodaň s FC Porto 0:0, slovenský reprezentant Ján Greguš hral za domácich od 75. minúty.

Šláger H-skupiny medzi FC Sevilla a Juventusom Turín sa skončil víťazstvom talianskeho šampióna 3:1, ktorý si vďaka obratu zabezpečil postup do vyraďovačky. Vypredaný štadión v Seville rozjasal už v 9. minúte Nicolas Pareja, keď spoza šestnástky elegantne trafil odrazenú loptu z hlavičkého súboja. "Juve" pôsobil na trávniku aktívnejším dojmom - v držaní lopty i streleckej produkcii - a vyrovnania sa dočkal v druhej minúte nadstavenia úvodného polčasu. Nariadenú penaltu premenil Claudio Marchisio. Po zmene strán padli ešte dva góly, triumf a zároveň postup "starej dámy" potvrdili Leonardo Bonucci a Mario Mandžukič. O druhú postupovú priečku sa pobije Sevilla s Lyonom v záverečnom kole skupinovej fázy.

Skupinová fáza LM, 5. kolo:

E-skupina:

CSKA Moskva - Bayer Leverkusen 1:1 (0:1)
Góly: 76. Natcho (z 11 m) - 16. Volland

AS Monaco - Tottenham Hotspur 2:1 (0:0)
Góly: 48. Dibie, 53. Lemar - 52. Kane (z 11 m)

Tabuľka:

1. AS Monaco 5 3 2 0 9:4 11 *
2. Bayer Leverkusen 5 1 4 0 5:4 7 *
3. Tottenham 5 1 1 3 3:5 4
4. CSKA Moskva 5 0 3 2 4:8 3

F-skupina

Borussia Dortmund - Legia Varšava 8:4 (5:2)
Góly: 17. a 18. Kagawa, 20. Sahin, 29. Dembele, 32., 52., 90.+3 Reus, 81. Passlack - 10. a 24. Prijovič, 57. Kucharczyk, 83. Nikolics

Sporting Lisabon - Real Madrid 1:2 (0:1)
Góly: 80. Silva (z 11 m) - 29. Varane, 87. Benzema. ČK: 64. Pereira (Sporting)

H-skupina

Dinamo Záhreb - Olympique Lyon 0:1 (0:0)
Gól: 72. Lacazette

FC Sevilla - Juventus Turín 1:3 (1:1)
Góly: 9. Pareja - 45.+1 Marchisio (z 11 m), 84. Bonucci, 90.+4 Mandžukič. ČK: 31. Vazquez (Sevilla, po druhej ŽK)