21 apríla

Veľkonočný pondelok

Veľkonočný pondelok alebo Svetlý pondelok alebo Pondelok Paschy je deň, ktorý nasleduje po nedeli Zmŕtvychvstania. Je to druhý deň Svetlého týždňa, resp. veľkonočnej oktávy. V ľudovej sfére je spojený s rôznymi tradíciami a zvykmi, ktoré sa zaraďujú medzi prechodové rituály končiacej sa zimy a nastávajúcej jari. Táto nekresťanská prax bola v priebehu dejín v rôznych kultúrach teologizovaná a zaradená do kresťanského rámca.

V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sa na Svetlý pondelok po liturgii svätého Jána Zlatoústeho a myrovaní koná slávnostný sprievod okolo chrámu, pri ktorom sa na štyri svetové strany čítajú evanjeliá od všetkých štyroch evanjelistov o vzkriesení Ježiša Krista, čo symbolizuje ohlasovanie radostnej zvesti (evanjelia) celému svetu. V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je Svetlý pondelok (Pondelok Paschy) prikázaným sviatkom.


Meniny má Ervin

Viac

Mužské meno Ervín je na Slovensku ojedinelé, má nemecký pôvod a význam mena je "priateľ cti, vojska". Meniny majú Ervínovia 21. apríla.

Ervínovia patria skôr k tvrdohlavým, no dobroprajným ľuďom. Sú aj výrazne aktívni a majú neočakávané reakcie. Dokážu rýchlo odhaliť predstierané city. Sami sú prirodzení a nesporne temperamentní. Majú isté ťažkosti pri rozhodovaní a často sa uzatvárajú do seba.

Bývajú pomerne vitálni, no mali by pravidelne jesť.


Pranostika na dnes

Pekná a jasná Veľká noc znamená hojnú úrodu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 21. apríla
1910

- Narodil sa v Trnave zápasník a tréner, strieborný na OH z roku 1936 JOZEF HERDA, ktorého športová bilancia je: 124-násobný reprezentant a 15-nasobný majster republiky. Zomrel 4.10.1985.


1946

- Narodil sa v Banskej Bystrici bábkoherec, klaun a kúzelník, principál prvého súkromného bábkového divadla na Slovensku TOMÁŠ PLASZKY.


1947

- Narodil sa v Košiciach právnik, externý pedagóg, verejný činiteľ a odborný publicista MILAN HANZEL, bývalý generálny prokurátor SR. Zomrel (zavalil ho pri pílení strom) 22.11.2008.


1950

- Narodil sa v Galante spevák populárnej hudby KAROL DUCHOŇ. Zomrel 5.11.1985.


1963

- Narodil sa džezový hudobník - gitarista, skladateľ, aranžér JURAJ BURIAN.


1980

- Zomrel v Bratislave maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a výtvarný pedagóg ĽUDOVÍT FULLA, jeden zo zakladateľov moderného slovenského umenia. Témami jeho obrazov bol Jánošík, roľnícka práca, madony, ale aj krajina. Medzi jeho najznámejšie obrazy patria: Jánošík na koni, Slovenská nevesta, Horúce leto, Letné ráno, Jazdec na koni a predovšetkým Pieseň a práca. Známe sú aj jeho ilustrácie Slovenských rozprávok Pavla Dobšinského. Od roku 1977 Fond výtvarných umení, Slovenská sekcia IBBY a BIBIANA udeľujú Cenu Ľudovíta Fullu za ilustračnú tvorbu alebo vynikajúce dielo, ktoré významnou mierou prispelo k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti. Narodil sa 27.2.1902.


1985

- Zomrel v Bratislave hudobný skladateľ, pedagóg a zbormajster ONDREJ FRANCISCI. Narodil sa 10.11.1915.


2007

- Zomrel národovec, slovensko-americký dejateľ JOZEF C. TRUBINSKÝ. Narodil sa 14.2.1923.


2009

- Zomrel v Banskej Bystrici podnikateľ, politik (HZDS), podpredseda NR SR VILIAM VETEŠKA. Narodil sa 16.8.1953.


Slovenské udalosti 21. apríla
1862

- Mesto Turčiansky Svätý Martin sa rozhodlo po zamietavom stanovisku Brezna prijať Maticu slovenskú.


1948

- Ústavodarné národné zhromaždenie schválilo zákon o jednotnej škole. Vzdelanie sa týmto zákonom v Československu unifikovalo, stalo sa povinným, bezplatným a podliehalo štátnej kontrole.


1954

- V Bratislave sa začal proces proti tzv. buržoáznym nacionalistom. Gustáva Husáka odsúdili na doživotie, Ivana Horvátha na 22 rokov väzenia, Daniela Okáliho na 18, Ladislava Holdoša na 13 a Ladislava Novomeského na 10 rokov väzenia.


1990

- Pápež Ján Pavol II. navštívil ČSFR (mesto Praha ho privítalo ako prvé).


1999

- Slovenská vláda vyslovila na zasadaní súhlas s tranzitom vojsk Severoatlantickej aliancie cez územie SR v súvislosti s operáciou Spojenecká sila v Juhoslovanskej zväzovej republike (JZR).


2006

- Skončil sa 14-dňový ostrý štrajk zdravotníckych zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J.A. Reimana v Prešove za vyššie mzdy.


2009

- Počas hlasovania v NR SR hlasovala za poslankyňu Tatianu Rosovú jej stranícka kolegyňa Iveta Radičová. Tá vzápätí svoju chybu uznala a ospravedlnila sa. Radičová o niekoľko dní svoj poslanecký mandát vrátila SDKÚ-DS.


Svetové osobnosti 21. apríla
1915

- Narodil sa svetoznámy americký filmový herec mexického pôvodu ANTHONY QUINN, držiteľ dvoch Oscarov. Hlavné úlohy stvárnil v mnohých komerčne úspešných a kritikmi uznávaných filmov, ako napríklad Grék Zorba režiséra Michaela Kakojannisa, či Cesta od Federica Felliniho. Medzi jeho ďalšie známe filmy patria aj snímky Lawrence z Arábie, Viva Zapata!, Smäd po živote, Barnabáš, Rekviem pre boxera ťažkej váhy, V šľapajach Spasiteľa alebo Delá z Navarone. Zomrel 3.6.2001.


1926

- Narodila sa v Londýne britská kráľovná ALŽBETA II. ako najstaršia dcéra Juraja VI. a kráľovnej Alžbety. Pochádza z windsorskej dynastie.


1980

- Zomrel akademik a jeden zo zakladateľov sovietskej biochémie ALEXANDER OPARIN, autor teórie o vzniku života. Narodil sa 18.2.1894.


1996

- Zomrel francúzsky vydavateľ ROBERT HERSANT. Narodil sa 31.1.1920.


1998

- Zomrel francúzsky filozof JEAN-FRANCOIS LYOTARD. Narodil sa 10.8.1924.


2002

- Zomrel jadrový fyzik, zástanca mieru, vedec a výskumník VICTOR WEISSKOPF. Narodil sa 19.9.1908.


2008

- Zomrel americký soulový spevák AL WILSON, známy napríklad svojím hitom Show and Tell". Narodil sa 19.6.1939.


2010

- Zomrel španielsky športový funkcionár, diplomat, predseda Medzinárodného olympijského výboru (1980-2001) JUAN ANTONIO SAMARANCH. Narodil sa 17.7.1920.

- Zomrel americký právnik, prokurátor WHITNEY HARRIS, žijúci účastník norimberského procesu s nacistickými pohlavármi spomedzi prokurátorov. Bol žalobcom v procese s generálom SS Ernstom Kaltenbrunnerom a zúčastnil sa aj na súdnom pojednávaní s Hermannom Göringom. Harris patril medzi tých, ktorí vypočúvali šéfa osvienčimského koncentračného tábora Rudolfa Hössa. Narodil sa 12.8.1912.


Svetové udalosti 21. apríla
1519

- Španielsky dobyvateľ conquistadór Hernando Cortés sa vylodil v Mexiku, aby dobyl ríšu Aztékov.


1526

- V bitke pri Pánípate porazil Džingischánov a Tímúrov potomok Bábur dillíjskeho sultána a založil severoindickú Mogulskú ríšu.


1960

- Brazílsky prezident českého pôvodu Juscelino Kubitschek de Oliveira vyhlásil mesto Brazíliu za nové hlavné mesto Brazílie.


1967

- Pravicovo orientovaní plukovníci - grécka vojenská chunta pod vedením Gorgiosa Papadopula uskutočnila štátny prevrat - Papadopulov vojenský puč.


1972

- Na povrchu Mesiaca pristál mesačný modul kozmickej lode Apollo-16.


1987

- Pri výbuchu nálože na autobusovej stanici v centre srílanského hlavného mesta Kolamba zahynulo 150 osôb a 300 bolo zranených. Akcia sa pripisovala tamilským separatistom.


1991

- V Česku vznikla Občianska demokratická strana - ODS.

- Zahynulo 147 baníkov pri výbuchu v bani San-ťiao v čínskej provincii Šan-si.


1995

- Irán potvrdil svoje negatívne stanovisko k predĺženiu platnosti Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) na neurčito.


2004

- Izraelské úrady prepustili na slobodu vedca Mordechaja Vanunua, ktorý strávil za mrežami 18 rokov za prezradenie tajných informácií o jadrovom programe židovského štátu.


2005

- 51 obetí na ľudských životoch si vyžiadala explózia v bani na meď na severe africkej Zambie.


Téma TASR




TERAZ mobilné aplikácie

TERAZ odporúčate priateľom