Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

16 decembra

Meniny má Albína

Ženské meno Albína má latinský pôvod a v preklade znamená "biela". S Albínkami, ktoré oslavujú meniny 16. decembra, sa na Slovensku stretávame ojedinele.



Silná emotívnosť týchto žien spôsobuje, že sú precitlivené a len ťažko nachádzajú rovnováhu. Albíny často prejavujú v profesionálnom zameraní nerozhodnosť. Väčšinou sa s radosťou starajú o rodinu. Od detstva prejavujú oddanosť ľuďom, s ktorými bývajú v spoločnej domácnosti. Albínky sú dokonalé gazdinky, ak sú k tomu odmalička vedené.



Sú pomerne životaschopné, vyskytnúť sa u nich môžu problémy s obličkami. Mali by konzumovať veľa jabĺk, pomarančov, citrónov a hrozna.



Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú tmavomodrá a zelená. Ochranné rastliny medovka a baza, ochranné kamene ametyst, achát a perla.



Aj česká filozofka a matematička ALBÍNA DRATVOVÁ (1892-1969), ktorá bola jednou z prvých habilitovaných žien na pražskej prírodovedeckej fakulte, patrí medzi nositeľky mena zo 16. decembra.



Pranostika na dnes

Sv. Albína - klobásy do komína.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 16. decembra
1869

Narodil sa v Prešove spoluzakladateľ Slovenskej ligy a vydavateľ Amerického Slováka JÁN PANKÚCH, signatár Clevelandskej a Pittsburskej dohody. Zomrel 28.2.1952.

1898

Narodil sa v Zemianskom Lieskovom básnik JÁN SMREK, vlastným menom Ján Čietek. V detskom veku osirel a vyrastal v evanjelickom sirotinci v Modre. Ako vojak v I. svetovej vojne sa dostal do Turecka a Palestíny. Domov sa vrátil napadnutý maláriou. Študoval síce na Evanjelickej bohosloveckej fakulte, ale dal prednosť literatúre a redaktorskej práci. Pracoval v Slovenskom denníku a Národných novinách a neskôr v pražskom vydavateľstve Mazáč. V Prahe, ktorá sa stala na 10 rokov jeho druhým domovom, založil literárno - kultúrny časopis Elán. Debutoval symbolistickou zbierkou Odsúdený k večitej žízni, po ktorej nasledovali zbierky oslavujúce život, lásku a krásu žien Cválajúce dni, Iba oči a Básnik a žena. V roku 1944 bolo z politických dôvodov zastavené vydávanie Elánu a do nemilosti mocných sa dostal aj po roku 1948. K vlastnej tvorbe sa vrátil až po niekoľkých rokoch bilancujúcimi zbierkami Obraz sveta a Nerušte moje kruhy. Zomrel 8.12.1982.

1899

Narodila sa v Martine-Záturčí herečka OĽGA BORODÁČOVÁ-ORSZÁGHOVÁ, prvá slovenská profesionálna herečka, ktorá väčšinu svojej kariéry prežila na doskách Činohry SND, kde stvárnila viac ako 320 postáv. Bola manželkou herca a režiséra Janka Borodáča. Zomrela 13.9.1986.

1946

Narodil sa v Ružomberku hudobný skladateľ, experimentálny tvorca rôznych druhov umenia, muzikológ a violončelista MILAN ADAMČIAK, ktorý sa venuje v prevažnej miere hudobnej grafike, vizuálnym partitúram a vizuálnej poézii. Založil súbor nekonvenčnej hudby Transmusic comp. a v 1990 zase Spoločnosť pre nekonvenčnú hudbu (SNEH). V rokoch 1991 a 1992 zorganizoval v Bratislave Festival intermediálnej tvorby (FIT).

1990

Zomrela v Bratislave operná speváčka ANNA MARTVOŇOVÁ, dlhoročná sólistka Opery SND v Bratislave. Narodila sa 3.10.1922.

Slovenské udalosti 16. decembra
1645

V Linzi bola podpísaná mierová zmluva medzi uhorským kráľom Ferdinandom III. a sedmohradským kniežaťom Jurajom I. Rákocim.

1850

Bola sprevádzkovaná železničná trať Bratislava - Štúrovo.

1991

Predseda vlády Marián Čalfa podpísal v belgickom Bruseli dohodu o pridružení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) k Európskemu spoločenstvu.

Svetové osobnosti 16. decembra
1775

Narodila sa anglická spisovateľka JANE AUSTENOVÁ, autorka románov Rozum a cit a Pýcha a predsudok (viaceré boli sfilmované). Zomrela 18.7.1817.

1859

Zomrel nemecký literárny vedec, filológ a rozprávkar WILHELM GRIMM. Spoluzakladateľ germanistiky a tvorca nemeckého slovníka. Wilhelm bol mladším bratom Jacoba Grimma. Celý svet ich pozná ako autorov a zberateľov rozprávok. Narodil sa 24.2.1786.

1898

Zomrel ruský obchodník, zberateľ a podporovateľ ruského umenia PAVOL MICHAJLOVIČ TRETIAKOV, z ktorého zbierky ruských výtvarných diel vznikla v Moskve Tretiakovská galéria. Narodil sa 27.12.1832.

1917

Narodil sa britský technik a spisovateľ ARTHUR C. CLARKE, populárny autor science fiction. Jeho najznámejším dielom je sci-fi román 2001: Vesmírna odysea, ktorý sa stal predlohou kultového rovnomenného filmu slávneho britského režiséra Stanley Kubricka. Zomrel 19.3.2008.

1921

Zomrel francúzsky hudobný skladateľ a organista CHARLES CAMILLIE SAINT-SAËNT, autor niekoľkých klavírnych koncertov, husľového a violončelového koncertu, známej organovej symfónie či komornej skladby Karneval zvierat. Narodil sa 9.10.1835.

1938

Narodila sa nórska herečka LIV ULLMANNOVÁ, múza a manželka svetoznámeho režiséra Ingamara Bergmana. Predstavila sa v jeho desiatich filmoch, ktoré patria medzi najlepšie diela svetovej kinematografie. Medzi ne patria napríklad filmy Persona, Hodina vlka, Hanba, Šepoty a výkriky, Scény z manželského života.

1944

Zomrel (ako deň úmrtia niektoré zdroje uvádzajú aj 15. december) známy americký džezový hudobník, skladateľ, aranžér a dirigent GLENN MILLER, šéf swingového orchestra. Narodil sa 1.3.1904.

1946

Narodil sa švédsky hudobník BENNY ANDERSSON, bývalý člen hudobnej skupiny ABBA.

Svetové udalosti 16. decembra
1773

Americkí osadníci vyhodili z britskej obchodnej lode kotviacej v Bostone do mora náklad čaju na protest proti britskej daňovej politike. Udalosť je známa aj ako "Bostonské pitie čaju".

1920

Čínsku provinciu Kan-su zasiahlo jedno z najničivejších zemetrasení vôbec, zahynulo 180.000 ľudí.

1960

Nad New Yorkom sa stalo dovtedy najväčšie letecké nešťastie v dejinách USA. V snehovej búrke sa zrazili dve civilné lietadlá, pričom zahynulo 142 ľudí.

1971

Bangladéš sa stal nezávislým od Pakistanu.

1997

Česká republika, Poľsko a Maďarsko podpísali v belgickom Bruseli protokoly o vstupe do NATO.

2005

Poslanecká snemovňa ČR na piaty pokus schválila zákon o registrovanom partnerstve.

2010

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo francúzskom Štrasburgu odsúdil Írsko za to, že neumožnilo Litovčanke trpiacej rakovinou umelé ukončenie tehotenstva. Litovčanka musela kvôli rozhodnutiu írskych úradov cestovať na vykonanie zákroku do Veľkej Británie, kde sú liberálnejšie zákony. ESĽP nariadil Írsku, aby vyplatilo žene odškodné 15.000 eur.