Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj

16 marca

Prvá raketa na kvapalné palivo

V roku 1926 americký fyzik Robert Goddard vypustil ako prvý na svete raketu na kvapalné palivo. Raketa vyletela do výšky 12 metrov a let trval dve a pol sekundy, pričom raketa preletela dráhu 56 metrov rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu.


Meniny má Boleslav

Viac

Mužské meno Boleslav má slovanský pôvod a význam mena je "viac slávy", "slávny". Nositeľov tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Bolek, Slávko. Meniny majú 16. marca.

Boleslav je typ muža, ktorý sa opiera o svoju nesmiernu aktívnosť a dobré reakcie. Títo muži si zachovávajú dôstojnosť ako ich zvierací totem jeleň. Ak si Boleslavovia niečo vezmú do hlavy, je ťažké presvedčiť ich, aby zmenili názor. Neúspechy ich vôbec nepoložia, naopak, zdvojnásobia ich zdatnosť. Nepatria medzi poddajných žiakov a študentov. Často sú samoukmi a je ťažké presne uviesť povolania, na ktoré sa hodia.

Opatrnosť nepatrí k ich silným stránkam, preto by si mali dávať pozor na úrazy. Prospieva im pokojný spánok.

Boleslavov ovplyvňuje planéta Mesiac.
Ich šťastná farba je červená, ochranné rastliny buxus, červený klinček, ochranný kameň rubín.

České knieža BOLESLAV I. UKRUTNÝ, poľské knieža a prvý poľský kráľ BOLESLAV CHRABRÝ, ďalej český populárny herec, komik, básnik, podnikateľ, mím a valašský kráľ BOLESLAV (BOLEK) POLÍVKA, slovenský básnik, prekladateľ, publicista, autor štúdií úvah, prednášok a komentárov, redaktor EMIL BOLESLAV LUKÁČ, veľkopriemyselník, zakladateľ a predseda Svetového kongresu Slovákov ŠTEFAN BOLESLAV ROMAN, ktorý sa narodil v roku 1921 vo Veľkom Ruskove a zomrel v roku 1988 v kanadskom Toronte - títo a ďalší muži menom BOLESLAV majú sviatok 16. marca.

V Českej republike sa s týmto menom spájajú aj dve mestá - STARÁ BOLESLAV a najmä automobilovo známa MLADÁ BOLESLAV.


Pranostika na dnes

Breznový sneh žerie chlieb.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 16. marca
1828

Narodil sa v Slavošovciach evanjelický farár, pedagóg, spisovateľ, básnik, prekladateľ, redaktor, literárny kritik a významný folklorista PAVOL DOBŠINSKÝ. Vydal diela Slovenské povesti a Prostonárodné obyčaje, povesti a hry slovenské, ktoré zohrali dôležitú úlohu v slovenskom kultúrnom živote. Zomrel 22.10.1885.

1880

Zomrel v Hačave ľudovýchovný pracovník, národný buditeľ, ľudový básnik, zberateľ národných piesní a prvý slovenský kolportér kníh MATEJ HREBENDA. Narodil sa 10.3.1796.

1921

Narodil sa v Hontianskych Nemciach divadelný a filmový herec GUSTÁV VALACH, bývalý člen Činohry SND v Bratislave. Bol výraznou hereckou osobnosťou, ktorá sa okrem divadla prejavila v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch. Zomrel 27.4.2002.

2004

Zomrela v Bratislave spisovateľka HANA ZELINOVÁ. Jej najpopulárnejšou knihou bola románová trilógia o histórii turčianskeho zemianskeho rodu Alžbetin dvor. Narodila sa 20.7.1914.

Slovenské udalosti 16. marca
1457

V Budíne sťali Ladislava Huňadyho, syna vojvodcu a uhorského gubernátora Jána Huňadyho a brata budúceho uhorského kráľa panovníka Mateja Korvína.

1495

Banskí podnikatelia pôvodom zo Spiša Ján Turzo a jeho syn Juraj založili s augsburskou bankársko-finančníckou rodinou Fuggerovcov spoločnosť Ungarisches Handel (Uhorský obchod), ktorá sa postupne stala najväčším producentom medi na svete.

1939

Nacistický vodca Adolf Hitler a Emil Hácha podpísali v Prahe výnos o utvorení Protektorátu Čechy a Morava.

1963

V Bratislave mal premiéru dvojdielny farebný film režiséra Paľa Bielika Jánošík.

1994

Prezident SR Michal Kováč vymenoval novú koaličnú vládu na čele s Jozefom Moravčíkom.

Svetové osobnosti 16. marca
1789

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako rok narodenia aj 1787) nemecký fyzik a priekopník výskumu elektriny GEORG SIMON OHM, autor zákona elektrického obvodu, či objavu závislosti elektrického prúdu od napätia a odporu. Na jeho počesť pomenovali jednotku odporu. Zomrel 6.7.1854.

1911

Narodil sa nemecký nacistický lekár a vojnový zločinec JOSEF MENGELE, ktorý počas druhej svetovej vojny vykonával na väzňoch v koncentračnom tábore Osvienčim neľudské experimenty. Zomrel 7.2.1979.

1937

omrel (niektoré zdroje uvádzajú 17. marec) britský politik a štátnik Sir JOSEPH AUSTEN CHAMBERLAIN. S jeho menom sa hlavne spája podpísanie locarnských zmlúv v roku 1925. V tom istom roku mu bola udelená Nobelova cena mieru. Narodil sa 16.10.1863.

1940

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú rok 1941) taliansky filmový režisér BERNARDO BERTOLUCCI. Jeho prvým filmom bola Smrť kmotrička. Po ňom nasledovalo dielo Pred revolúciou. Ďalším filmom bola filmová adaptácia románu Alberta Moraviu Konformista. Potom dokončil svoj najslávnejší a zároveň najkontroverznejší film Posledné tango v Paríži, v hlavných úlohách s Marlonom Brandom a Mariou Schneiderovou. Vo filme Dvadsiate storočie stvárnili hlavné postavy zase filmové hviezdy Robert de Niro a Gérard Depardieu. Po štyroch rokoch starostlivých príprav nasledoval v roku 1985 Bertolucciho najambicióznejší režijný projekt Posledný cisár – skutočný príbeh posledného čínskeho cisára Pu Yi, ktorý sa odohrával v pekinskom Zakázanom meste. Film sa stal celosvetovým hitom a získal deväť Oscarov vrátane ceny za najlepšiu réžiu a najlepší film. Ďalekému východu zostal verný aj vo filme Malý Budha. V roku 2003 dokončil film Rojkovia.

- Zomrela švédska spisovateľka SELMA LAGERLÖFOVÁ, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (1909). Narodila sa 20.11.1858.

1950

Narodila sa kanadská herečka KATE NELLIGANOVÁ.

1953

Narodila sa (niektoré zdroje uvádzajú ako rok narodenia aj 1955) francúzska herečka ISABELLE HUPPERTOVÁ, známa napríklad z filmu režiséra Michaela Hanekeho Pianistka.

Svetové udalosti 16. marca
1521

Portugalský moreplavec pôsobiaci v španielskych službách Fernao de Magalhaes (Magellan) dosiahol brehy Filipín.

1802

Republikán, 3. americký prezident (1801-1809) Thomas Jefferson podpísal zákon zakladajúci vojenskú akadémiu vo West Pointe v štáte New York.

1926

Americký fyzik Robert Goddard vypustil ako prvý na svete raketu na kvapalné palivo. Raketa vyletela do výšky 12 metrov a let trval dve a pol sekundy, pričom raketa preletela dráhu 56 metrov rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu.

1968

V juhovietnamskej dedine My Lai spáchala americká vojenská jednotka pod velením Williama L. Calleyho masaker, keď zastrelila viac ako 500 civilných obyvateľov dediny.

1978

V talianskom Ríme uniesli príslušníci teroristickej organizácie Červené brigády bývalého predsedu vlády Alda Mora, pričom zabili štyroch osobných strážcov a piateho ťažko zranili.

1985

V libanonskom hlavnom meste Bejrúte uniesli novinára americkej tlačovej agentúry Associated Press (AP) Terryho Andersona a zo zajatia ho prepustili až 4.12.1991.

1999

Všetci 20 členovia Európskej komisie podali demisiu. Stalo sa tak po zverejnení správy Výboru múdrych, ktorá poukázala na vážnu zodpovednosť komisie za prípady zlého hospodárenia, sprenevery a za ďalšie podvody.

2005

Súd v kanadskom Vancouveri oslobodil sikhských aktivistov Ripudamana Singha Malika a Ajaiba Singha Bagriho spod obvinení z účasti na bombovom útoku proti lietadlu spoločnosti Air India, ktorý si v roku 1985 vyžiadal 329 mŕtvych.

2005

V Bagdade sa zišiel na svojom inauguračnom zasadaní prvý stály parlament povojnového Iraku.

2012

Moldavský parlament po viac ako dvoch rokoch zvolil prezidenta krajiny. Stal sa ním právnik Nicolae Timofti.

- Dvanásť tureckých vojakov zahynulo pri zrútení vrtuľníka NATO na obytný dom na predmestí afganskej metropoly Kábul. V troskách domu prišli o život aj dve deti.

Hudobný kalendár

Narodenia 16. marca
1948

Mike Bruce (rodený Michael Owen Bruce), Phoenix, Arizona, USA, gitarista a vokalista formácie Alice Cooper Band. Tá vznikla v roku 1965 ako sprievodná skupina Alce Coopera, v auguste 1969 vyšla prvá LP platňa s názvom Pretties For You. V júni 1972 mali prvý hit, skladbu s názvom School's Out. Úspech im priniesol aj rovnomenný album School's Out v auguste 1972 a hlavne album Billion Dollar Baby, vydaný v apríli 1973, ktorý sa dostal na prvé miesto v americkom aj anglickom rebríčku albumov. Posledným s týmto bandom bol v novembri 1973 album Muscle Of Love. V roku 1975 sa Alice Cooper rozhodol pre sólovú dráhu. V americkej singlovej hitparáde mal jedenásť piesní, okrem School's Out boli hitmi You And Me v júni 1977 a Poison v októbri 1989. Jeho muzikantskú dráhu dokumentuje dvadsaťpäť štúdiových albumov, skoro dvadsiatku kompilačných a sedem live albumov.

1954

Nancy Wilson (rodená Nancy Lamoureux Wilson), San Francisco, California, USA, speváčka, skladateľka a gitaristka americkej skupiny Heart. Okrem Nancy v nej účinkovala aj jej staršia sestra Ann. Táto formácia vznikla v roku 1973 v americkom Seattle. Stačili im dva roky nato, aby sa presadili na americkej hudobnej scéne. Úspešný bol hneď ich prvý album Dreamboat Annie, ktorý vydali vo februári 1976. V máji 1976 mali v hitparáde prvú skladbu Crazy On You. Skupina bola úspešná hlavne v 80. Rokoch. Výsledkom ich muzikantskej dráhy je štrnásť vydaných štúdiových albumov, najnovší s názvom Fanatic vyšiel v októbri 2012, predchádzajúci Red Velvet Car vydali v auguste 2010. Najúspešnejším z nich bol v poradí ôsmy s názvom Heart, vydaný v júli 1985, ktorý sa dostal na prvé miesto v rebríčku. V singlovej hitparáde mali dvadsať skladieb, dve z nich sa dostali na prvé miesto, These Dreams v marci 1986 a Alone v júli 1987. K diskografii patrí aj viac ako desiatka live a kompilačných albumov.

1964

Patty Griffin (rodená Patricia Jean Griffin), Old Town, Meine, USA, americká folková, country speváčka a skladateľka. Na hudobnej scéne je od roku 1992. V máji 1996 vydala debutový album Living With Ghosts. Do dnešných dní má na svojom konte sedem albumov. Ten najnovší s názvom Downtown Church vydala v januári 2010, predchádzajúci Children Running Through vyšiel vo februári 2007.

1966

H. P. Baxxter (vlastným menom Hans Peter Geerdes), Leer, Nemecko, spevák a frontman nemeckej kapely Scooter. Táto house-rave-trance formácia vznikla v roku 1994, H.P. Baxxter je jedným z trojice zakladateľov. Prvý album pod názvom And The Beat Goes On! vydali v januári 1995. Na svojom konte majú dnes šestnásť štúdiových albumov. Ten najnovší Music For A Big Night Out vydali v novembri 2012, predchádzajúci pätnásty The Big Mash Up vyšiel v októbri 2011. Najúspešnejším bol trinásty album Jumping All Over The World, ktorý vydali v novembri 2007, v anglickom rebríčku sa dostal na prvú pozíciu, v Spojených štátoch na deviate miesto. K diskografii patria aj štyri live a tri kompilačné albumy. V nemeckej singlovej hitparáde mali doposiaľ 37 skladieb, do anglickej sa ich dostalo zatiaľ deväť, najúspešnejšou z nich bola Ramp! (The Logical Song), ktorá sa v decembri 2001 dostala na druhé miesto.

1972

Andy Dunlop (rodený Andrew Dunlop), Lenzie, East Dunbertonshire, Škótsko, gitarista škótskej skupiny Travis. Táto alternatívna rocková formácia vznikla v roku 1995 v škótskom Glasgowe. Dva roky nato, v septembri 1997 vydali debutový album Good Feeling, ktorý sa dostal do prvej desiatky. V máji 1999 vychádza druhý album The Man Who, bol úspešný a dostal sa v rebríčku na prvé miesto. Prvú pozíciu obsadil aj tretí štúdiový album The Invisible Band, ktorý vydali v júni 2001. Na svojom konte majú šesť štúdiových albumov, ten zatiaľ posledný Ode To J.Smith vydali v septembri 2008. V singlovej hitparáde mali zatiaľ 15 skladieb, najúspešnejšími boli Coming Around v júni 2000 na piatom mieste a Sing v máji 2001, ktorá sa dostala na tretie miesto.

1979

Leena Peisa (rodený Leena Maria Peisa), zvaný Awa, Vantaa, Fínsko, exhráč na klávesových nástrojoch fínskej hard-rockovej skupiny Lordi, odišiel z nej v roku 2012. Túto formáciu založil v roku 1996 spevák Tomi Putaansuu, známy pod menom Mr. Lordi. V januári 2002 vydali debutový album Get Heavy. Z neho je aj prvý singel Would You Love A Monsterman?, ktorý viedol fínsku hitparádu. Vydali šesť štúdiových albumov, najnovší šiesty To Beast Or Not To Beast vyšiel 1. marca 2013, predchádzajúci piaty Babez For Breakfast vydali v septembri 2010. Vo fínskom singlovom rebríčku mali desať piesní, štyri z nich sa dostali na prvé miesto. Na 51. ročníku pesničkovej súťaže Veľká cena Eurovízie v roku 2006 reprezentovali Fínsko, 20. mája vyhrali finálový večer v Aténach so skladbou Hard Rock Hallelujah. V Bratislave koncertovali 16. novembra 2010 a 29. júna 2012 na festivale Topfest.

1961

Martin Maxa (vlastným menom Ivan Varga), Most, spevák a skladateľ. Je absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu na Karlovej univerzite, krátko pracoval ako učiteľ telocviku. Pesničky skladal už od študentských čias. Začínal ako pesničkár na festivale Porta. V roku 2000 vydal debutový album C'est La Vie, v roku 2001 druhý s názvom Zpovědnice. Za rok 2001 sa v ankete Zlatý slávik umiestnil na 3. mieste, za roky 2002 a 2003 sa v Zlatom slávikovi zhodne dostal na 4. pozíciu. V roku 2003 vydal tretí album Desáté patro a v roku 2005 album Zákulisí. V júni 2007 vyšla výberovka najväčších hitov Best Of a v októbri 2012 piaty štúdiový album Sám sebou. Jeho sprievodná skupina má názov Náhodná sešlost. Uplatnil sa aj ako herec v českej filmovej komédii Kameňák. Je zakladateľom a majiteľom hudobného klubu Pijonýr v Litvínove. Účinkoval v muzikáloch Traja mušketieri a Kleopatra.

1943

Jozef Dodo Šošoka, Hronské Kosihy, okres Levice, známy džezový hráč na bicie nástroje. Maturoval na Gymnáziu v Komárne, študoval na Pedagogickej fakulte v Nitre. Už počas štúdia viedol amatérsku skupinu, ktorá hrala v Nitre na nedeľných jazzových popoludniach. Od roku 1963 hral s bratislavskou skupinou Istropolitana. Od roku 1966 potom so skupinou Combo 4. V roku 1967 bol spoluzakladateľom skupiny The Gentlemen. Po rozpade Gentlemen (1973) hral vo viacerých skupinách a orchestroch doma aj v zahraničí. Študoval na svetoznámej Berkelee College Of Music v Bostone. Jeho dlhoročné pôsobenie mu prinieslo významné postavenie medzi hráčmi na bicie nástroje na Slovensku aj v zahraničí. Zomrel 21. novembra 2008 vo veku 65 rokov.