Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

16 septembra

Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Vyhlásila ho OSN v roku 1994, pripomína sa od 1995. V tento deň v roku 1987 bol podpísaný Montrealský protokol o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. ČSFR pristúpilo k jeho dodržiavaniu v roku 1990 a Slovenská republika 28.5.1993.


Meniny má Ľudmila

Viac

Ženské meno Ľudmila má slovanský pôvod a vo voľnom preklade znamená "ľudu milá", "ľud milujúca". Nositeľky oslovujeme Ľudmilka, Ľudka, Ľuda, Ľudi. Výskyt tohto mena na území Slovenska je zriedkavý.
Ľudmily, ktoré oslavujú meniny 16. septembra, nemajú práve prispôsobivú povahu. Sú ale schopné oddanej lásky. Ľudmilky sú aj veľmi aktívne, pôvabné a spontánne si vedia získať ľudí okolo seba.
Už od malička ich priťahuje všetko krásne a veľkolepé. Lákajú ich povolania súvisiace s módou, či divadlom. Dosiahnuť úspech je pre ne dôležité.
Ľudmily majú železné zdravie aj napriek tomu, že málokedy relaxujú. Ovplyvňuje ich planéta Venuša.
Ich šťastné farby sú modrá a biela. Ochranné rastliny myší chvost a fialka, kamene achát a zafír.


Pranostika na dnes

- Búrky v septembri, na jar mnoho snehu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 16. septembra
1855

- Narodil sa v Hanigovciach právnik a rusínsky politik ANTON BESKID, ktorý v uhorskom parlamente zastupoval záujmy Rusínov a po roku 1918 bol vymenovaný za ministra pre rusínske záležitosti. Zaslúžil sa o pripojenie Podkarpatskej Rusi k Česko-Slovensku. Zomrel 16.6.1933.

1964

- Narodil sa v Poprade spisovateľ PAVOL RANKOV, ktorý knižne debutoval zbierkou poviedok S odstupom času, inšpirovanou tvorivou metódou magického realizmu. Ďalšie diela sú: poviedkové knihy My a oni/Oni a my a V tesnej blízkosti a román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy).

1983

- Zomrel sochár, maliar a grafik STANISLAV BÍROŠ. Narodil sa 12.11.1901 v Bytči.

1995

- Zomrel v Bratislave hudobný skladateľ, dlhoročný dirigent a jeden z hlavných tvorcov profilu spevohry Novej scény BOHUŠ SLEZÁK. Narodil sa 16.12.1922.

Slovenské udalosti 16. septembra
2006

Polícia zadržala pred ministerstvom vnútra v Bratislave predsedu maďarského Mládežníckeho hnutia 64 žúp Lászlóa Toroczkaia, keď sa snažil prezentovať novinárom výhrady svojho hnutia voči "národnostným incidentom" na Slovensku.

2008

Stolní tenisti Richard Csejtey a Miroslav Jambor získali striebro v súťaži družstiev stojacich na pekinskej paraolympiáde v Číne.
- V Bratislave sa začalo (trvalo do 18.9) stretnutie ombudsmanov Vyšehradskej štvorky (V-4), na ktorom sa zúčastnili Pavel Kandráč (SR), Otakar Motejl (ČR), Máté Szabó (MR) a zástupca komisára pre ochranu občianskych práv Stanislaw Trociuk (PR). Témami summitu bola nezávislosť ombudsmana a prostriedky jej zabezpečenia, právo na dobrú správu, ktoré EÚ zaradila medzi základné práva.

2009

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka. Na jeho miesto na návrh predsedu vlády SR Roberta Fica vymenoval ďalšieho nominanta ĽS-HZDS Vladimíra Chovana.

2013

Národná lotériová spoločnosť Tipos oficiálne odštartovala Národnú bločkovú lotériu.

1682

- Imrich Tököli, vodca kurucov, bol pod Fiľakovským hradom korunovaný za kráľa Horného Uhorska. Budínsky paša Uzun Ibrahim mu za prítomnosti šiestich tisícok šľachticov odovzdal vladárske insígnie.

1848

- Vo Viedni v hostinci U Šperla sa konalo ustanovujúce zhromaždenie prvej Slovenskej národnej rady (SNR) na čele s Ľ. Štúrom, J. M. Hurbanom a M. M. Hodžom ako politickými predstaviteľmi. SNR sa stala prvým národnopolitickým orgánom Slovákov a riadiacim vojenským centrom ozbrojeného povstania v revolučných rokoch 1848-1849.

1862

- V Revúcej sa začalo vyučovanie na slovenskom evanjelickom gymnáziu.

1944

- V Banskej Bystrici bol zriadený Hlavný štáb partizánskych oddielov (HŠPO).

1977

- Predsedovia vlád ČSSR a Maďarskej ľudovej republiky (MĽR) podpísali v Budapešti medzištátnu zmluvu o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN). Neskôr ju ratifikovali parlamenty a podpísali prezidenti ČSSR Gustáv Husák a MĽR János Kádár.

1998

- Peter Šťastný sa ako druhý Slovák v histórii po Stanovi Mikitovi stal členom hokejovej siene slávy v kanadskom Toronte.

1999

- Premiéri SR a Maďarska Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán podpísali na palube lode Rákoczi na Dunaji dohodu o spoločnej obnove štúrovského mosta Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom.

Svetové osobnosti 16. septembra
2012

Zomrel americký herec JOHN INGLE. Narodil sa 7.5.1928.

1098

- Narodila sa nemecká mystička, prírodovedkyňa, lekárka a spisovateľka HILDEGARDA Z BINGENU. Je autorkou niekoľkých prác, v ktorých sa okrem svojich náboženských vízií zaoberala aj tematikou prírodnej histórie, liečiteľských účinkov prírodných objektov, otázkami krásy či sexuality. Okrem toho je autorkou básní a textov spievaných ženskými hlasmi ako gregoriánsky chorál. Tie sú zhrnuté v diele Symphonia armoniae celestium revelationum (Symfónia harmónie nebeských zjavení). Zomrela 17.9.1179.

1498

- Zomrel španielsky inkvizítor TOMÁS DE TORQUEMADA, symbol prehnanej krutosti. Bol spovedníkom kráľa Ferdinanda a kráľovnej Izabely. Využil svoj vplyv na španielsky kráľovský pár a dostal voľnú ruku, aby vybudoval sieť inkvizičných súdov po celej krajine. Zaviedol aj určitú formu tajnej služby, čiže sieť agentov na odhaľovanie nekresťanov a prehreškov v radoch kresťanov. Narodil sa roku 1420.

1736

- Zomrel nemecký fyzik, objaviteľ liehového a ortuťového teplomeru GABRIEL DANIEL FAHRENHEIT. Teplomer zostrojil v roku 1714. Oproti dovtedy používaným liehovým teplomerom bol presnejší a mohol sa použiť pre väčší rozsah teplôt. V roku 1724 uviedol novú stupnicu, ktorá dostala meno Fahrenheitova stupnica. Bola inšpirovaná stupnicou dánskeho astronóma Ole Roemera, ale dnes sa používa prevažne len v USA. Narodil sa 24.5.1686.

1777

- Narodil sa britský bankár NATHAN MAYER ROTHSCHILD, zakladateľ dynastie bankárov s medzinárodným vplyvom. Zomrel 28.7.1836.

1897

- Narodil sa francúzsky filozof a spisovateľ GEORGES BATAILLE. Zomrel 9.7.1962.

1905

- Narodil sa český básnik a prekladateľ VLADIMÍR HOLAN. Aj napriek tomu, že po druhej svetovej vstúpil do Komunistickej strany Československa (KSČ), mal v 50-tych rokoch 20. storočia problémy s vydávaním svojich diel. Uvoľnenie nastalo až koncom 60. rokov minulého storočia. Úplne prestal písať v roku 1977, keď mu zomrela dcéra postihnutá Downovým syndrómom. Napísal básnické zbierky ako napríklad Blouznivý vějíř, Triumf smrti, Vanutí, Příběhy či Noc s Hamletem. Zomrel 31.3.1980.

1925

- Narodil sa americký bluesový spevák, gitarista a skladateľ B. B. KING.

1927

- Narodil sa americký filmový herec PETER MICHAEL FALK, ktorý stvárnil postavu inšpektora Columba v rovnomennom detektívnom seriáli. Zomrel 23.6.2011.

1940

- Narodil sa český filmový a divadelný herec PETR ČEPEK. Svojím hereckým umením obohatil mnohé filmy, napríklad Údolí včel, Lekce Faust, Upír z Feratu či Postřižiny. Zomrel 20.9.1994.

1937

- Narodil sa český spevák PAVEL BOBEK. Jeho najväčšími hitmi sú napríklad piesne Ruby, Lásko, mě ubývá sil, Veď mě dál, cesto má alebo Já býval hodný táty syn.

1952

- Narodil sa americký herec MICKEY ROURKE, známy napríklad z filmov 9 a 1/2 týždňa, Zmyselná orchidea, Angel Heart, Wrestler.

1956

- Narodil sa americký iluzionista DAVID COPPERFIELD.

1977

- Zomrela talianska operná speváčka (soprán) gréckeho pôvodu MARIA CALLASOVÁ, "primadonna assoluta". Podarilo sa jej úspešne skĺbiť dramatický sopránový hlas s výbornými hereckými výkonmi. Venovala sa hlavne talianskej opere. Narodila sa 2.12.1923.

- Zomrel britský spevák, skladateľ a gitarista MARC BOLAN, člen hudobnej skupiny T. Rex. Narodil sa 30.9.1947.

2008

- Zomrel americký hudobník, skladateľ a producent NORMAN WHITFIELD, ktorý sa preslávil pôsobením vo vydavateľstve Motown zameranom na hudbu černošských interpretov. Jeho meno sa spája najmä s vokálnym kvintetom The Temptations, pre ktoré napísal niekoľko hitov. V roku 1975 založil vlastnú značku Whitfield Records. Bol producentom skupín The Undisputed Truth, Taka Boom a Rose Royce. Narodil sa 12.5.1940.

2010

- Zomrel (spáchal samovraždu) český herec a režisér MARTIN ŠTĚPÁNEK. Narodil sa 11.1.1947.

Svetové udalosti 16. septembra
1908

- William Crapo Durant spojil koncerny na výrobu nákladných a osobných automobilov Buick a Oldsmobile do spoločnosti General Motor Corporation so sídlom v Detroite a New Yorku (USA).

1933

- Uskutočnila sa prvá premiéra v pražskom avantgardnom divadle D 34 - neskôr Divadle E. F. Buriana.

1941

- Novým šachom Iránu sa stal Muhammad Rezá Pahláví, syn Rezá Pahlavího, ktorý abdikoval, keď spojenci obsadili krajinu.

1953

- Spoločnosť 20th Century Fox uviedla prvý širokouhlý film projekcie Cinemascope.

1966

- Svetovou premiérou opery Samuela Barbera Antonius a Kleopatra otvorili v americkom New Yorku novú budovu Metropolitnej opery.

1975

- Papua Nová Guinea získala nezávislosť od Austrálie.

1978

- Severozápad Iránu postihlo zemetrasenie o sile 7,7 Richterovej stupnice. Podľa úradných informácií zahynulo 25.000 ľudí.

1992

- Veľká Británia oznámila, že vystupuje z mechanizmu výmenných kurzov Európskej únie (EÚ).

1996

- Maďarsko-rumunskú základnú medzištátnu zmluvu podpísali v Temešvári premiéri oboch krajín, Gyula Horn a Nicolae Vacaroiu, za prítomnosti najvyššieho rumunského predstaviteľa Iona Iliesca.

2007

- Víťazom parlamentných volieb v Grécku sa stali vládni konzervatívci premiéra Kostasa Karamanlisa.

Hudobný kalendár

Narodenia 16. septembra
1925

Narodil sa B. B. King (rodený Riley B. King), Itta Bena, Mississippi, USA, gitarista, skladateľ a spevák. Od mala účinkoval v gospelovom kostolnom zbore. Hrať na gitaru sa naučil počas vojenskej služby. Po vojenčine založil svoje prvé trio, získali si popularitu a na rozhlasovej stanici W-Dia v Memphise mal svoj vlastný program. V roku 1956 vyšiel jeho album Singin' The Blues. V júni 1964 mal v singlovej hitparáde prvú skladbu Rock Me Baby. Vo februári 1987 dostal Cenu Grammy za celoživotné dielo. Zároveň v roku 1987 ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy. V auguste 2008 vydal v poradí 24. štúdiový album One Kind Favor, v roku 2012 vyšiel koncertný album Live At The Royal Albert Hall 2011. Na svojom konte má viac ako päť desiatok albumov a kompilácií. Najnovšia z roku 2012 je Legends: B.B. King.

1942

Narodil sa Bernie Calvert (rodený Bernard Bamford Calvert), Brierfield, UK, exbasový gitarista a klávesák skupiny Hollies. Táto pop-rocková formácia z anglického Manchestru vznikla v roku 1961. V júni 1963 mali v anglickej hitparáde prvú skladbu Just Like Me. Vo februári 1964 mali prvý veľký hit Just One Look, mesiac nato vydali prvú LP platňu s názvom Stay With The Hollies. Hneď táto prvá LP platňa bola úspešná a dostala sa na druhé miesto v rebríčku. V júli 1965 viedli prvýkrát hitparádu so skladbou I'm Alive. Neskôr sa ukázalo, že to bola ich jediná hitparádová jednotka. Skupina Hollies patrila v ére 60. rokov medzi najúspešnejšie, v singlovom rebríčku mali celkom 26 skladieb. Hitmi boli piesne I Can't Let Go, Bus Stop, Stop Stop Stop, Jennifer Eccles, Carrie Anne, Sorry Suzanne aj The Air That I Breathe. Ich tvorbu dokumentuje viac ako dvadsiatka vydaných albumov a kompilácií. Bernie Calvert hral v skupine v rokoch 1966 až 1981.

1948

Narodil sa Kenny Jones (rodený Kenneth Thomas Jones), Londýn, hráč na bicích nástrojoch skupiny Small Faces. V júni 1965 založili spolužiaci z kadetskej školy, gitarista Steve Marriot a klávesák Jimmy Winston rockovú skupinu Small Faces. Tento názov si dali preto, že všetci štyria boli malých subtilných postáv. V októbri 1965 mali v hiparáde prvú pieseň Whatcha Gonna Do About It. V marci 1966 mali v rebríčku prvý hit, skladbu Sha-la-la-la-lee, ktorá sa dostala na tretie miesto. Českú verziu u nás nahral Václav Neckář. Tri mesiace nato vydali prvý album pod názvom The Small Faces, ten sa v rebríčku dostal rovnako na tretiu pozíciu. V septembri 1966 viedli prvýkrát hitparádu albiónu so skladbou All Or Nothing. V roku 2005 nahrala cover verziu skupina Katapult na svoj album Všechno nebo nic. V singlovej hitparáde mali celkom jedenásť piesní. Hitmi boli Here Comes The Nice v júni 1967, Itchycoo Park v auguste 1967, Tin Soldier v decembri 1967 a Lazy Sunday v apríli 1968, ktorá sa dostala na druhé miesto. Vydali päť albumov, najúspešnejším z nich bol Ogden' Nut Gone Flake, ktorý sa dostal na prvú pozíciu. Rozišli sa vo februári 1969, keď odišiel jej líder Steve Marriott. Zvyšok skupiny vrátane Jonesa spolu s novým gitaristom Ronom Woodom a spevákom Rodom Stewartom pokračovali od roku 1970 ako The Faces. Od roku 1979 bol Kenny Jones bubeníkom známej anglickej rockovej skupiny Who (do roku 1988). V roku 1991 bol pri založení skupiny The Law a v roku 2001 vytvoril kapelu The Jones Gang.

1950

Narodil sa David Bellamy (rodený David Milton Bellamy), Darby, Florida, USA, mladší z dvojice bratov, člen country-rockovej formácie Bellamy Brothers. Bratia začínali s hudbou už v polovici 60. rokov, hrali v sprievodnej skupine speváka Percyho Sledga. V rokoch 1968 až 1971 hrali spolu v skupine Jericho Band. Rodinnú formáciu vytvorili v roku 1972, od roku 1973 pôsobili v Los Angeles. V roku 1976 vydali prvú LP platňu s názvom Let You Love Flow. Skladba s rovnakým názvom bola veľkým hitom a v máji 1976 viedla americký popový rebríček. V americkej country hitparáde mali celkom päťdesiat skladieb, z nich jedenásť sa dostalo až na prvé miesto. Hitmi boli piesne Crossfire, Memorabilia, Sugar Daddy, Dancin' Cowboys, Do You Love As Good As You Look aj Redneck Girl. Dnes majú na svojom konte do tridsiatky štúdiových albumov a viac ako desiatku rôznych kompilácií. V máji 2007 vydali zatiaľ svoj posledný štúdiový album Jesus Is Coming. V roku 2009 vyšla kompilácia The Anthology, Vol.1 a v roku 2012 album Simply The Best with DJ Ötzi.

1951

Narodil sa Ron Blair, San Diego, California, USA, basový gitarista skupiny Tom Petty & Heartbreakers. Túto formáciu založil spevák, gitarista a skladateľ Tom Petty v roku 1975 v Los Angeles. V novembri 1976 vydali prvý album s názvom Tom Petty & The Heartbreakers. Vo februári 1978 mali v singlovom rebríčku prvú skladbu Breakdown. Úspech si získali albumom Damm The Torpedoes v roku 1979 a Full Moon Fever v roku 1989, oba vyniesli skupine platinovú platňu. Na svojom konte majú trinásť štúdiových albumov, trinásty Hypnotic Eye vydali v júli 2014, predchádzajúci s názvom Mojo vyšiel v júni 2010. V americkej singlovej hitparáde mali 17 skladieb. Hitmi sa stali piesne I Won't Back Down, Free Fallin a Learning To Fly.

1954

Narodil sa Frank Reed (rodený Frank Kevin Reed), Omaha, Nebrasca, USA, člen rhythm & bluesovej skupiny Chi-Lites. Táto vokálna formácia vznikla v Chicagu v roku 1960 ako kvinteto The Hi-Lites. Od marca 1969 účinkovali pod názvom Chi-Lites. V septembri 1969 vydali debutovú LP platňu Give It Away. Na svojom konte majú viac ako dvadsiatku albumov a kompilácií. Najúspešnejším bol štvrtý s názvom A Lonely Man z apríla 1972. V singlovom TOP 40 rebríčku mali päť skladieb, hitmi boli piesne Have You Seen Her v októbri 1971, ktorá sa dostala na 3. miesto a Oh Girl v máji 1972, ktorá sa dostala až na čelo hitparády.

1937

Narodil sa Pavel Bobek, Praha, spevák. Po skončení gymnázia vyštudoval architektúru s titulom inžinier architekt (1961). V projektovej kancelárii Sdružení velkovýkrmen pracoval spolu s hercom Petrom Nárožným (rovnako ing.arch.). Blízko k spevu mal od mala, učaroval mu rock and roll. Jeho vzorom boli americkí rockeri, hlavne Buddy Holly. Už počas štúdia spieval s fakultnou skupinou FAPS. V roku 1958 sa zúčastnil súťaže Hľadáme nové talenty. Spevácku dráhu začínal v roku 1963 ako spevák skupiny Olympic. V marci 1964 nahral prvú skladbu Sweet Little Sixteen (v origináli Chuck Berry). S Olympicom spieval do roku 1965. Po odchode prijal angažmán v divadle Apollo a od roku 1967 bol členom divadla Semafor. Až do príchodu do divadla Semafor spieval výhradne anglické texty, v Semafore postupne priberal do repertoáru aj piesne s českým textom. Pavel Bobek bol v Československu jedným z prvých a zároveň najlepších interpretov klasického rokenrolu. Od roku 1967 spieval s Country Beatom Jiřího Brabce, Semaforu ostal verný až do roku 1990. V roku 1975 mu vyšla prvá profilová LP platňa Veď mě dál, cesto má. Dnes má na svojom konte viac ako dvadsať štúdiových albumov a hitových výberoviek. Jeho úspešnú spevácku dráhu mapuje dvojkompilácia Čtyřicet hitů od A do Z z júna 2006 a dvojkompilácia Pavel Bobek Antologie z októbra 2007. V marci 2010 vydal album s názvom Víc nehledám, ktorý je poctou Johnnymu Cashovi a ktorý nahrával v americkom Nashville. V máji 2012 vyšiel album Kruhy a v decembri 2012 album Singing Ya Ya Youpie. Pri udeľovaní Ceny Anděl bol 16. marca 2013 uvedený do Sien slávy. Zomrel 20. novembra 2013 vo veku 76 rokov.

1954

Narodil sa Stanislav Hložek, Kroměříž, spevák a skladateľ. Spieval už v detskom súbore, v mladosti sa zúčastnil viacerých amatérskych súťaží. Rozhodujúcim v jeho speváckej dráhe bola účasť na celoštátnej súťaži mladých spevákov Intertalent v Gottwaldove v roku 1975, kde získal 2. miesto. Od roku 1980 mal profesionálne angažmán v orchestri Karla Vágnera, najprv ako sprievodný vokalista Hanky Zagorovej a potom aj ako duo Hložek – Kotvald. V roku 1983 nahrali pieseň Holky z naší školky, ktorá sa stala veľkým hitom. Bola to komerčne najúspešnejšia pesnička v histórii československej populárnej hudby, predaj platní prevýšil sumu milión výliskov. V roku 1983 vydali aj LP platňu s týmto názvom, rok nato vydali ďalšiu LP V pohodě. Spolu s Hanou Zagorovou nahrali v roku 1985 LP Jinak to nejde. Úspešná bola aj pieseň Můj čas, ktorá bola titulnou skladbou k seriálu Sanitka a ktorú nahrali v trojici s Hanou Zagorovou. Rozišli sa v roku 1986. V 90. rokoch založil Hložek agentúru S.A. Production, ktorá sa zamerala na detské programy. Okrem koncertnej činnosti účinkoval aj v muzikáli Traja mušketieri. V roku 2007 vydal album Taková je láska má a v novembri 2008 album Chlupaté CD. V máji 2010 vyšla hitová kompilácia dvojice Hložek – Kotvald s názvom Holky z naší školky. Dnes oslávi 60. narodeniny.

1977

Narodil sa Roman Timko, Košice, sólový gitarista skupiny No Name, najstarší zo štyroch bratov Timkovcov v kapele. Táto košická skupina vznikla v auguste 1996, pôvodne ako štvorčlenná zostava, Vilo Gutray a traja bratia Igor, Roman a Ivan Timkovci. V roku 1996 vyhrali 12. ročník autorskej súťaže Rádia Regina Košický zlatý poklad s piesňou Môj kamoš, autorom hudby aj textu bol Igor Timko, v tej dobe ešte študent piateho ročníka hudobno-dramatického odboru na košickom konzervatóriu. V októbri 1998 vydali prvý album No Name. V máji 2000 vydali druhý album Počkám si na zázrak s hitmi Ty a Tvoja sestra, Žily, Ďakujem že si aj Počkám si na zázrak. Dostal cenu Aurel ako najlepší album a Žily ako najlepšia skladba. V októbri 2001 vydali tretí album Oslávme si život, z ktorého sú hity Nie alebo áno a Večnosť. V ankete Slávik za rok 2002 získali druhé miesto. V októbri 2003 vydali štvrtý album Slová do tmy s hitmi Lekná, Prvá, Zatancuj si so mnou a Hľadám, pričom predaj prevýšil hranicu 45 tisíc kusov. V Slávikovi za rok 2003 boli opäť druhí. V septembri 2005 vydali piaty štúdiový album Čím to je, z neho sú hity Starosta a Čím to je. Aj ten bol úspešný a predaj prevýšil sumu 35 tisíc kusov. V októbri 2006 vydali DVD a CD Live In Prague. V apríli 2008 vyšiel ich šiesty album V rovnováhe a v októbri 2009 hitová dvojkompilácia Best Of No Name. Na nej je aj spoločný hit so skupinou Chinaski Ná, ná, náá. V novembri 2010 vyšlo DVD pod názvom No Name V rovnováhe Tour. V októbri 2011 vydali siedmu štúdiovku s názvom Nový album. V ankete Slávik 2008 skončili tretí, v roku 2009 na štvrtom, v roku 2010 na šiestom, 2011 na piatom a 2012 opäť na šiestom mieste. V Českej republike vyhrali prvý ročník kategórie Slávici bez hraníc 2008 o najobľúbenejšieho slovenského interpreta v Českej republike. Za roky 2009, 2010, 2011, 2012 aj 2013 si prvenstvo v českom Slávikovi zopakovali.