18 apríla


Meniny má Valér

Viac

Mužské meno Valér má latinský pôvod a význam mena je "silný, zdravý". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame výnimočne. Meniny oslavujú 18. apríla.
Valérovia nie sú ľudia, ktorí sa dajú ľahko ovplyvniť, aj keď majú rozpoltenú povahu. Miestami sa prejavujú ako zlostní. Vedia byť ale sami sebou a šťastní. Na to, aby sa ich aktivita výraznejšie prejavila, ich musí upútať konkrétne povolanie alebo poslanie. Inak odchádzajú skúsiť niečo iné.
Ich zdravie nesie vplyv totemov - koňa a pŕhľavy. Na jednej strane majú skutočne "konskú" vitalitu, na druhej strane ich zdravie "pŕhlia" menšie problémy.
Ovplyvňuje ich planéta Mesiac. Šťastnou farbou Valérov je strieborná, ochranné rastliny rumanček, jazmín, kamene nefrit, karneol.
Pedagóg, historik umenia, výtvarník, teológ a publicista VALÉR AUREL ZAVARSKÝ, prekladateľ, publicista, dlhoročný významný predstaviteľ Spolku sv. Vojtecha v Trnave VALÉR VNUK, básnik, literárny teoretik, autor odborných kníh o literatúre, publicista, pedagóg a prekladateľ VALÉR MIKULA - to je len niekoľko mužov s menom VALÉR.


Pranostika na dnes

Teplé noci v aprílu, požehnanie ovociu i vínu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 18. apríla
1825

Zomrel v Ochtinej predstaviteľ slovenského osvietenstva, evanjelický senior, vlastivedný bádateľ, spisovateľ, historik, geograf LADISLAV BARTOLOMEIDES, autor prvej slovenskej učebnice a prvého školského zemepisu. Narodil sa 16.11.1754.

1931

Narodil sa v Bratislave cyklista, tréner a priekopník slovenskej dráhovej cyklistiky KAROL MENSCHY, bývalý reprezentant a dvojnásobný majster republiky na dráhe. Bol jedným z prvých členov cyklistického oddielu Inter Slovnaft Bratislava. V posledných rokoch ako člen TJ Rapid Bratislava spoluorganizoval viacero cyklistických pretekov na dráhe i na ceste. Zomrel 28.5.2010.

1994

Zomrel (tragicky zahynul na Hrebienku vo Vysokých Tatrách) spisovateľ, chatár, nosič a horolezec, pôsobiaci vo Vysokých Tatrách BELO KAPOLKA. Narodil sa 22.4.1935 v Hostí.

Slovenské udalosti 18. apríla
1920

V ČSR sa konali voľby do poslaneckej snemovne už podľa všeobecného volebného práva. Voliť mohol každý, kto dosiahol vek 21 rokov.

1966

Film Obchod na korze, ktorý režírovali Elmar Klos a Ján Kadár a v hlavnej úlohe sa predstavil slovenský herec Jozef Kroner (stvárnil postavu Tóna Brtku), získal amerického Oscara v kategórii zahraničných filmov.

2007

Najvyšší súd SR po viac ako 15 rokoch rozhodol v reštitučnom spore grófky Magdalény Sztárayovej so Slovenskou národnou galériou v prospech Slovenska. Bol to najväčší spor v dejinách slovenskej justície tohto druhu, v ktorom išlo o niekoľko 100 miliónov korún.

Svetové osobnosti 18. apríla
1480

Narodila sa talianska aristokratka a dcéra pápeža Alexandra VI. LUCREZIA BORGIAOVÁ, ktorá ako vojvodkyňa z Ferrary okolo seba sústredila významných renesančných umelcov. Zomrela 24.6.1519.

1937

Narodil sa český architekt JAN KAPLICKÝ, ktorý od roku 1968 žil v emigrácii v Londýne (Veľká Británia), kde viedol architektonický ateliér Future Systems. Medzi jeho najznámejšie zrealizované stavby patria napríklad: Tlačové centrum na kriketovom ihrisku v Londýne alebo obchodný dom Selfridges building v Birminghame. Veľkú diskusiu v Česku vyvolal jeho návrh budovy Národnej knižnice na Letenskej pláni v Prahe. Zomrel 14.1.2009.

1955

Zomrel nemecko-americký fyzik, tvorca všeobecnej a špeciálnej teórie relativity, modernej kozmológie a relativistickej astrofyziky ALBERT EINSTEIN, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (1921). Narodil sa 14.3.1879.

Svetové udalosti 18. apríla
1506

Pápež Július II. položil základný kameň stavby chrámu svätého Petra v Ríme.

1956

Monacké knieža Rainier III. a herečka Grace Kellyová sa zosobášili. Herečka prijala titul a meno kňažná Gracia Patricia.

2011

Maďarský parlament prijal novú ústavu, ktorá vyvoláva negatívne reakcie doma aj v zahraničí. V návrhu ústavy sa nachádza množstvo kontroverzných častí, z ktorých najnegatívnejší ohlas v zahraničí vyvolalo uzákonenie volebného práva pre zahraničných Maďarov. Kritici tiež argumentovali, že nová ústava posilní moc premiéra krajiny a jeho Maďarského občianskeho zväzu - FIDESZ. Ústava nadobudla platnosť 1.1.2012.

Hudobný kalendár

Narodenia 18. apríla
1940

Mike Vickers (rodený Michael Vickers), Southampton, UK, gitarista, saxofonista a flautista skupiny Manfred Mann.

1937

Jiří Tichota, Točná u Prahy, spevák a gitarista. Vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Karlovej, odbor hudobná veda.

1962

Shirlie Holliman, Watford, Hertfordshire, UK, speváčka dvojice Pepsi & Shirley. Na hudobnú scénu vstúpili pôvodne ako štúdiové vokalistky.