Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

24 apríla

Svetový deň laboratórnych zvierat

Vyhlásila ho Spoločnosť proti pokusom na zvieratách (National Antivivisection Society NAVS).



- Deň solidarity s arménskym ľudom - zaviedol Európsky parlament (1987) a pripomína tureckú genocídu miliónov Arménov (1915).


Meniny má Juraj

Viac

Mužské meno Juraj je svätecké, má grécky pôvod a v preklade znamená "roľník".
O týchto mužoch možno povedať, že sú veľmi komunikatívni a v spoločnosti dosahujú vysokú úroveň. V istých chvíľach Jurajovia chcú byť sami, inokedy vyhľadávajú priateľov. Dobre ovládajú svoje emócie a s každým sa usilujú vychádzať pokojne.
Môžu byť z nich úspešní ekonómovia, ale darí sa im napríklad aj v umeleckej oblasti či v politike. Nie sú presvedčivo životaschopní, často sú v stave miernej depresie. Menšie ochorenia majú pôvod prevažne v konzumácii nie práve zdravej stravy. Mali by byť poriadnejší a opatrnejší.
Obľúbené farby Jurajov sú červená a zelená, ochranné rastliny púpava, prvosienka a rozmarín, ochranné kamene ametyst a jaspis.
Na Slovensku najznámejším JURAJOM nepochybne stále je ľudový hrdina, zbojnícky kapitán, symbol boja poddaných proti feudálnemu útlaku JURAJ JÁNOŠÍK z Terchovej. Jeho zbojnícky život sa stal námetom mnohých umeleckých diel, básnických, románoch, divadelných hrách, vo výtvarnom umení. Filmy o ňom nakrútili v roku 1921 bratia Siakeľovci, o 15 rokov neskôr Martin Frič a v roku 1962-1963 Pavol Bielik. Úspešný poľský muzikál Na skle maľované vychádza z jánošíkovskej legendy.


Pranostika na dnes

- Hrmenie pred Jurajom bolo predzvesťou nepriaznivého roka.

- Koľko ráz pred Ďurom zahrmí, toľko ráz po Ďure bude mráz.

- Do Ďura je vždy lepší sneh ako dážď.

- Koľko týždňov pred Ďurom vŕba sa zelená, toľko týždňov pred Annou /26.7/ žne.

- Ako hlboko pred Ďurom vyschne, tak hlboko po Ďurovi namokne.

- Čo do Ďura vypučí, to po Ďure vysuší.

- Čo do Ďura narastie, to po Ďure skape.

- Hrozno pred Ďurom výndené nebýva do sudov kladené.

- Svätého Ďura, vyháňa von ščúra (šťúra = bodavý hmyz).

- Na Ďura každá kvapka hodná je dukáta.

- Saď zemiaky na Ďura, bude plná pivnica je i komora.

- Na Juraja lastovičiek návrat do rodného kraja.

- O Ďure sa má vrana už do oziminy schovať.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 24. apríla
1549

Narodil sa v Bardejove vzdelanec, polyhistor, lekár a učiteľ JURAJ HENISCH, autor Prehľadu starého i nového zemepisu (opísal aj územie Slovenska). Zomrel 31.5.1618.

1648

Zomrel v Levoči geograf, astronóm, vydavateľ kalendárov DÁVID FRÖHLICH, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov vedeckého života v Uhorsku. V jednom zo svojich diel Anatome revolutionis mundanae (Náčrt pohybov sveta) ako prvý v Uhorsku obhajoval rotáciu Zeme. Narodil sa v roku 1595.

1763

Narodil sa vo Veľkých Chlievanoch národno-kultúrny dejateľ, katolícky cirkevný hodnostár, mecén Slovenského učeného tovarišstva, prekladateľ a vydavateľ JURAJ PALKOVIČ, najvýznamnejší predstaviteľ bernolákovského hnutia po smrti Antona Bernoláka a Juraja Fándlyho. Zomrel 21.1.1835.

1822

Narodil sa v Liptovskom Mikuláši národný buditeľ, predstaviteľ romantizmu v slovenskej literatúre a jeden z najrevolučnejších štúrovských básnikov JANKO KRÁĽ. Medzi jeho najznámejšie diela patria napríklad básne a balady Duma bratislavská, Zakliata panna vo Váhu a divný Janko či Jarná pieseň. Zomrel 23.5.1876.

1939

Narodil sa v Spišskej Novej Vsi hudobný skladateľ a herec JÁN MELKOVIČ, dlhoročný člen Radošinského naivného divadla (RND). Do RND nastúpil v roku 1983 ako výhradný skladateľ hudby vo všetkých divadelných hrách. Ako filmový herec sa predstavil už v roku 1970, keď stvárnil jednu z hlavných úloh v "trezorovom" filme režiséra Juraja Jakubiska Dovidenia v pekle, priatelia, ktorý bol dokončený až začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. V RND účinkoval aj ako herec, napríklad v predstaveniach Nevesta predaná Kubovi, Pavilón B, Nebo, peklo, raj, Ženské oddelenie, Kino Pokrok, Súpis dravcov, Ako som vstúpil do seba, Kronika komika. Ako výrazná postava sa objavil aj v ďalších významných slovenských celovečerných filmoch: Ľalie poľné, Montiho čardáš, Záhrada či Krajinka. Zomrel 21.3.2004.

1981

Zomrel v Bratislave prvý slovenský profesionálny operný spevák JANKO (Ján) BLAHO. Narodil sa 15.9.1901.

1997

Zomrel v Bratislave nestor slovenského animovaného filmu, karikaturista, scenárista a režisér VIKTOR KUBAL, ktorý pripravil ako režisér a animátor takmer štyristo krátkometrážnych animovaných filmov a celovečerný animovaný film Zbojník Jurko. Narodil sa 20.3.1923.

Slovenské udalosti 24. apríla
1566

Turci dobyli hrad Hajnáčka.

1836

Študenti bratislavského lýcea uskutočnili pod vedením Ľudovíta Štúra pamätnú vychádzku na Devín, kde sa vyslovili za sebaurčovacie právo pre slovenský národ a prvý raz použili názov Bratislava namiesto dovtedy zaužívaného Prešporok. Prvý raz tiež bratislavská mládež spievala hymnickú pieseň Hej, Slováci Gemerčana Samuela Tomášika na nápev poľskej revolučnej piesne z roku 1796, ktorá sa stala hymnou štúrovského hnutia revolučných rokov 1848-1849 a zápasu Slovákov v Uhorsku a bývalej ČSR za národnú a štátnu slobodu, pričom v rokoch 1939-1945 sa stala štátnou hymnou prvej Slovenskej republiky. Účastníci pamätnej vychádzky si zvolili aj slovanské mená.

1921

Prvýkrát sa uskutočnil Beh Devín - Bratislava.

2007

Horolezec Jozef Kopold vystúpil britskou cestou juhozápadnou stenou a alpským štýlom na vrchol himalájskej osemtisícovky (8046 m) Šiša Pangma.

Svetové osobnosti 24. apríla
1731

Zomrel anglický spisovateľ DANIEL DEFOE, autor slávneho románu Robinson Crusoe. Narodil sa v roku 1660.

1743

Narodil sa britský básnik a vynálezca prvých použiteľných tkáčskych krosien EDMUND CARTWRIGHT. Zomrel 30.10.1823.

1934

Narodila sa americká filmová herečka a tanečnica SHIRLEY MacLAINEOVÁ (vlastným menom Shirley MacLean Beattyová). Predstavila sa napríklad vo filmoch Sladká Charity, Cena za nežnosť alebo Oceľové magnólie.

1942

Narodila sa americká herečka a speváčka BARBRA STREISANDOVÁ. Zaujala už v roku 1962 účinkovaním v muzikáli Môžem ti to obstarať vo veľkom. Po celom svete sa preslávila vo filmovej adaptácii muzikálu Hello Dolly. Známy je aj film Takí sme boli, v ktorom si zahrala po boku Roberta Redforda. Svoj všestranný talent potvrdila aj vo filme Zrodila sa hviezda. Je známa aj ako skladateľka a speváčka, ktorá napríklad zložila a naspievala ústrednú pesničku k filmu Evergreen. Za pesničku získala Oscara. Ako talentovaná filmová režisérka sa predstavila napríklad filmom Pán prílivu.

1967

Zomrel (tragicky zahynul) pri pristávaní kozmickej lode Sojuz 1 kozmonaut VLADIMÍR MICHAJLOVIČ KOMAROV. Narodil sa 16.3.1927.

Svetové udalosti 24. apríla
1671

Na Done zajali zámožní kozáci Stepana Timofejeviča Razina (Stenku Razina), vodcu povstania donských kozákov, a vydali ho cárovi, ktorý ho v júni na Červenom námestí v Moskve nechal rozštvrtiť.

1792

Claude-Joseph Rouget de Lisle zložil revolučnú pieseň La Marseillaise, ktorá sa v roku 1795 stala štátnou hymnou Francúzska.

1915

V Turecku vyvrcholilo hromadné vyvražďovanie 1,5 milióna obyvateľov arménskej národnosti. Išlo dovtedy o jednu z najväčších genocíd na príslušníkoch jedného národa do druhej svetovej vojny.

1953

Britská kráľovná Alžbeta II. udelila rytiersky titul vtedajšiemu britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi.

1975

Šiesti nemeckí teroristi z Frakcie červenej armády (RAF) obsadili budovu veľvyslanectva NSR v Štokholme, zastrelili dvoch diplomatov a zadržali 11 rukojemníkov. Požadovali prepustenie 26 väzňov zo skupiny Baader-Meinhofová. Počas teroristickej akcie prišli o život aj dvaja teroristi.

2005

Slávnostnou omšou na Námestí sv. Petra vo Vatikáne sa začala inaugurácia nového pápeža Benedikta XVI. Na ceremoniáli sa zišlo viac než pol milióna ľudí z celého sveta, z toho takmer 100.000 z pápežovho rodného Nemecka.